Europska unija i Kina planiraju dva sastanka na visokoj razini u narednim tjednima, ali razgovori se moraju pozabaviti stvarnim bilateralnim pitanjima i pružiti "opipljivu" korist, rekao je veleposlanik europskog bloka u Pekingu.
Dvije strane održat će dijaloge na visokoj razini o gospodarstvu, klimatskim promjenama i okolišu "u sljedećih nekoliko tjedana, nadamo se", rekao je Nicolas Chapuis, veleposlanik EU-a u Kini, za Bloomberg televiziju u Pekingu u ponedjeljak. "Nastavljamo s pritiskom za angažman i rješavanje problema koji su pred nama. Rješavanje problema, a ne guranje pod tepih."
Razgovori će uslijediti nakon summita u travnju koji je Josep Borrell, glavni diplomat EU-a, opisao kao "dijalog gluhih" s Kinom koja odbija raspravljati o ratu u Ukrajini, ljudskim pravima ili drugim pitanjima. U to je vrijeme Kina zagovarala ponovno pokretanje gospodarskog dijaloga i nastavak suradnje dviju strana u borbi protiv klimatskih promjena, rekao je Chapuis.
"Moramo razgovarati i moramo pronaći gdje možemo riješiti probleme. Za to moramo imati zajednički prikaz činjenica koje danas ponekad nedostaju", rekao je. Osim toga, "trebamo vratiti našim biračima - našim poslovnim ljudima, našim studentima, našim članovima parlamenta, dokaze da je angažman s Kinom produktivan."
Ugovor o ulaganju
Odnosi su nedavno dosegli vrhunac, krajem 2020. godine, kada su dvije strane potpisale dugoočekivani sporazum o ulaganju, ali su se brzo pogoršali nakon što je EU sankcionirao kineske dužnosnike zbog optužbi za kršenje ljudskih prava u Xinjiangu. Kina je odgovorila uvođenjem sankcija europskim zakonodavcima, akademicima i drugima, što je navelo blok da zamrzne investicijski sporazum. Od tada je Kina sankcionirala trgovinu s članicom EU Litvom u sukobu oko Tajvana i odbila je osuditi rusku invaziju na Ukrajinu.
Trenutačno nema izgleda da će sporazum o ulaganju biti ratificiran, a Borrell je u travnju rekao da "sve dok budu na snazi kineske protumjere, nema izgleda da se napreduje s ratifikacijom Sveobuhvatnog sporazuma o ulaganjima". Međutim, Chapuis je sugerirao da bi Kina mogla jednostrano provesti odredbe nacrta sporazuma ako želi poslati pozitivan signal Europi i njezinim tvrtkama.
Također je upozorio da Europa očekuje da Kina više otvori svoje tržište ili da izgubi dio pristupa koji kineske tvrtke imaju jedinstvenom tržištu, napominjući da je Europsko vijeće prošlog tjedna usvojilo novu uredbu o javnoj nabavi.
"Danas, ako bilo koja zemlja, uključujući Kinu, ne otvori svoju javnu nabavu europskim tvrtkama, tada kineske tvrtke neće moći licitirati kao danas za javnu nabavu u Europi", rekao je Chapuis. "To je tako jednostavno. Reciprocitet."
"Mislim da razumiju da su možda podcijenili da Europa, Unija, postaje moć sama po sebi, a ne samo otvoreno tržište", rekao je, dodajući da je očito u interesu Kine da zadrži pristup europskim tržištima.
Covid Zero
Gospodarske veze jedna su od svijetlih točaka u odnosima, a u ovom trenutku "gospodarske veze su velike i trgovina nije usporila", rekao je Chapuis. Međutim, "europske tvrtke odgađaju odluke o ulaganju "jer svi čekaju strategiju izlaska iz Covid ograničenja u Kini".
Europske tvrtke u Kini imaju sve negativniji stav o ulaganju tamo zbog nedavne epidemije Covida i karantina diljem zemlje, koji su osakatili industriju i mjesecima zatvorili desetke milijuna u njihovim domovima, uključujući gradove kao što su Šangaj ili Changchun. Gotovo jedna od četiri europske tvrtke u Kini razmišljaju o prebacivanju svojih ulaganja iz zemlje jer su izgledi slabi za drugo najveće svjetsko gospodarstvo, pokazalo je istraživanje objavljeno u ponedjeljak.
"Nitko sada ne napušta Kinu", ali postoji pitanje o novim ulaganjima, rekao je Chapuis. "Morat ćemo pričekati da vidimo hoće li se kineska vlada odlučiti uskladiti s ostatkom svijeta."
Međutim, do sada nije bilo znakova iz Kine o tome hoće li ili kada okončati politiku Covid Zero koja je zadržala nizak broj smrtnih slučajeva i infekcija, ali koja sve više šteti domaćem gospodarstvu.
Što se tiče Ukrajine, Europa ne vidi promjenu u stavu Kine prema Rusiji, kaže Chapuis.
"Imamo velike razlike u vezi s Ukrajinom - to je jasno", rekao je. Međutim, "od danas nema nikakve potpore Kine, izravne ili neizravne, ratnim naporima Rusije u Ukrajini. Ono što vidimo je politička podrška, koja je nešto drugačije, a koja nije pod sankcijama."