Predsjednik Vladimir Putin rekao je da se Rusija priprema stacionirati taktičko nuklearno oružje u susjednoj Bjelorusiji, eskalirajući sukob sa SAD-om i njegovim saveznicima oko rata u Ukrajini.
Moskva ne predaje kontrolu nad oružjem Bjelorusiji i neće prekršiti svoje obveze o neširenju oružja prema sporazumu s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom, rekao je Putin u komentarima emitiranim na državnoj televiziji u subotu.
SAD već "dugo razmješta svoje taktičko nuklearno oružje na teritoriju svojih savezničkih zemalja", rekao je.
Deset letjelica koje mogu nositi nuklearne bojeve glave već je pripremljeno u Bjelorusiji, a skladišta za oružje bit će dovršena do 1. srpnja, rekao je Putin, ne navodeći kada će Rusija poslati oružje na teritorij svog saveznika.
Američki dužnosnici svjesni su prijavljene ruske objave i pratit će implikacije, rekla je Adrienne Watson, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući.
"Nismo vidjeli nikakav razlog za prilagođavanje vlastitog strateškog nuklearnog stava niti bilo kakve naznake da se Rusija priprema koristiti nuklearno oružje", rekao je Watson putem e-pošte. "Ostajemo predani kolektivnoj obrani NATO saveza."
Rakete kratkog dometa Iskander — koje mogu nositi nuklearne bojeve glave — također su poslane u Bjelorusiju, a obuka posada tamo će početi 3. travnja, rekao je Putin.
Odluka dolazi u trenutku kada se Kremlj priprema za očekivanu ukrajinsku vojnu ofenzivu, nakon što ruske snage nisu uspjele napraviti proboj u višemjesečnim borbama u istočnoj Ukrajini. Rusija je odustala od svojih planova za daljnje napredovanje i nastoji angažirati čak 400.000 vojnika.
Rusija je više puta pribjegla nuklearnom zveckanju oružjem dok je invazija na Ukrajinu koja traje više od godinu dana sve više posustajala, što je izazvalo osude SAD-a i Sjevernoatlantskog saveza.
Kineski čelnik Xi Jinping također je signalizirao Putinu prošle godine da su nuklearne prijetnje za njega crvena linija, iako je Peking ponudio javnu podršku zabrinutosti Rusije za sigurnost u sukobu.
Putin je prošlog mjeseca objavio da Rusija obustavlja sudjelovanje u Novom START sporazumu o nuklearnom oružju sa SAD-om, posljednjem sporazumu koji ograničava njihove strateške zalihe. Američki predsjednik Joe Biden nazvao je to "velikom greškom".
Kremlj nije javno objavio da se bilo koji dio ruskog nuklearnog arsenala nalazi u drugim zemljama od raspada Sovjetskog Saveza, kada su Ukrajina i Kazahstan predali zalihe oružja na svojim teritorijima. Tijekom Hladnog rata, NATO i skupina Varšavskog pakta predvođena Moskvom stacionirali su nuklearno oružje u Europi.
Putin je rekao da je sporazum o raspoređivanju nuklearnog oružja u Bjelorusiji uslijedio nakon što je britanski ministar obrane otkrio da će Britanija poslati granate napravljene od osiromašenog urana u Ukrajinu. Ipak, rekao je, Lukašenko ga je dugo nagovarao da postavi rusko nuklearno oružje u svojoj zemlji.
"Svi naši dogovori dogodit će se u vrlo bliskoj budućnosti", rekao je Putin.
Streljivo s osiromašenim uranom ne uzrokuje nuklearnu eksploziju, ali koristi veliku gustoću metala da probije oklop. Putin je ovog tjedna zaprijetio da će odgovoriti ako UK nastavi s isporukama.
SAD i druge članice NATO-a isporučuju Ukrajini velike količine oružja koje predstavlja "prijetnju" Rusiji, rekao je Putin. Rusija ima "stotine tisuća" granata koje sadrže osiromašeni uran, iako ih još nije upotrijebila, rekao je.
Dok ukrajinski saveznici pojačavaju proizvodnju oružja i streljiva, ruska obrambena proizvodnja razvija se vrlo brzo i "proizvest će tri puta više streljiva" i tenkova nego što će ih isporučiti podupiratelji Ukrajine, rekao je Putin.
(Ažuriranja s odgovorom Bijele kuće koji počinje u petom odlomku.)
-- Uz pomoć Justina Sinka.