Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena planira da uvede nove zabrane izvoza i novi set sankcija Rusiji. To će pogoditi ključne industrije 12 mjeseci nakon odluke Vladimira Putina da napadne Ukrajinu.
Ove mjere pogodit će sektor odbrane i energetike, finansijske institucije i određene pojedince, naveli su izvori Bloomberga koji su insistirali da ostanu anonimni. SAD i njegovi saveznici usredsredit će se na sprečavanje Rusije da izbjegne sankcije kroz podršku koju dobija od ostalih zemalja.
Odjeljenje za odnose s javnošću Nacionalnog sigurnosnog vijeća Bijele kuće nije odgovorilo na pitanja.
Američki i evropski lideri se spremaju za konflikt koji bi mogao potrajati, a ukrajinski saveznici šalju naoružanje koje treba da odvrati sve intenzivnije ruske napade na istočnom i južnom frontu. Ukrajinska kontraofanziva bi u tom scenariju trebalo da se održi na proljeće.
Jedna od stavki bit će i obaveza banaka u Evropskoj uniji da prijave imovinu sankcionisanih državljana ili ruskih kompanija. Trebalo bi da paket bude usvojen ove sedmice, a usvajanje odluke iziskuje podršku svih članica EU.
Ovaj paket sankcija također uključuje sankcije protiv pojedinih iranskih kompanija koje Rusiji šalju dronove i vojnu opremu, ali i strože mjere koje regulišu trgovinu ostalim dobrima koje koristi ruska vojska (tehnologija, komponente, oklopna vozila, elektronika, rijetki metali).
Grupa sedam i članice Evropske unije također nastoje bolje koordinirati kontrolu sprovođenja mjera. Cilj je da se opterete kompanije koje Rusiji pomažu da umanji efekt sankcija. Drugi ciljevi su da se pojača pritisak na zemlje koje pomažu Moskvi i da se ispitaju mjere koje bi ubuduće mogle pomoći da se spriječi dopremanje vojne opreme Rusiji.
Od početka rata prošla je godina, a usvojeno je više paketa sankcija, pa će stoga u centru pažnje biti sprovođenje do sada usvojene mjere. To obuhvata uvjeravanje zemalja koje se nisu priklonile EU da to učine, rekao je jedan od izvora.