Iran je naredio međunarodnim promatračima da uklone gotovo polovicu nadzornih kamera koje se koriste za nadzor njegovih zaliha nuklearnog goriva, dovodeći u opasnost sve preostale nade da će obnoviti značajan sporazum sa svjetskim silama iz 2015.
Glavni ravnatelj Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Mariano Grossi izjavio je u četvrtak da su njegovi inspektori u procesu uklanjanja 27 kamera iz različitih nuklearnih postrojenja u Iranu. Taj potez dodatno ograničava pristup IAEA-e i ometa sposobnost inspektora da rekonstruiraju aktivnosti.
Grossi je procijenio da diplomati sada nemaju više od mjesec dana da pregovaraju o povratku na sporazum iz 2015. koji je obuzdao iranski nuklearni rad u zamjenu za ublažavanje sankcija. Ako to ne učini "bit će smrtonosni udarac" jer njegovi inspektori neće moći provjeriti mnoge tehničke detalje koji se nalaze u središtu sporazuma.
"Šanse su vrlo male", rekao je Grossi, dok je iransku naredbu o uklanjanju kamera nazvao žalosnom. "U vrlo smo napetoj situaciji."
Iranski mediji objavili su slike inženjera koji poduzimaju korake kako bi isključili IAEA-ine kamere.
Razgovori o oživljavanju višestranog nuklearnog sporazuma, koji bi mogao dovesti do vraćanja iranskog izvoza nafte na opsežna globalna tržišta, zaustavljeni su već mjesecima, a iranski zahtjev da SAD ukine oznaku terorizma na svojim elitnim vojnim postrojbama glavni je spor.
Sada se ionako zategnuti odnos Irana s međunarodnim promatračima naglo okrenuo na gore, s diplomatima koji su službeno osudili vladu u Teheranu jer nije surađivala u istrazi IAEA-e. Potez države iz Perzijskog zaljeva da ograniči nadzor bio je odmazda na tu mjeru.
"Jeste li mislili da bi nas izricanje osude u upravnom odboru dovelo do povlačenja sa svojih pozicija?" rekao je iranski predsjednik Ebrahim Raisi. "Nećemo odstupiti ni korak od svojih pozicija."
Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je u priopćenju da je Iran kriv što je odgovorio na zabrinutost IAEA-e prijetnjom "daljnjim nuklearnim provokacijama i daljnjim smanjenjem transparentnosti". Takvi koraci, rekao je Blinken, samo bi zakomplicirali napore za povratak multinacionalnom nuklearnom sporazumu, što bi dovelo do "produbljenja nuklearne krize i daljnje ekonomske i političke izolacije Irana".
Iran već mjesecima koordinira svoju nuklearnu diplomaciju s Kinom i Kremljom, a Raisi je u srijedu razgovarao sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Obojica čelnika složili su se da su potrebni dodatni napori kako bi se očuvao atomski sporazum.
No Grossi iz IAEA-e je sugerirao da bi to moglo postati još teže jer Iran ubrzava svoj prethodno najavljeni plan za ugradnju sofisticiranijih strojeva za obogaćivanje urana u svojoj primarnoj tvornici u Natanzu.
"Postoje planovi za povećanje obujma proizvodnje, povećanje instaliranih kapaciteta", rekao je argentinski diplomat na brifingu za novinare. "Ovo je u suprotnosti s idejom pružanja više međusobnog povjerenja."
IAEA će i dalje imati oko 40 instaliranih kamera u iranskim objektima, rekao je Grossi, koji je također potvrdio da njegovi inspektori i dalje imaju pristup deklariranim mjestima u zemlji.
Ocjena protiv Irana "izražava duboku zabrinutost" i zahtijeva da ta zemlja "hitno djeluje kako bi ispunila svoje zakonske obveze", stoji u dokumentu na dvije stranice koji je usvojen uz podršku 30 od 35 zemalja u upravnom odboru IAEA-e. Rusija i Kina protivile su se toj mjeri. Indija, Pakistan i Libija su bili suzdržani.
Sporazum iz 2015., poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja, ili JCPOA, gotovo je propao otkako je bivši američki predsjednik Donald Trump prije tri godine povukao SAD iz njega. Iran je uzvratio proširenjem svog rada na obogaćivanju urana.
Iako je administracija predsjednika Joea Bidena ovog tjedna potvrdila da još uvijek vidi sporazum s Iranom kao najbolji mogući način da spriječi da zemlja dobije nuklearno oružje, pregovori o ponovnom pokretanju sporazuma nastavljaju se jačati od ožujka. Od tada su se vjerojatnosti dogovora smanjile, a ogorčenost između Irana i zapadnih nacija se povećala.
Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian rekao je u srijedu da je Teheran iznio "novi kreativni paket" SAD-u za oživljavanje nuklearnog sporazuma, ne iznoseći detalje prijedloga.
Rekao je da Washington mora birati između "puta prijetnji i rezolucija ili diplomacije", izvijestila je poluslužbena iranska novinska agencija.