Viši kineski ekonomist u vladinoj istraživačkoj grupi pozvao je vlasti da preuzmu Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ako SAD pogodi Kinu sankcijama jednakim onima uvedenim protiv Rusije.
"Ako SAD i Zapad uvedu destruktivne sankcije Kini poput sankcija Rusiji, moramo oporaviti Tajvan", rekao je Chen Wenling, glavni ekonomist u Kineskom centru za međunarodnu ekonomsku razmjenu. Istraživačku grupu nadzire Nacionalna komisija za razvoj i reformu, najveća kineska agencija za ekonomsko planiranje.
"Posebno u rekonstrukciji industrijskog lanca i lanca snabdijevanja, moramo iskoristiti TSMC", rekao je Chen u prošlomjesečnom govoru čiji je domaćin bio Chongyang institut za finansijske studije na Univerzitetu Renmin, a koji je u utorak na internetu objavila nacionalistička web stranica Guancha.
"Ubrzavaju prijenos u SAD kako bi tamo izgradili šest tvornica", dodao je. ''Ne smijemo dopustiti da se ostvare svi ciljevi transfera''.
Komentari su jedni od najistaknutijih do sada koji pokazuju kako se tajvanska industrija čipova u Pekingu vidi kao ključna strateška prednost u sve intenzivnijem suparništvu između dvije najveće svjetske ekonomije. TSMC je najveći svjetski ugovorni proizvođač poluprovodnika, koji čini više od 50 posto globalnog tržišta ljevaonica, što uključuje kompanije koje proizvode isključivo čipove za druge kompanije. Njegovi kupci uključuju Apple Inc., koji se oslanja na tajvanske čipove za iPhone.
Predstavnik TSMC-a odbio je komentirati Chenove primjedbe. Medijski izvještaji kažu da će TSMC izgraditi šest tvornica čipova u SAD-u, ali je kompanija do sada najavila samo jednu. Kupila je još zemljišta za moguću gradnju.
Nejasno je kako će se dogoditi scenarij koji je Chen opisao, s obzirom da su SAD i druge nacije uvele oštre ekonomske sankcije Rusiji tek nakon što je u februaru napala Ukrajinu. Peking tvrdi da je Tajvan dio kineskog teritorija koji se mora staviti pod kontrolu ako treba i silom, dok vlada u Taipeiju tvrdi da je već de facto neovisna nacija kojoj je potrebno šire međunarodno priznanje.
Kineski predsjednik Xi Jinping nastojao je postići tehnološku samodovoljnost i pozvao ekonomskog cara Liu Hea da vodi ključnu inicijativu koja ima za cilj pomoći domaćim proizvođačima čipova da prevladaju američke sankcije. Te sankcije, koje su se pojavile tokom predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, ometaju dugoročne napore proizvođača čipova, uključujući Huaweieve kompanije HiSilicon i Semiconductor Manufacturing International Corp., od prelaska na naprednije tehnologije proizvodnje pločica.
Istodovremeno, predsjednik Joe Biden najavio je planove za ulaganje 52 milijarde dolara (95,38 milijardi KM) u domaće istraživanje, razvoj i proizvodnju poluprovodnika kao dio širokog kineskog zakona o tržišnom takmičenju koji još uvijek čeka odobrenje.