Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je da izolacija Rusije nije moguća dugoročno čak i ako je predsjednik Vladimir Putin napravio "veliku pogrešku" invazijom na Ukrajinu.
"Nema isprike za ovu brutalnu agresiju", rekla je Merkel u Berlinu. Iako je ostala aktivna iza kulisa, to joj je bilo prvo javno pojavljivanje pred većom publikom otkako je u prosincu napustila dužnost.
Ona je prošlog tjedna prekinula šutnju o ratu u Ukrajini, prvi put otkako je predsjednik Vladimir Putin naredio napad prije tri mjeseca. Na privatnom događaju koji je organizirala sindikalna skupina, osudila je ruski "barbarski agresivni rat" i govorila o "dubokom prekidu" u europskoj poslijeratnoj povijesti.
U šest mjeseci nakon povlačenja, izgledi Njemačke drastično su se promijenili. Ruska invazija na Ukrajinu izložila je najveće europsko gospodarstvo nizu rizika i postavila pitanja o njezinoj politici, uključujući nedovoljno ulaganje u obranu Njemačke i jak oslonac na ruski uvoz energije.
Putinov doseg
Unatoč nedostatku javnih nastupa, Merkel je ostala uključena iza zatvorenih vrata. Ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače, više puta je nazvala Putinov ured i razgovarala s ruskim čelnikom o mogućem prekidu vatre, prema izvoru koji je upoznat s njezinim rasporedom.
Dijalog nije bio lažan pokušaj poput ožujskog putovanja Merkelinog prethodnika Gerharda Schroedera u Moskvu. Kancelar Olaf Scholz bio je upoznat s pozivima i redovito je bio izvještavan o rezultatima, rekla je osoba koja je tražila da ne bude identificirana jer su rasprave bile privatne. Putin je prestao odgovarati na telefonske pozive Merkel prije otprilike šest tjedana, rekao je izvor.
Na pitanje je li u utorak komunicirala s Putinom, izbjegla je izravan odgovor, rekavši da neće učiniti ništa što vlada nije od nje tražila.
Događaj u kazalištu Berliner Ensemble, koji je osnovao Bertolt Brecht i nalazi se na pješačkoj udaljenosti od Merkelinog privatnog stana, rasprodan je tjednima, što odražava trajni interes za bivšu kancelarku nakon što joj je 16-godišnji mandat završio.
Merkel je rekla da je provodila vrijeme na baltičkoj obali i slušala audio knjige, te je jasno dala do znanja da se neće vraćati aktivnoj politici, rekavši da ima "potpuno povjerenje" u trenutno njemačko političko vodstvo.
Scholz savjetnik
Jedini drugi Merkelin prodor u javnu sferu bio je u travnju kako bi odgovorila na kritike ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog, koji je optužio Merkel da je djelomično odgovorna za invaziju sprečavanjem pristupa Ukrajine NATO-u 2008. godine.
Njezin ured izdao je pisano priopćenje u kojem brani svoju tadašnju odluku i izražava podršku svim pokušajima aktualne njemačke vlade da okonča rat. U utorak je iznijela svoje razloge za sprječavanje Ukrajine da se pridruži NATO-u, rekavši da zemlja još nije spremna za taj korak zbog unutarnjih podjela i opsežne korupcije.
Dodala je da bi taj potez također bio jednak "objavi rata" za Putina, ponavljajući strah od eskalacije koji je izrazio Scholz. Unatoč odbijanju NATO-a, rekla je da je uvijek podržavala Ukrajinu.
Scholz je redovito tražio savjet od Merkel, rekli su izvori. Čini se da su bivši i sadašnji njemački čelnici došli do istog zaključka: Njemačka bi trebala podržati Ukrajinu u borbi protiv Rusije, ali izbjeći scenarij u kojem bi Putin bio stjeran u kut.
Nema dobrih želja
Scholz je nedavno naglasio da želi osujetiti Putinovu pobjedu u Ukrajini, ali nije rekao da želi da Ukrajina pobijedi. Čini se da manje konfrontacijski ton nastavlja Merkelinu opreznu tradiciju.
Kada je Putin anektirao Krim 2014., pokušala je pronaći diplomatsko rješenje, umjesto da riskira vojnu konfrontaciju. Merkel je već tada bila zabrinuta zbog izbijanja nuklearnog rata ako tenzije eskaliraju, rekla je osoba upoznata s Merkelinim razmišljanjem. To je zabrinutost koju je i sam Scholz iznio.
Nakon aneksije, "bilo mi je jasno da nemamo posla s nekim tko nam želi poželjeti dobro", rekla je Merkel. "Ipak, ne mogu ga ukloniti sa svijeta."
Primjećujući veličinu zemlje i njezin nuklearni arsenal, branila je suradnju s Putinom tijekom njezina mandata i upozorila na rizike da Putin sklopi savez s Kinom, ako se ubaci.
"Ako Rusija sada surađuje s Kinom", rekla je, "nisam sigurna da će ovo dobro završiti za nas."