Dužnosnici Bidenove administracije podijeljeni su oko pitanja koliko SAD može nastaviti sa sankcijama Rusiji bez izazivanja globalne ekonomske nestabilnosti i lomljenja transatlantskog jedinstva.
Dok je tim predsjednika Joea Bidena stajao iza plana sankcija koji je pokrenut neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu, rasprava je žešća sada kada je predsjednik Vladimir Putin izignorirao rane ekonomske kazne i nastavlja svoj rat, kažu dužnosnici upoznati s raspravama.
Izvori, koji su tražili da se ne identificiraju govore o unutarnjim nesuglasicama, rekli su da su se pojavile razlike oko toga koliko je jako treba nastaviti. Jedna skupina, koja uključuje mnoge dužnosnike u State Departmentu i Bijeloj kući, zagovara još strože mjere poznate kao sekundarne sankcije kao odgovor na ruske zločine, tvrdeći da se protivljenje saveznika može prevladati.
Druga skupina dužnosnika, mnogi sa sjedištem u ministarstvu financija Janet Yellen, zabrinuti su zbog daljnjih pritisaka na globalnu ekonomiju koja već pati od problema u lancu opskrbe, inflacije, nestabilnih cijena nafte i potencijalne krize s hranom. Neki su zabrinuti zbog nadolazećih parlamentarnih izbora i šansi demokrata ako cijene na pumpama ostanu visoke. Oni se zalažu za drugačiji, neprovjereni pristup: ograničenje cijena nafte koje bi omogućilo zemljama da kupuju rusku energiju uz ograničavanje prihoda Moskve.
"Sada se tek približavamo granici koliko strogo možete nametnuti sankcije protiv velikog gospodarstva, a da ono nema tako loše posljedice, kao da stvarate tonu šumskih požara drugdje", rekao je Nicholas Mulder, profesor sa Sveučilišta Cornell i autor "Ekonomskog oružja", povijesti politike sankcija.
Izazovi su pogoršani odlaskom Daleepa Singha, zamjenika savjetnika za nacionalnu sigurnost koji je upravljao sankcijama, kaže jedna osoba upoznata s internom dinamikom.
Singh je također posjetio Indiju u sklopu napora SAD-a da dalje potisnu vladu iz ruske orbite. Njegova odsutnost potaknut će zabrinutost da SAD-u nedostaje utjecajan glas koji bi odigrao tu ulogu u još opasnijem trenutku.
Dužnosnici State Departmenta, Ministarstva financija i Vijeća za nacionalnu sigurnost odbili su komentirati ove navode. Ali drugi koji su upoznati s dešavanjima okarakterizirali su to kao zdravu internu raspravu i zanijekali bilo kakvu sugestiju da su agencije suprotstavljene jedna drugoj. Jedan je rekao da je uobičajena uloga ministarstva financija da provjerava odluke koje bi mogle poremetiti ekonomske tokove.
Debata odražava šire napetosti u transatlantskom savezu, pri čemu je teže pronaći dogovor o tome koliko još "nauditi" Putinu. Predznak budućih izazova pojavio se posljednjih dana, kada je Europska unija pristala nastaviti s zabranom uvoza nafte, ali tek nakon što je Mađarskoj odobrila izuzeće, i tada nije mogla odlučiti što dalje ili koliko agresivno krenuti za uvozom plina.
Do sada je jedinstvo bilo odlučujuća karakteristika američkog i europskog odgovora na rat.
"Nastavljamo razmatrati koje druge sankcije možemo uvesti", rekao je u intervjuu Jose Fernandez, državni podtajnik za gospodarski rast, energetiku i okoliš. Naglasio je važnost zapadnog jedinstva, rekavši da se Putin suočava s "čvrstom skupinom zemalja koje su strogo protiv invazije".
"Imate zemlje koje se prijavljuju za članstvo u NATO-u", rekao je Fernandez. "Ta vrsta jedinstva - a sankcije su dio toga - je nešto što mislim da nije očekivao."
Jedna osoba upoznata s tim je rekla da je fokus SAD-a na jedinstvu bio toliko sveobuhvatan da su Amerikanci posljednjih tjedana čak tražili od Ujedinjenog Kraljevstva da ne vodi trgovinsku bitku s Irskom oko Sjeverne Irske iz straha da bi to Putinu ostavilo slabo mjesto za iskorištavati.
Ipak, s obzirom na to da Putin nije zastrašen ekonomskim sankcijama i nastavlja sa svojim ratom, sve su češći pozivi unutar administracije da testira to jedinstvo poduzimanjem mjera protiv drugih zemalja i tvrtki koje pomažu Rusiji da izbjegne sankcije ili pruža ono što SAD naziva "materijalnom potporom" sankcioniranim subjektima.
Oni tvrde da bi takvi potezi bili usko ciljani, ništa poput široke kampanje sankcija koja je nastojala ugušiti Iran zbog svog nuklearnog programa ciljajući gotovo svaku zemlju ili tvrtku koja posluje s Teheranom. Mnogi američki saveznici i humanitarne skupine tvrdile su da je taj pristup kontraproduktivan. No, pobornici tvrđeg stava kažu da je, s ratom koji traje već četvrti mjesec, došlo vrijeme.
"Postoji vrijeme i mjesto za promišljenu jednostranu akciju SAD-a", rekao je Edward Fishman, bivši dužnosnik State Departmenta koji je sada pomoćni profesor na Sveučilištu Columbia. "Ne postoji dobar argument protiv maksimiziranja sankcija Rusiji. I što prije to učinite, to bolje jer vrijeme nije na našoj strani."
Ali to je testiranje granica onoga što sankcije mogu učiniti suočeni s dokazima da čak i kazne ne uspijevaju natjerati tvrdoglave režime na kapituliranje. Skeptici ukazuju na programe sankcija protiv nacija kao što su Sjeverna Koreja, Venezuela, Sirija i Kuba koji su samo ukorijenili neprijateljske vođe odlučne da se sakriju i prenesu patnju na vlastito stanovništvo.
Ako SAD krene naprijed s novim sankcijama, mogao bi se naći uglavnom sam u takvim naporima, zapravo ubacivši klin između sebe i saveznika koje je Putin u povijesti iskorištavao. To bi također moglo dodatno uzdrmati energetska tržišta, što bi moglo uzrokovati novi rast na američkim benzinskim pumpama.
Neki u Bidenovoj administraciji koji traže oprezniji pristup iznijeli su ideju o graničnoj cijeni - ne ograničavajući protok nafte, već samo cijenu koja bi se za to platila. Ta ideja nailazi na popriličan skepticizam s obzirom na to da nikada prije nije isprobana.
Dvoje ljudi upoznatih s temom reklo je da također postoji unutarnje uvjerenje da je ideja o ograničenju cijena dio nastojanja da se preusmjeri buka u Kongresu i među vanjskim skupinama od nametanja sekundarnih sankcija na ruski izvoz energije, za koje se boje da bi potaknulo još jače makroekonomske šokove.
Rasprava također tjera na širu ponovnu procjenu kampanje sankcija. Dužnosnici se suočavaju s činjenicom da oligarsi koji su bili na meti sankcija možda nemaju utjecaj na Putina koji su nekada imali. A administracija se odmaknula od svog argumenta da bi sankcije mogle ubrzati kraj rata na tvrdnju da će sankcijama, kontroli izvoza i drugim ograničenjima trebati dugo vremena - možda godine - da oslabe Putina.
"Ne bih rekla da je sustav pokvaren, ali pretjerano oslanjanje na ove alate za usmjeravanje vaše vanjske politike je problem", rekla je Julia Friedlander, bivša dužnosnica Ministarstva financija. "To je asimetrija između pokušaja da se vladu zaustavi od invazije na državu i da to učini prateći novac diljem svijeta. I dalje kažem da to učinite, ali u samom konceptu ima problema."