Konzervativni zastupnici koji taktiziraju kako bi se pobuna protiv Borisa Johnsona mogla odigrati, zabrinuti su da bi britanski premijer mogao odgovoriti na pokušaj "državnog udara" raspisivanjem općih izbora.
Pobunjenici u Johnsonovoj stranci strahuju da će premijer preživjeti, čak i ako dosegnu prag od 54 torijevska zastupnika, ili 15 posto od ukupnog broja, za izglasavanje povjerenja, jer bi mu tada bila potrebna potpuna većina da ga svrgne. Zastupnici otvoreno raspravljaju o izgledima da Johnson pobijedi i odmah zatraži novi mandat od birača, izjavila su dva torijevska zastupnika pod uvjetom da ostanu anonimni.
To bi bila velika kocka aktualnog premijera, čija stranka zaostaje za oporbenom Laburističkom strankom u nekim anketama od kraja prosinca, nakon niza skandala, uključujući i to da je postao prvi sjedeći premijer za koji je utvrđeno da je prekršio zakon kada je kažnjen zbog nezakonitog zabava tijekom pandemije.
Modeliranje koje je napravio YouGov sugerira da bi, ako bi se izbori održili sada, Torijevci pretrpjeli velike gubitke na ključnim mjestima, a Johnson bi vjerojatno također izgubio svoja.
Ipak, raspisivanje prijevremenih izbora, sljedeći se očekuju 2024., ali bi se mogli održati tek u siječnju 2025., također ima smisla za Johnsona. Povijest pokazuje da čak i premijeri koji dobiju izglasavanje povjerenja smatraju da je njihov autoritet potkopan; Theresa May pobijedila je u prosincu 2018., ali je još nekoliko mjeseci kasnije bila izvan Downing Streeta na vrhuncu prepirke Toryjevca oko Brexita.
Računica može biti da Johnson, čiji su Torijevci osvojili parlamentarnu većinu 2019., može priuštiti da više od 30 zastupnika izgubi svoja mjesta i još uvijek osigura većinu. Na toj osnovi čak bi i prijetnja izvanrednim izborima mogla biti učinkovita u odvraćanju budućih pobunjenika, s obzirom da su neki od zastupnika koji pozivaju Johnsona da odustane među onima koji su u opasnosti.
Razgovori o glasovanju o povjerenju Johnsonu narasli su posljednjih dana, nakon što su zastupnici rekli da bi trebao odustati. Istraga državnog odvjetnika o takozvanom partygate skandalu nanijela je štetu Johnsonu, dok su mnogi zasićeni njegovim kaotičnim stilom vođenja i nizom neprisiljenih pogrešaka i zaokreta.
U utorak, konzervativni zastupnik John Stevenson postao je posljednji koji je javno pozvao Johnsona da ode, navodeći da je napisao pismo u kojem poziva na glasanje o povjerenju Grahamu Bradyju, koji vodi utjecajni Odbor običnih torijevaca iz 1922. godine. Bivša ministrica kabineta Andrea Leadsom, koja je podržala Johnsonovu kampanju da postane vođa Torijevaca 2019., također ga je kritizirala, iako u njenom pismu biračima nije navedeno je li i ona pisala Bradyju.
Do sada je 28 konzervativnih zastupnika otvoreno reklo da bi Johnson trebao podnijeti ostavku, dok je njih 13 javno kritično. Samo Brady zna pravi broj zastupnika koji pozivaju na glasovanje.
Očekivanje da će Johnson dobiti izglasavanje povjerenja proizlazi iz činjenice da, iako ga je partygate potkopao, prošlotjedno izvješće nije izazvalo masovnu pobunu. Odsutnost velikog izazova unutar njegovog tima ministara, kao i veličina takozvanih glasova na platnom spisku, konzervativni zastupnici koji imaju državne poslove, također su ključni čimbenici.
Gotovo polovica Torijevaca je u tom taboru i, teoretski, malo je vjerojatno da će glasati za promjenu vođe ako bi to moglo ugroziti njihov trenutni naslov ili mjesto. To se, međutim, može promijeniti nakon što se glasovanje stvarno raspiše.
Toryjevski zastupnici u utorak su razmjenjivali glasine da je Johnson zvao okolo kako bi osigurao potporu, uključujući i obećanja promaknuća potencijalnim pobunjenicima. Johnsonov tajnik za tisak rekao je da je u utorak sudjelovao u telefonskim razgovorima, ali je odbio komentirati pojedinosti.
"Ovaj premijer se sveo na to da očajnički telefonira svojim pobunjenim saborskim zastupnicima nudeći kuglice u osuđenom pokušaju da spasi vlastitu kožu", rekla je zamjenica čelnice oporbene Laburističke stranke Angela Rayner u priopćenju. “Njegova raščupana vlada spava za volanom.”
Johnsonu prijeti nekoliko očitih opasnosti koje bi mogle nagovoriti još pobunjenika da pokažu svoju ruku. Konzervativni zastupnici na 23. lipnja gledaju kao na potencijalno ključni trenutak, kada će se stranka suočiti s dva parlamentarna izbora koji će biti značajan test Johnsonove popularnosti.
Ako bi Torijevci izgubili mjesta Wakefielda u zapadnom Yorkshireu i Tivertona i Honitona u jugozapadnoj Engleskoj, oba su u igri zbog seksualnih skandala u koje je umiješana zastupnica Toryja, to bi moglo potaknuti glasanje o povjerenju, govori jedan od zastupnika rekao je Bloomberg.
Johnson se također suočava s parlamentarnom istragom o tome je li namjerno doveo u zabludu zakonodavce preko partygatea. U utorak je njegov savjetnik za standarde Christopher Geidt rekao da postoji "legitimno pitanje" je li premijer prekršio ministarski kodeks nakon što ga je policija kaznila.
Geidt, koji sjedi kao nezavisni u gornjem domu lordova, pozvao je Johnsona da iznese svoj slučaj javnosti. U odgovoru, Johnson je napisao da je "potpuno odgovoran parlamentu i britanskom narodu".