Njemački kancelar Olaf Scholz ne želi započeti novi prekooceanski trgovinski rat s SAD-om te je zabrinut da francuski predsjednik Emmanuel Macron upravo potiče takav razvoj događaja.
Macron, koji krajem ovoga mjeseca planira posjetiti Washington, snažno gura takozvani zakon "Kupuj europsko" s namjerom zaštite ponajprije europskih proizvođača automobila u kontekstu kontroverzne američke legislative kojom se potiče domaća proizvodnja električnih vozila i želi smanjiti ovisnost o kineskim dijelovima za baterije i ostale materijale.
Prema dužnosnicima Europske unije (EU), američki zakon krši odredbe Svjetske trgovinske organizacije, a Macronov je ministar financija ovoga tjedna Washington optužio da nastoji provoditi industrijsku politiku kineskog stila koja diskriminira neameričke tvrtke.
No njemački dužnosnici, premda priznaju da treba podržati europsku industriju, smatraju kako bi ulazak u sukob s Washingtonom u ovo vrijeme geopolitičkih nestabilnosti i rata u Ukrajini bila strateška pogreška.
Berlin se nada da će administracija Joea Bidena prilagoditi zakonodavstvo tako da u obzir uzme barem dio zabrinutosti u Europi, pa bi sastanak američko-europskog Vijeća za trgovinu i tehnologiju, koji se održava 5. prosinca, mogao biti prava prigoda za pronalazak kompromisa.
Nedostatak usuglašenog francusko-njemačkog odgovora na američki takozvani Zakon o smanjivanju inflacije najnoviji je signal raskoraka između dviju najutjecajnijih nacija u EU-u i možda dokaz kako savezništvo tih dviju država više nije tako čvrsto.
Dvije se države u proteklim mjesecima nisu slagale oko nekih ključnih politika, kao što su mjere za zaštitu vlastitih gospodarstava u energetskoj krizi, obrambenih projekata ili nuklearne energije. Scholz u petak u Berlinu dočekuje francusku premijerku Élisabeth Borne, što je prilika za malo usklađenje stajališta.
Francuzi smatraju kako bi europski odgovor Amerikancima trebao uključivati i razgovore i prihvaćanje legislative za zaštitu europske industrije.
No sada bi Nijemci i Francuzi trebali pronaći dogovor oko toga kako bi taj novi zakon eventualno trebao izgledati.
Zemlje se slažu kako je potreba projekta šira od zajedničkog europskog interesa.
Njemački ministar financija Christian Lindner, koji pripada liberalnim demokratima te se opire većim intervencijama vlade u gospodarstvu, smatra kako je ovo situacija u kojoj ne bi trebalo nanijeti štetu Bidenovoj administraciji, već razgovarati o novom okviru prekoatlantske slobodne trgovine.
Njegov kolega, ministar gospodarstva Robert Habeck iz redova Zelenih, inzistira na ravnopravnoj tržišnoj utakmici, ali i pozdravlja američke klimatske subvencije te želi da se EU brže kreće prema razvoju tehnologija koje će omogućiti ostvarivanje emisijskih ciljeva u politici očuvanja okoliša.
Europska komisija zemlje članice poziva na zadržavanje jedinstva u odnosu prema SAD-u, ali i izražava pesimizam oko vjerojatnosti pronalaska rješenja za europsku zabrinutost oko američkog protekcionističkog poteza.
Naime, Bruxelles tvrdi kako SAD ne pokazuje nikakav znak hitrosti u rješavanju tog problema.
U tom kontekstu Komisija priprema fond za potporu ključnim industrijama koji bi se financirao zajedničkim zaduživanjem, no istodobno upozorava na štetu koju može donijeti globalna utrka u subvencijama, navode izvori bliski razgovorima na tu temu.