Američki predsjednik Joe Biden i ključni europski čelnici pozvali su na oprez nakon što je raketa pogodila poljsko selo neposredno uz granicu s Ukrajinom, želeći izbjeći da incident eskalira u sukob s Rusijom.
Napad u kojem su ubijene dvije osobe u selu udaljenom oko šest kilometara od granice s Ukrajinom u utorak navečer dolazi u trenutku kada su napetosti s Rusijom već visoke zbog njezine invazije na Ukrajinu u veljači. Moskva je u utorak ispalila projektile na ukrajinsku infrastrukturu uzrokujući prekide u opskrbi energijom u cijeloj zemlji.
Upitan je li raketa koja je stigla do Poljske ispaljena iz Rusije, Biden je novinarima na Baliju, gdje sudjeluje na summitu Grupe 20, rekao da "postoje preliminarne informacije koje to osporavaju". S obzirom na putanju rakete, malo je vjerojatno da je ispaljena iz Rusije, dodao je, "ali vidjet ćemo."
Njegov oprez dijelio je i njemački kancelar Olaf Scholz, koji je pozvao na temeljitu istragu onoga što je nazvao "užasnim incidentom", dok je visoki francuski dužnosnik rekao da nitko ne želi eskalaciju s Rusijom, koja bi mogla izmaći kontroli. Identifikacija da je raketa ruske proizvodnje nije dokazala tko ju je lansirao, rekao je dužnosnik.
Associated Press citirao je neimenovane američke dužnosnike koji su rekli da prvi nalazi ukazuju na to da su ukrajinske snage ispalile raketu na nadolazeći ruski projektil.
Jedan dužnosnik iz zemlje Grupe sedam rekao je da je moguće da je ruska vojska promašila cilj iz Ukrajine ili da je ukrajinska protumjera skrenula raketu s kursa. Ne bi bilo dovoljno poticaja za Rusiju da namjerno napadne Poljsku, rekla je ta osoba, s obzirom na rizik od odgovora Sjevernoatlantskog saveza (NATO-a).
Podvlačenje crte
Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, članice NATO-a više su puta izrazile zabrinutost da će biti izravno uvučene u sukob. Dok su podržali Ukrajinu oružjem i financijskom pomoći, Europa i SAD povukli su crtu slanjem raketnih sustava najvećeg dometa i naprednih borbenih zrakoplova te su odbili podržati pozive Ukrajine da uspostavi zonu protuzračne obrane iznad njihovog zračnog prostora.
Poljski zlot smanjio je gubitke u odnosu na dolar jer su trgovci protumačili Bidenove primjedbe kao pokušaj da se spriječi da poljski incident dovede do većih trzavica s Rusijom.
Rusko ministarstvo obrane zanijekalo je da su njegove snage ciljale raketama na mete u blizini ukrajinske granice s Poljskom. Poljski predsjednik Andrzej Duda rekao je da nije jasno tko je lansirao raketu koja je pogodila selo.
Rusija lansira raketne napade s okupiranih područja Ukrajine otkako je izvršila invaziju u veljači. Ispaljivala ih je iz susjedne saveznice Bjelorusije te iz zrakoplova i brodova u Crnom moru.
Poljska je rekla da još uvijek istražuje što se dogodilo. U međuvremenu, Duda je rekao da je vrlo vjerojatno da će se pozvati na ono što je poznato kao članak 4 povelje Sjevernoatlantskog saveza, što znači raspravu unutar vojnog saveza prije bilo kakvog potencijalnog odgovora. Veleposlanici NATO-a održat će hitan sastanak u srijedu ujutro.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak da je Rusija napala infrastrukturu te da je veliki dio ukrajinskog stanovništva bez struje.
Ruski predsjednik Vladimir Putin sve se više okreće raketnim napadima dok se njegove trupe bore na terenu u ratu koji traje deveti mjesec. Njegova se vojska nedavno povukla iz ključnog grada u južnoj Ukrajini, koji je zauzet početkom rata, što je najnoviji neuspjeh na bojnom polju.
Dvije osobe s mjesta eksplozije u Poljskoj, koje su željele ostati anonimne, rekle su da je štetu pretrpjela jedna gospodarska zgrada. Jedna osoba je rekla da je eksplozija zatresla stakla na njihovom automobilu udaljenom oko dva kilometra. Druga je rekla da su policija i vojno osoblje zatvorili područje i zamolili sve da napuste farmu, ali da kuće u blizini nisu evakuirane.
Zagrebački slučaj
Nije prvi put otkako je Rusija napala Ukrajinu da su objekti ušli u zračni prostor NATO-a. U ožujku je bespilotna letjelica teška šest tona projurila istočnom Europom i srušila se u glavnom gradu Hrvatske Zagrebu.
Biden je telefonski razgovarao sa svojim poljskim kolegom Andrzejom Dudom ponudivši punu američku potporu i pomoć u poljskoj istrazi i ponovno potvrdivši američku predanost NATO-u, navodi se u priopćenju Bijele kuće. S poljskim kolegom razgovarao je i američki ministar obrane Lloyd Austin.
Čelnici skupine G-7 sastali su se u srijedu ujutro na marginama G-20, zajedno s onima iz Europske unije i Europske komisije. U priopćenju objavljenom nakon toga osudili su najnovije ruske napade na Ukrajinu i ponudili potporu Poljskoj u njenoj istrazi.
Potpora i solidarnost
Dužnosnik čiji je čelnik prisustvovao sastanku umanjio je mogućnost ideje da bi eksplozija u Poljskoj dovela do toga da stvari eskaliraju prema vojnom odgovoru.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel objavio je na Twitteru da je razgovarao s premijerom Mateuszom Morawieckim i "uvjerio ga u puno jedinstvo EU i solidarnost u potpori Poljskoj". Morawiecki je rekao da je Poljska svoju vojsku stavila u stanje pojačane pripravnosti u blizini granice i da će tamo povećati broj vojnika.
Ranije u utorak projektilima je gađan Kijev i druge lokacije diljem Ukrajine, pogađajući civile i kritičnu infrastrukturu u, kako su vlasti rekle, najvećem takvom napadu od ruske invazije. Ukrajinske snage protuzračne obrane priopćile su da je lansirano oko 100 projektila, što je više nego 10. listopada, kada su općim napadom pogođena ukrajinska naselja diljem zemlje i sravnjena je infrastruktura.
Projektili koji su pali u Ukrajinu prekinuli su opskrbu struje za oko sedam milijuna kućanstava u većem dijelu zemlje, rekao je Kirilo Tymoshenko, zamjenik šefa osoblja ukrajinskog predsjednika u televizijskim komentarima.
-- Uz pomoć Andree Dudik, Jennifer Jacobs, Andrasa Gergelyja, Kitty Donaldson, Piotra Bujnickog, Josha Wingrovea, Samyja Adghirnija i Michaela Nienabera.