Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel boravio je u posjeti Bosni i Hercegovini (BiH) i poručio da su Zapadni Balkan i BiH visoko među prioritetima EU.
"Uvjeren sam da je Zapadnom Balkanu potrebna EU, ali da isto tako i EU treba Zapadni Balkan. Vrijeme je za novi zamah kako bi se omogućili iskoraci u kontekstu evropskih integracija", naveo je Michel.
Najavio je da će u junu biti sastanak 27 lidera EU s liderima Zapadnog Balkana, jer žele unaprijediti dijalog i produbiti saradnju.
"Predložili smo da proces proširenja osmislimo na jedan novi način. Proširenje koje nudi konkretne socioekonomske pogodnosti kao i političku integraciju tokom pristupnih pregovora. Ovakvu novu dinamiku za proširenje EU takođe trebaju pratiti i novi podsticaji za reforme među zemljama regiona", naglasio je Michel.
Dodao je da ideja da se uspostavi geopolitička evropska zajednica ne zamjenjuje proces pristupanja EU.
"Naprotiv, želimo ubrzati političku integraciju tako što ćemo osigurati da možemo sarađivati i koordinirati i zajedno rješavati neke zajedničke izazove odmah bez čekanja konačne odluke koja će biti potrebna o ovoj temi procesa pristupanja", pojasnio je Michel.
Nada se da će svjedočiti stvarnom djelovanju po toj agendi za političke, društvene i ekonomske reforme. Istakao je da je EU spremna da podrži BiH i u energetskom smislu, imajući u vidu rat u Ukrajini.
Michael se u petak poslijepodne sastao sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Šefikom Džaferovićem i članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom. Nakon zajedničkog sastanka, Dodik se i zasebno sastao sa evropskim zvaničnikom.
U subotu je Michel imao sastanak i sa liderima Stranke demokratske akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem.
Iz Delegacije EU u BiH saopšteno je da su se Michel i politički lideri u BiH saglasili da se u narednim sedmicama održi sastanak u Briselu kako bi razradili "mapu puta" kojim će se utvrditi prioritetne reforme i politički dogovori koji su potrebni za jačanje EU puta za BiH.
"Razgovori su bili značajni i produktivni, a poseban značaj je stavljen na to kako EU može podržati poboljšanje i jačanje funkcionisanja institucija BiH i na taj način poboljšati pružanje usluga, stvaranje radnih mjesta, rast i prosperitet za sve građane", dodaju iz Delegacije EU.
Zvaničnici i politički lideri u BiH saglasni su da je važna poruka Michel-a da sve zemlje regiona treba što prije da se integrišu u Evropsku uniju, kao i da su uslovi visoko postavljeni i da treba definisati prioritete i "spustiti ljestvicu".
Razgovarano je i da se kreira "mapa puta", a kao mogućnost je spomenuto da se o Izbornom zakonu pregovara na jesen nakon izbora i formiranja koalicija.