Analitičari Bloomberg Adrije kažu da preliminarni rezultati općih izbora u BiH nisu donijeli tektonske promjene na političkom planu. Međutim, potezi visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta, preciznije u pogledu načina dodjeljivanja mandata u Domu naroda FBiH, na ekonomskom planu bi trebali relaksirati odlučivanje, odnosno planiranje u ekonomskom dijelu na svim nivoima vlasti u FBiH, a posljedično i na nivou države u cjelini.
Prema posljednjim podacima Centralne izborne komisije BiH, članovi Predsjedništva bit će Denis Bećirović, Željka Cvijanović i Željko Komšić, dok će predsjednik Republike Srpske biti Milorad Dodik.
Kada je riječ o Parlamentarnoj skupštini BiH, do sada je u FBiH najviše glasova osvojila SDA - 140.436, slijedi koalicija stranaka na čelu s HDZ-om BiH - 109.743, a na trećem mjestu je SDP sa 70.145. U RS-u je čak 42,44 posto glasova osvojio SNSD, a slijede SDS sa 89.763 i PDP sa 53.257.
Podsjećamo, sinoć je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona, ali i Ustava FBiH, koje su dugo gušile političke procese u BiH. Ključne izmjene odnose se na povećanje broja delegata u Domu naroda parlamenta FBiH sa 58 na 80 i to po 23 delegata iz reda svakog od konstitutivnih naroda i 11 delegata iz reda Ostalih. Kvalificiranu većinu za predlaganje predsjednika i dopredsjednika FBiH činit će 11 umjesto dosadašnjih šest zastupnika iz nacionalnih klubova, a na taj se način daje jasna prednost zastupnicima koji u klubu Hrvata dolaze iz dijelova BiH s hrvatskom većinom. Ukoliko prijedlog o 11 zastupnika ne bi bio prihvaćen, tada bi se kvalificirana većina predlagatelja smanjila na sedam pa na četiri zastupnika.
''Iako u narednih nekoliko mjeseci može biti još izazova u formiranju svih nivoa vlasti, posebno glede raspodjele funkcija, na srednjoročnom planu ipak očekujemo relaksiranje odnosa glede uspostave i izvršenja budžeta, kao i poboljšanja u vidu alociranja sredstava od stranih financijskih institucija (npr. MMF-a)'', kažu analitičari.
Dodaju da dodatni faktor takvom očekivanju dolazi i od najavljenih izmjena u vidu sprečavanja derogiranja ovlasti s državnog na entitetski nivo za pojedina ministarstva, odnosno agencija, kao i najava zaštitnog mehanizma protiv blokada formiranja vlasti na bilo kojem politički relevantnom nivou.
Više na: Komšić član Predsjedništva, Dodik predsjednik RS
''Sve navedeno, s određenim povratkom na tzv. 'tvorničke postavke' daytonskog okvira, dovodi nas do toga da se za državu u cjelini očekuju nešto bolji ekonomski uvjeti u srednjem roku'', kažu analitičari Bloomberg Adrije.