Opšti izbori u Bosni i Hercegovini (BiH) biće održani u nedjelju, kada će birači imati priliku da odluče ko će u njihovo ime, u iduće četiri godine, voditi zemlju. Ono što su im stranke i kandidati ponudili u izbornoj kampanji su nacionalne teme, kojih u BiH nikada ne manjka, ali i pokretanje različitih projekata te obećanja o "ekonomskom prosperitetu", kojeg u zemlji itekako fali.
Na glasačkom listiću će se naći 72 političke stranke, 38 koalicija i 17 nezavisnih kandidata. Ovjereno je i na glasačkim listićima se nalaze imena 7.258 kandidata.
Pravo glasa na izborima ima 3.368.666 birača. Ukupno su određena 5.903 biračka mjesta. Angažovano je više od 50.000 redovnog i vanrednog osoblja izborne administracije te više od 60.000 akreditovanih posmatrača.
Biraju se tri člana Predsjedništva BiH, dva iz FBiH i jedan s teritorije Republike Srpske, poslanici/zastupnici za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Narodnu skupštinu RS, Predstavnički dom FBiH te za skupštine deset kantona u FBiH.
Na izborima se, na teritoriji Republike Srpske, biraju i predsjednik i dva potpredsjednika RS.
"Za državljane BiH koji privremeno žive u inostranstvu i imaju biračko pravo organizovaće se glasanje u 21 diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH. Onima koji ne ispunjavaju uslove za glasanje u DKP omogućiće se glasanje poštom, o čemu će ih obavijestiti Centralna izborna komisija (CIK) BiH", naveli su u ovoj Komisiji.
Previše nacionalnih tema, brojna obećanja o ekonomskom napretku
Iako predizborna kampanja traje po pravilu mjesec pred izbore, ona je u BiH počela mnogo ranije. Političari i partije koji su trenutno na vlasti iskoristili su pozicije i redovan rad institucija da šalju političke poruke i prisvajaju rezultate ustanova za ličnu promociju. Zbog toga su neki od njih i kažnjeni. Najveće stranke u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj najčešće su posezale za nacionalnim temama, za koje još uvijek, očigledno, vjeruju da izazivaju najviše pažnje kod birača.
S obzirom na to da su mnogi djelovali s pozicije vladajućih partija, nije manjkalo započinjanja i obećavanja velikih razvojnih projekata. Tako smo bili svjedoci obilježavanja različitih početaka gradnje autoputeva, puteva, energetskih objekata, bolnica, škola… Iz javnih budžeta isplaćivane su različite vrste pomoći nezaposlenima, borcima, studentima, penzionerima…
Vehid Šehić, predsjednik koalicije "Pod lupom", za Bloomberg Adriju kaže da je ova predizborna kampanja slična većini prethodnih.
"Malo su se bavili ekonomskim programima, političkom stabilizacijom, socijalnom politikom i položajem građana Bosne i Hercegovine, jer je njihova pobjednička kombinacija da se bave ratom, posljedicama rata, stvarajući strah od drugog i drugačijeg, o ugroženosti jednog, drugog ili trećeg naroda i to je bilo dominantno. Čak je bilo i morbidnih poruka, što je neprihvatljivo i dokaz je koliko ne razmišljaju o stvarnim interesima građana. Clj im je dobiti naklonost, ne birajući sredstva", ističe Šehić i dodaje da se ništa pozitivno nije moglo čuti od većine političkih subjekata koji će učestvovati na izborima.
Političari, dodaje, narod doživljavaju samo pred izbore, a nakon završenih izbora vode svoje politike koje su motivisane ličnim, materijalnim i uskostranačkim interesima, a ne opštim interesima građana.
Po pitanju pokretanja različitih projekata i dijeljenja novca iz budžeta, Šehić kaže da građani treba da pitaju "čije su to naše pare"?
"Da li imaju pravo raspolagati novcem na način kako to rade? To je vid političke korupcije gdje se odjednom sjete kako građani žive, pa određenim kategorijama daju naše pare da bi kupili naklonost. Svjedoci smo i infrastrukturnih projekata u periodu od raspisivanju izbora do sada, vidimo veliko gradilište, to je licemjerno i neprihvatljivo. Nadam se da će građani shvatiti da vrijede mnogo više, a ne da ih tako pokušavaju kupiti", naglašava Šehić.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da se stranke nisu bavile životnim problemima građana.
"Bombastična pokretanja projekata su primarno imala funkciju da animiraju glasače. Vidjeli smo da su na pokretanju čak i komunalnih projekata držani politički govori, a imali smo obećanja i o velikim energetskim projektima. To pokazuje da je izgubljen svaki normalan odnos s građanima, kojima treba pomoć da prežive inflaciju, a stranke za to ne mare. Političari su izgubili kontakt s građanima i njihovim problemima", ističe Pavlović.
Zloupotreba budžeta je, dodaje, evidentna prilikom isplate jednokratnih pomoći, a da se to čak i ne krije, pa se javno na tribinama govori da je to isplaćeno zbog izbora.
S druge strane, ni iz partija koje su trenutno u opoziciji nije bilo jasnih programa ekonomskog oporavka i razvoja. Istina je, kaže Pavlović, da su se pojedini bavili realnim pitanjem, standardom građana.
U borbi vlasti i opozicije najviše su dominirali lični obračuni, podsjećanja šta je ko uradio u prošlosti, pa sve do uvlačenja članova porodica u predizborne obračune. Tu je posebno specifično za BiH bilo i prisustvo međunarodne zajednice, koju partije uvijek, pa i u ovoj predizbornoj kampanji, koriste kao izgovor za neusjeh ili sredstvo za napad na suprotnu stranu. U spektru pomenutih tema najmanje prostora je posvećeno konkretnim ekonomskih programima, oporavku, razvoju, povećanju standarda stanovništva...
Najskuplja kampanja do sada
Procjena CIK-a je da će Opšti izbori u Bosni i Hercegovini koštati 12.528.000 KM.
Transparency International (TI) BiH je utvrdio da je pred izbore iz budžeta u BiH podijeljeno 278 miliona KM biračima te da su stranke na kampanju potrošile 9,6 miliona KM.
"U protekla tri mjeseca kroz jednokratne pomoći različitim kategorijama stanovništva, prema podacima TI BiH, podijeljeno je 278 miliona KM, od najnovijih primjera izdvajamo pomoć Vlade FBiH u finišu kampanje svim nezaposlenima od 100 KM, jednokratnu pomoć svim radnicima Željeznica FBIH od 800 KM, kao i dvije nove tranše po 100 KM svim borcima i mladima u Republici Srpskoj. Zabilježena su i 334 slučaja otvaranja završenih javnih radova pred izbore, čija vrijednost iznosi oko 266 miliona KM i 345 započetih radova vrijednih 1,1 milijardu KM, od čega se više od 900 miliona odnosi na dvije dionice autoputa, čiji je početak izgradnje tempiran pred izbore", naveli su u TI BiH.
TI BiH je objavio i rezultate monitoringa troškova izborne kampanje, koji pokazuju da su stranke u prve tri sedmice kampanje potrošile oko 9,6 miliona KM. Ovaj iznos potrošen je na bilborde, reklame u medijima (televizija i štampani mediji), Facebook oglašavanje i predizborne skupove, a ubjedljivo najveće iznose potrošili su SNSD (1,6 miliona KM) i SDA (1,5 miliona KM), zatim slijede PDP i SDP, koji su na kampanju do sada potrošili po 600 hiljada KM.
"Ovi iznosi nisu konačni, jer nisu uključeni troškovi oglašavanja i predizbornih skupova u posljednjoj sedmici izborne kampanje, kao ni drugi oblici oglašavanja koje TI BiH nije pratio, ali se već sada može reći da se radi o jednoj od najskupljih izbornih kampanja u BiH, jer prema podacima CIK-a, stranke nikada nisu prijavile veće iznose", naglašavaju u TI BiH.