Za ultrabogate koji žive u nekim od najskupljih svjetskih gradova, poput Šangaja i Hong Konga, rastuće cijene luksuznih artikala tijekom prošle godine oslabile su njihovu golemu kupovnu moć.
Za bogate pojedince koji žive u Londonu i New Yorku, s druge strane, viša cijena dizajnerskih torbica, cipela, odijela i satova čak ne prati stopu inflacije u njihovim zemljama.
Globalna razlika u rastu cijena i monetarnoj politici temelj je izvještaja Julius Baer Group Ltd. o globalnom bogatstvu i načinu života za 2022., koje rangira najskuplje gradove na svijetu analizom troškova stambene imovine, automobila, zrakoplovnih karata, poslovne škole i drugih raskoši. Šangaj je ponovno zauzeo prvo mjesto liste, dok je London preuzeo drugo mjesto od Tokija, koji je pao na osmo mjesto. New York je zauzeo 11. mjesto, jedno mjesto manje u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.
Nalazi ističu da bogati nisu imuni na inflaciju, koja je dosegla 8,6 posto u SAD-u i 9 posto u Velikoj Britaniji, čak i ako je lakše izdrže od onih koji su manje imućni. Štoviše, bogati pojedinci također imaju nerazmjernu vjerojatnost da će posjedovati dionice, koje su pale jer su središnje banke podigle kamatne stope kako bi se pozabavile rastom cijena. Prema Bloombergovom indeksu milijardera, samo 500 najbogatijih ljudi na svijetu izbrisalo je ukupno 1,4 bilijuna dolara iz svog kumulativnog bogatstva ove godine.
"Iako se financijska situacija mnogih osoba s visokim neto vrijednostima zapravo poboljšala tijekom prošle godine, istodobno povećanje košarice roba i usluga koje čine naš indeks životnog stila znači da 'iluzija novca' prethodnih godina još uvijek postoji", prema izvješću Juliusa Baera, koje je objavljeno u srijedu.
Ipak, "naša anketa otkriva blago optimističnu sliku nakon pandemije", stoji. "Bogati opet normalno troše."
Troškovi tehnoloških proizvoda poput prijenosnih računala i pametnih telefona globalno su porasli najviše, 41 posto, potaknuti prelaskom na rad od kuće i globalnom nestašicom čipa. Angažiranje odvjetnika poskupjelo je 33 posto, dok su cijene bicikala porasle za 30 posto. S druge strane, cijena vina pala je za 26 posto, više od bilo koje druge kategorije.
Izvješće je analiziralo cijene oko 20 roba i usluga koje pojedinci s bankovnom imovinom kućanstava od milijun dolara ili više obično kupuju u 24 grada diljem regija, a podaci su prikupljeni u dva kruga između studenog i travnja. Moskva je uklonjena s popisa.