Podizanje svijesti o jednakom tretmanu i osnaživanju žena razvija se uporedo s razvojem svijesti o značaju zaštite zdravlja žena, što doprinosi da se očekivanja od brendova i proizvoda za menstrualnu njegu pomiču prema holističkom wellness pozicioniranju. Ovakav princip dovodi do rastućih inovacija i narativa brendova koji naglašavaju zdravlje, udobnost, autentičnost i cirkularnost.
''Kombinirani učinak rastućeg aktivizma za osnaživanje žena, nastojanja destigmatizacije 'tamo dolje' i svijesti o brizi o sebi potaknute pandemijom pridonio je sve većem prepoznavanju wellnessa kao inherentno integrirane višedimenzionalne cjeline koja obuhvata kožu, tijelo i um'', rekla je Liying Qian, voditeljica industrije za higijenu u Euromonitor Internationalu.
Ovo priznanje dovelo je do ubrzanog poslovnog pokreta za redefiniranje femcare, kategorije koja se najčešće odnosi na jednokratne higijenske proizvode kao što su ulošci i tamponi, kroz holistički wellness princip posljednjih godina.
Na temelju ankete Euromonitor International o zdravlju i prehrani, više od polovice svjetskih potrošačica izjavilo je da su umjereno ili izrazito zabrinute za zdravstvene probleme žena, kao što su menopauza, menstruacija i plodnost kada se uzme u obzir njihovo cjelokupno zdravlje. Dok 40 posto ispitanica traži ljekarski savjet za liječenje ili prevenciju povezanih stanja, otprilike jedna trećina odlučuje se za suplemente u prehrani ili traži prirodne, odnosno tradicionalne lijekove. Jedna četvrtina gleda na druge faktore stila života, kao što su tjelesna aktivnost i vježbanje, kao alternativu.
Prodaja dodataka prehrani dosegla 2,5 milijardi dolara
Ako se posmatra skupina žena u dobi od 40 do 59 godina, najrelevantnijoj za zdravlje u menopauzi, postoji čak i veći udio koji preferira vitamine i dodatke prehrani u odnosu na uzimanje lijekova na recept. S globalnom prodajom od 2,5 milijardi dolara, dodaci prehrani za žene doživjeli su jedan od najdinamičnijih nivoa rasta u 2022. među svim dodacima prehrani.
Skoro 60 posto globalnih potrošačica rangiralo je smanjenje upotrebe plastike kao jednu od najvažnijih aktivnosti koju realiziraju s ciljem zdravijeg življenja, a procjenjuje se da će upotreba višekratnih perivih proizvoda za inkontinenciju narasti na 25 posto u 2023. godini, s 22 posto, koliko je iznosila u 2020.
U prošloj godini je 54 posto žena u dobi od 15 do 44 godine prijavilo da ima ozbiljne do umjerene posljedice inkontinencije, a 52 posto žena ove dobi koristilo je menstrualne uloške ili uloške za inkontinenciju, pokazalo je istraživanje Euromonitor International Voice of Consumer Health i anketa o prehrani.
Kina pokretač potrošnje higijenskih proizvoda
Samo 26 posto žena u dobnoj skupini od 15 do 44 godine prijavilo je opsežan do velik uticaj menstrualnog ciklusa, no samo 11 posto tražilo je proizvode za njegu kože koji odgovaraju njihovim hormonskim fluktuacijama. Zbog ove praznine u znanju, robne marke ulažu u ovo područje, te tako L'Oréal u partnerstvu s aplikacijom za praćenje menstrualnog ciklusa Clue i neovisnim kozmetičkim markama Amareta, Faace i Typology razvija proizvode koji ciljaju na osjetljivost kože.
Trećina žena izjavilo je da su aktivno uključene u politička i društvena pitanja, te da radije kupuju proizvode brendova koji dijele njihova društvena i politička uvjerenja, dok ih 26 posto bojkotuje brendove koji razmišljaju suprotno.
Kina, koja je pokretala trećinu globalne potrošnje proizvoda za menstrualnu njegu ili higijensku zaštitu u 2022., najveće je tržište s maloprodajnim volumenom od 118,1 milijardu jedinica, što je više od pet puta od drugoplasiranog SAD-a s 23,2 milijarde jedinica. Očekuje se da će ostati vodeće tržište. Međutim, očekuje se i da će Indija, puno manje tržište u poređenju s Kinom, prestići SAD i postati drugo najveće tržište u smislu količine do 2026. godine.