SAD i Kina postigle su "značajan napredak" poslije dva dana pregovora u Švajcarskoj, koji su imali za cilj smanjenje trgovinskog rata, izjavili su u nedjelju sekretar za finansije SAD-a Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer.
"Važno je razumjeti koliko brzo smo uspjeli da postignemo dogovor, što ukazuje na to da možda razlike nisu bile toliko velike kao što se možda mislilo", rekao je Greer novinarima. "Ipak, u ova dva dana mnogo truda je uloženo."
Bessent i Greer su rekli da će u ponedjeljak podijeliti više detalja. Sa kineske strane nije bilo izjava.
Saopštenje SAD-a uslijedilo je nakon više sati sastanaka između Bessenta, Greera i kineskog potpredsjednika vlade He Lifenga. Pregovori su održani u rezidenciji švajcarskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama.
Bloomberg/ Jamieson Greer
Tenzije između dvije najveće svjetske ekonomije dostigle su novi vrhunac nakon što je predsjednik Donald Trump postepeno povećao tarife na proizvode iz Pekinga na 145 odsto. Ove dažbine trebalo je da se bave ulogom Kine u trgovini fentanilom, njenim ogromnim trgovinskim suficitom sa SAD-om, kao i odgovorom na kineske kontramere koje je Peking uveo nakon Trumpovog prvobitnog poteza. Kina je zauzvrat povećala carine na američke proizvode na 125 odsto.
Ovaj carinski "ping-pong" doveo je do zastoja između dvije najveće svjetske ekonomije, s tim da nijedna strana nije željela da popusti i nije se nazirala izlazna strategija.
Kineski izvoz u SAD pao je za petinu u aprilu. Čak i uz nešto olakšanja u carinama, taj pad verovatno će se nastaviti.
Na kraju su obje strane priznale da je smanjenje tenzija i carina neophodno i najavljeni su pregovori.
Strahovi od praznih polica vjerovatno su doprinijeli hitnosti sastanaka. Izvršni direktori maloprodaje apelovali su na Trumpov ekonomski tim upozoravajući da bi rezultat dugotrajnih visokih carina bile nestašice na nivou pandemije i šokovi u lancu snabdjevanja.
Kineski predsednik Xi Jinping, s druge strane, nastojao je da ojača ekonomiju svoje zemlje pred pregovore, ali podaci pokazuju znakove slabosti.

Američki tim ušao je u prvi dan pregovora pomalo ograničen od strane svog šefa. Trump je na Truth Socialu objavio prije nego što su pregovori počeli: "80 odsto carina na kinesku robu djeluje ispravno!" Dodao je da je to "na njegovom sekretaru za finansije", bez daljeg objašnjenja.
Nakon što je prvi dan pregovora završen, Trump je ponovo na Truth Socialu izjavio da je "postignut veliki napredak" i da je "mnogo" dogovoreno, dok su pregovarači ostali tihi i nastavili da razrađuju detalje do kasno u noć.
"Kompletan reset pregovaran na prijateljski, ali konstruktivan način", rekao je Trump u subotu. "Želimo da vidimo, za dobro i Kine i SAD-a, otvaranje Kine za američki biznis."
Trump je novinarima u petak rekao da bi mogao da razgovara sa svojim kineskim kolegom nakon sastanaka u Švajcarskoj, u zavisnosti od toga šta mu bude savjetovao Bessent.
SAD i Kina već imaju trgovinski dogovor na snazi, koji je potpisan krajem Trumpovog prvog mandata u januaru 2020. Tada je predsednik nazvao ovaj dogovor "istorijskim" i rekao da "ispravlja nepravde prošlosti".
Kao dio tog dogovora, Peking se obavezao da kupi više od 200 milijardi dolara dodatnih proizvoda i usluga iz SAD-a i da otvori svoje tržište za američki poljoprivredni i finansijski sektor.
Trump je više puta kritikovao administraciju Bidena zbog neprovođenja ovog dogovora nakon što Kina nije ispunila svoja obećanja.