Američki i kineski pregovarači nastavili su u nedjelju pregovore o deeskalaciji trgovinskog rata, a predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump je sastanak održan dan ranije okarakterizirao kao "vrlo dobar".
Američki ministar financija Scott Bessent i kineski potpredsjednik vlade He Lifeng predvode dvodnevne pregovore u Ženevi. To su prvi javno objavljeni razgovori uživo otkako je predsjednik Trump uveo carine od 145 posto na kinesku robu, a Peking uzvratio s carinama od 125 posto na mnoge američke proizvode i novim kontrolama izvoza rijetkih zemnih metala.
"Vrlo dobar sastanak danas s Kinom, u Švicarskoj", objavio je Trump na platformi Truth Social. "Mnoge stvari su raspravljene, o mnogo toga postignut je dogovor. Potpuni reset dogovoren je na prijateljski, ali konstruktivan način. Želimo vidjeti, za dobrobit i Kine i SAD-a, otvaranje Kine američkom poslovanju. VELIKI NAPREDAK!!!"
Na sastancima sudjeluje i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer. Razgovori, koji su započeli u subotu u švicarskoj misiji pri Ujedinjenim narodima (UN) u Ženevi, nastavljeni su u nedjelju ujutro.
Obje strane nastoje prikazati da su u prednosti, iako trenutačna situacija nosi velike rizike.
Razmjena carina uzdrmala je financijska tržišta i dovela do nestašica proizvoda i viših cijena za američke potrošače, čime raste pritisak na Trumpa da pronađe izlaz iz sukoba s Xi Jinpingom. Kineski je čelnik nastojao ojačati gospodarstvo prije početka pregovora, no podaci pokazuju znakove slabosti.
Sastanak u Švicarskoj "važan je korak prema rješenju" problema, dok će konačna solucija zahtijevati strpljenje, odlučnost i podršku međunarodne zajednice, navodi se u komentaru državne novinske agencije Xinhua objavljenom u subotu tijekom trajanja pregovora. Agencija je naglasila odlučnost Kine da zaštiti svoje nacionalne interese i očuva red u međunarodnoj trgovini.
Američki predsjednik šalje proturječne signale o ishodu pregovora. Trump je više puta rekao da neće smanjivati carine bez kineskih ustupaka, iako je u petak ipak izjavio da mu se "carina od 80 posto čini ispravnom".
Donald Trump | Bloomberg
"Moramo postići izvrstan dogovor za Ameriku", rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu kasno u petak. "Mislim da ćemo se vratiti s poštenim dogovorom za i Kinu i nas."
Bessent je u srijedu umanjio očekivanja o ishodu, rekavši zakonodavcima da su razgovori u ranoj fazi i da je fokus na smanjenju napetosti, a ne na postizanju sveobuhvatnog sporazuma. No, sam Trump je u četvrtak rekao da očekuje "značajan" napredak. Drugi američki dužnosnici istaknuli su važnost prilike za smirivanje sukoba.
Ministar trgovine Howard Lutnick izjavio je u petak navečer na Fox Newsu kako "nema šanse" da se carine potpuno ukinu, neovisno o ishodu vikend-pregovora. Ako pregovori budu uspješni, dodao je, carine "se spuštaju na ljudsku razinu. Na razinu na kojoj poslujemo. Postoje značajne carine, predsjednik ih namjerava zadržati na trgovinu s Kinom. To je njegov cilj. To je njegovo očekivanje. To bi svatko trebao očekivati."
Howard Lutnick | Bloomberg
Kina zauzima oprezan pristup, snižava očekivanja uoči pregovora i više ih doživljava kao istraživačke nego kao priliku za postizanje velikog dogovora. Predstavnici Xija procjenjivat će koliko su njihovi američki kolege ozbiljni u traženju rješenja, rekao je Wu Xinbo, direktor Centra za američke studije Sveučilišta Fudan u Šangaju i savjetnik ministra vanjskih poslova.
Oba gospodarstva, s ukupnim BDP-om od 46 bilijuna dolara, imaju mnogo toga za izgubiti ako pregovori propadnu. Prema procjeni Bloomberg Economicsa, carine na sadašnjoj razini uništile bi 90 posto međusobne trgovine.
Posljedice trgovinskog sukoba već su vidljive i najavljuju dodatnu gospodarsku štetu u nedostatku sporazuma.
Količina uvezene robe iz Kine u SAD je pala. U Kini su tvornice koje proizvode svakodnevne potrošačke proizvode usporile ili zaustavile proizvodne linije. Dvosmjerna godišnja trgovina između dviju zemalja iznosi oko 700 milijardi dolara, a Kina ima oko 1,4 bilijuna dolara portfeljnih ulaganja u SAD-u.
Sukob je potaknuo Peking da proširi trgovinu s drugim tržištima, pri čemu je izvoz u SAD pao za 21posto. Trgovinski podaci objavljeni u petak pokazuju da je kineski izvoz u Europsku uniju (EU) prošlog mjeseca porastao za 8 posto.
U međuvremenu, kinesko domaće gospodarstvo muče slabi pokazatelji proizvodnje i deflacijska spirala koja se vjerojatno neće popraviti jer konkurencija na domaćem tržištu raste uslijed slabog tržišta rada.
Dok američko gospodarstvo zasad ostaje stabilno, analitičari upozoravaju da će se nestašice dobara uskoro početi manifestirati u obliku praznih polica, što ugrožava radna mjesta, osobito u transportu, logistici i maloprodaji. Iz Fed-a upozoravaju na rastuću neizvjesnost. Američko se gospodarstvo smanjilo na početku godine po prvi put od 2022., iako je pokazatelj temeljne potražnje ostao snažan.
Posljedice trgovinskog rata predvođenog SAD-om odjekuju diljem svijeta. Svjetska trgovinska organizacija (WTO) smanjila je prognozu robne trgovine za ovu godinu i sada očekuje pad volumena od 0,2 posto, gotovo tri postotna boda manje nego što bi bio bez trgovinskog rata. Međunarodni monetarni fond (MMF) u travnju je znatno smanjio svoja očekivanja rasta za ovu i sljedeću godinu, upozorivši da bi se izgledi mogli dodatno pogoršati.
Trumpu je jedan od glavnih ciljeva uravnotežiti trgovinu, a predsjednik je u petak ponovio da želi da Peking otvori svoja tržišta za SAD. Također je više puta signalizirao da pristup američkom tržištu vidi kao ključnu polugu za dobivanje kineskih ustupaka.
"Oni imaju mnogo toga za dobiti" od pregovora, rekao je Trump novinarima u četvrtak. "Oni, na neki način, imaju puno više za dobiti nego mi."
No Kina vidi carine samo kao jedan dio šireg američkog nastojanja da ograniči njezin uspon. Za Peking, sukob nije samo trgovinski rat, rekla je Regina Ip, zastupnica iz Hong Konga. On prijeti samom opstanku zemlje, rekla je.
"Kina je odlučna da izdrži i zauzela je vrlo čvrst stav", rekla je. No upozorila je: "Obje strane moraju pažljivo odigrati svoje karte. Svaki potez mora biti pažljivo promišljen kako se sukob ne bi dodatno zaoštrio."
Čak i tjedan dana prije pregovora, Washington i Peking međusobno su se optuživali tko je prvi inicirao razgovore.
Jedan od prioriteta SAD-a uoči pregovora bilo je postizanje ublažavanja kineskih ograničenja izvoza rijetkih zemnih elemenata, koji se koriste za proizvodnju magneta u svemu, od robota do mlaznih motora.
Trumpova administracija također želi da Kina ograniči trgovinu fentanilom suzbijanjem protoka prekursora za njegovu proizvodnju. Ipak, daljnji napredak po tom pitanju mogao bi se ostvariti zasebnim kanalima, izvan ženevskih razgovora.
Kinezi tvrdi da su snažno djelovali protiv trgovine fentanilom, te da im Washington duguje "veliku zahvalu" za te napore.
— Napisano uz pomoć Columa Murphyja, Rebecce Choong Wilkins, Daniela Flatleyja i Shiyin Chena