Zvaničnici Federalnih rezervi (Fed) zadržali su kamatne stope nepromjenjenim treći sastanak zaredom i istakli da vide sve veći rizik i od više inflacije i od rasta nezaposlenosti.
"Neizvjesnost u pogledu ekonomskih izgleda dodatno je porasla", navodi se u saopštenju Federalnog komiteta za otvoreno tržište objavljenim u srijedu, na kraju dvodnevnog sastanka u Washington. "Komitet pažljivo prati rizike i smatra da su rizici od veće nezaposlenosti i više inflacije porasli."
Zvaničnici su jednoglasno glasali za zadržavanje referentne kamatne stope u rasponu od 4,25 odsto do 4,5 odsto, a na ovom nivou se nalaze još od decembra.
S&P 500 indeks američkih akcija i prinosi na državne obveznice pali su nakon objave, dok je dolar smanjio prethodne dobitke.
Trgovinska politika predsjednika Donalda Trumpa izazvala je talas neizvjesnosti u američkoj ekonomiji. Iako se o carinama još uvek pregovara, ekonomisti uglavnom očekuju da će široko primjenjene carine podstaći inflaciju i usporiti privredni rast. To bi suprotstavilo dva cilja kreatora monetarne politike, stabilnost cijena i maksimalnu zaposlenost.
Iako je nezaposlenost i dalje niska, a potražnja stabilna, zvaničnici Feda rekli su da su spremni da zadrže kamatne stope nepromijenjenim dok ne steknu bolju predstavu o pravcu u kojem se ekonomija kreće. Trump je, međutim, više puta izjavio da bi centralna banka trebalo da smanji troškove zaduživanja.
Powell i njegovi saradnici odlučni su da spreče da carine izazovu trajni porast inflacije, a nekoliko zvaničnika je dalo do znanja da ne bi podržali smanjenje kamatnih stopa unaprijed, kako bi se zaštitili od usporavanja ekonomije.
Ekonomska slika
Zabrinutost zbog recesije je porasla, a neke kompanije su izvještavale da su obustavile odluke o investiranju zbog neizvjesnosti. Ipak, tržište rada ostaje otporno, s obzirom na to da su poslodavci dodali 177.000 radnih mjesta u aprilu. Zvaničnici Feda opisali su uslove na tržištu rada kao "solidne", navodi se u saopštenju.
Ekonomisti navode da će biti potrebno vrijeme da puni efekat novih carina prođe kroz ekonomiju. Do sada je uticaj uglavnom uključivao nagli pad sentimenta i porast uvoza. Ekonomija SAD smanjila se na početku godine po prvi put od 2022. godine, ali pokazatelj osnovne potražnje ostao je čvrst.
"Iako su oscilacije u neto izvozu uticale na podatke, nedavni pokazatelji sugerišu da ekonomska aktivnost i dalje raste solidnim tempom," navodi se u saopštenju.

Kompanije su u prvom kvartalu žurile da uvezu robu prije uvođenja carina, a porast potrošnje u martu sugeriše da su domaćinstva takođe pokušala da povećaju kupovinu. Ključni pokazatelji inflacije smirili su se tokom tog mjeseca.
Trump je, u međuvremenu, pojačao kritikovanje Powella u posljednjim nedjeljama. Jednom prilikom, Trump je na društvenim mrežama objavio da "Powelova smjena ne može da dođe dovoljno brzo!"
Međutim, predsjednik je kasnije insistirao da ne namjerava da smjeni Powella.
Fed je saopštio da će nastaviti da smanjuje svoju bilansnu sumu smanjenom brzinom kako je i najavljeno na martovskom sastanku. Mjesečni limit na iznos državnih obveznica koje mogu da dospiju bez reinvestiranja ostao je na pet milijardi dolara, dok je limit za hipotekarne obveznice takođe ostao nepromijenjen na 35 milijardi dolara.
Centralna banka je u utorak najavila da predsjednik Feda u Kanzasu, Jeff Schmid, neće prisustvovati majskom sastanku zbog nedavne smrti njegove supruge. Kanzasu je predstavljala prva potpredsjednica Kim Robbins. Schmidov glas prešao je na zamjenskog člana Neela Kashkarija, predsjednika Feda u Mineapolisu.
- Napisano u saradnji sa Kevin Varley, Matthew Boesler, and Ye Xie.