Kako bi izbjegli carine, proizvođači odjeće i obuće tijekom prvog su mandata američkog predsjednika Donalda Trumpa proizvodnju preselili iz Kine. Sada su u problemu jer je Trump carine uveo upravo onim zemljama kamo su se preselili.
Za kompanije poput Nikea, Adidasa i Lululemona poseban problem predstavlja carina od 46 posto na uvoz iz Vijetnama, a problematični su i nameti od 49 posto na robu iz Kambodže i preko 30 posto na uvoz iz Indonezije i Tajlanda. Trump kaže kako će carine prisiliti kompanije da proizvodnju prebace u SAD.
"Nemaju se kamo sakriti," kaže Mary Ross Gilbert, analitičarka u Bloomberg Intelligence. "To znači da će brendovi gotovo sigurno biti prisiljeni podići cijene."
Dionice kompanija koje proizvode odjeću i obuću zabilježile su dramatičan pad nakon najave o uvođenju carina. Na njujorškoj burzi su Nike, Lululemon, Gap i Under Armour pali za više od 10 posto. Adidas je na frankfurtskoj burzi zabilježio pad od 12 posto, dok je Puma pala za 14 posto. H&M, Pandora i JD Sports Fashion također su pali.
U Hong Kongu su dionice tvrtke Shenzhou International Group Holdings, koja proizvodi robu za američke brendove poput Nikea, pale za 14 posto - najviše još od 2008. godine.
Analitičary Jefferiesa procjenjuju kako se u SAD-u proizvodi tek 2,5 posto ukupnog tržišta odjeće i 1 posto obuće. Vijetnam je prošle godine izvezao tekstil u vrijednosti od 44 milijarde dolara, a upravo SAD je najveće tržište, pokazuju podaci vijetnamske udruge za tekstil i odjeću.
Analitičar Randal Konik piše kako su Trumpove carine strategije kompanija učinile "praktički beskorisnima".
Analitičari UBS-a, predvođeni Jayem Soleom, napisali su kako je "jedno od najvećih iznenađenja" činjenica da će baš sve kompanije u industriji odjeće biti pogođene. "Naša je pozicija kako će industrija, uzimajući u obzir koliko su carine sveobuhvatne, shvatiti da nema načina za ublažavanje posljedica u srednjem roku, osim da podignu cijene," napisali su.
Bloomberg
Oko polovice svih Nikeovih tenisica i 39 posto Adidasovih tenisica proizvodi se u Vijetnamu, pokazuju regulatorni podnesci. Ta zemlja najveći je dobavljač obuće za obje kompanije. Iz Nikea je već rečeno kako očekuju da će bruto marže u ovom kvartalu drastično pasti, dijelom i zbog američkih carina na robu iz Kine i Meksika.
Vijetnam ima niske troškove rada, vještu radnu snagu, prometnu infrastrukturu, a smatralo se i kako je manja opasnost da će ta zemlja završiti upetljana u geopolitičke napetosti između Kine i SAD-a. Vijetnam također ima i trgovinske sporazume s SAD-om i Europskom unijom.
Naznake da bi Vijetnam ipak mogao biti uvučen u Trumpove trgovinske ratove počele su se pojavljivati još 2019. godine, kada je Trump izjavio da Vijetnam iskorištava SAD "još gore nego Kina". Gospodarstvo Vijetnama među najbrže je rastućima u čitavoj Aziji: BDP je prošle godine rastao 7,1 posto, premašivši i procjene vlade i analitičara.
Pad obveznica
Posljedice najave o carinama nisu bile ograničene na tržišta kapitala, kao ni na kompanije za obuću i odjeću. Obveznice Michaelsa i Saks Globala zabilježile su jedan od najvećih padova prinosa u četvrtak ujutro - između 5 i 8 centi po dolaru - pokazuju podaci Tracea. Obveznice u dolarima Wayfaira i PetSafea također su pale dok su investitori procjenjivali koliko su kompanije ranjive na carine.
Nameti će nanijeti dodatne udarce industriji koja se već bori s rastućim troškovima rada i smanjenjem likvidnosti. To je pridonijelo bankrotima maloprodajnika poput Joanna i upravitelja dućana Forever 21.
Kina je obećala da će uzvratiti SAD-u, čime su dva najveća gospodarstva svijeta ušla u sukob koji bi mogao dodatno poremetiti globalne opskrbne lance i u opasnost dovesti gospodarski rast. Europska unija izdala je slično upozorenje, a lideri su naveli i mogućnost protucarina i posebnog fokusa na američke kompanije za usluge i tehnologiju.
Bloomberg
Više cijene izazvane novim carinama stvorit će dodatnu glavobolju potrošačima, ionako iscprljenima godinama visoke inflacije. Također povećavaju vjerojatnost recesije, kažu neki ekonomisti.
"Carine su porezi koje plaćaju američki uvoznici, a koji će se preliti na krajnje potrošače," kaže David French, izvršni potpredsjednik odnosa s vladom u Nacionalnom maloprodajnom savezu SAD-a.
Adidas i Puma vjerojatno će morati povisiti svoje cijene za oko 5 posto u cijelom svijetu kako bi zadržali trenutne razine profitabilonosti, objašnjava analitičar Jefferiesa James Grzinic.
On Holding, proizvođač obuće iz Zuricha, također je u opasnosti. Prošle godine je čak 90 posto obuće ovog brenda proizvedeno u Vijetnamu, a 10 posto u Indoneziji, dok je gotovo dvije trećine prihoda ostvareno u sjevernoj i južnoj Americi - uglavnom u SAD-u - pokazuju podnesci. Dionice kompanije na njujorškoj su burzi u četvrtak zabilježile pad od čak 17 posto.
Iz tvrtke je u emailu rečeno kako redovito provjeravaju i ažuriraju svoj lanac opskrbe, kao i da su uvjereni da će snaga brenda omogućiti da navigiraju kroz nestabilne periode.
Samo nekoliko dana nakon što je Trump u siječnju ponovno ušao u Bijelu kuću, američki državni tajnik Marco Rubio pozvao je visoke dužnosnike u Vijetnamu da se uhvate u koštac s trgovinskim neravnotežama. Trgovinski suficit Vijetnama u odnosu na SAD prošle je godine premašivao 123 milijarde dolara, pokazuju podaci američkog Ureda za statistiku, a dužnosnici kažu kako pozivaju na porast kupovine američkih proizvoda.
Samo Kina i Meksiko imaju veći trgovinski suficit s SAD-om.
Vijetnamski premijer Pham Minh Chinh u siječnju je rekao kako je spreman posjetiti Trumpa u Mar-a-Lagu "i cijeli dan igrati golf" ako bi se tako riješile razmirice. Otada vlada pokušava smekšati Trumpovu administraciju smanjenjem vlastitih carina na američke automobile, etanol i ukapljeni prirodni plin.