Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump rekao je da planira da recipročne carinske tarife primjenjuje sa "svim zemljama", odbacujući spekulacije da bi mogao ograničiti početni obuhvat zemalja na koje će odnositi. Inicijativa o uvođenju tarifa biće predstavljena 2. aprila.
"Počeli bi sa svim zemljama, pa da vidimo šta će se desiti", rekao je Trump novinarima u avionu Air Force One. "Nisam čuo glasine o 15 zemalja, 10 ili 15".
Trump planira da 2. aprila uvede takozvane recipročne tarife, koje su ključni dio njegovog plana za ponovno uspostavljanje ravnoteže u globalnoj trgovini i jačanje američke proizvodnje, dok istovremeno prikuplja prihode od tarifa za finansiranje svojih domaćih političkih prioriteta, uključujući produženje poreskih olakšica iz njegovog prvog mandata i dodatna poreska obećanja data tokom kampanje 2024. godine.
Čitaj više

Trumpove carine prijete EU autoindustrijama, BiH očekuje velike promjene
Carine bi mogle posebno utjecati na prodaju modela s jačim motorima, poput Porscheova sportskog automobila 911 i Mercedesove limuzine S-klase, budući da imaju veće marže.
29.03.2025

EU radi na sporazumu sa SAD-om kako bi izbjegla povećanje carina
Dužnosnicima EU-a na sastancima ove sedmice u Washingtonu rečeno je da nema načina da se izbjegnu nove carine na automobile i takozvane recipročne carine koje Trump uvodi sljedeće sedmice. Također su započele rasprave o tome kako bi na kraju trebao izgledati potencijalni sporazum o njihovom smanjenju.
29.03.2025

EU očekuje da će SAD primijeniti dvoznamenkaste carine na čitav blok
EU očekuje kako će SAD primijeniti jedinstvenu stopu za čitavu uniju, umjesto da postavlja različite razine za svaku zemlju članicu.
28.03.2025

Njemačka autoindustrija najviše će biti pogođena Trumpovim carinama
Njemačka autoindustrija u Sjedinjene Američke Države (SAD) izvozi više vozila nego u bilo koju drugu zemlju.
27.03.2025
Bijela kuća još nije iznijela detalje o tome koje će tarife biti uvedene, kako će biti obračunate ili šta će zemlje morati da urade kako bi obezbijedile željene izuzetke. Trump je takođe rekao da će njegove tarife uzeti u obzir netarifne barijere drugih zemalja, ali nije precizirao kako će se ti obračuni vršiti. Administracija takođe nije navela kada će ove nove tarife stupiti na snagu.
Sekretar trezora Scott Bessent je ranije ovog mjeseca rekao da će predstojeći potez Trumpove administracije biti usmjeren na ono što je nazvao "prljavih 15" - dio svjetskih ekonomija koje imaju značajne tarifne i druge barijere i zajedno čine "ogroman dio našeg trgovinskog obima".
Iako Bessent nije naveo konkretne zemlje, izvještaj Bloomberg Economicsa pokazuje da 15 američkih trgovinskih partnera, od kojih je devet u Aziji, zajedno čini više od 75 odsto svih američkih uvoza i da su takođe bili uključeni u nedavni dokument administracije kojim se javnost poziva da komentariše i identifikuje moguće nepoštene trgovinske prakse.
Trumpova administracija je nagovijestila da bi recipročne tarife za svaku zemlju mogle predstavljati početnu tačku za buduće pregovore, što je dovelo do toga da zemlje užurbano nude ustupke i ističu svoje trgovinske odnose sa SAD-om. Istovremeno, Trump je, takođe, rekao da namjerava da ograniči izuzetke od svoje tarifne politike.