Kineski proizvodni sektor rastao je brže od ukupne ekonomije treći kvartal zaredom, pokazujući da industrija i izvoz pokreću rast u drugoj po veličini ekonomiji na svijetu.
Proizvodnja je rasla za 6,2 odsto u prošlom kvartalu, prema detaljnim podacima o bruto domaćem proizvodu objavljenim u utorak.
To je bilo brže od realnog rasta ukupne ekonomije od 4,7 odsto, a doprinos sektora ukupnoj privrednoj aktivnosti ostao je na 27 odsto, što odgovara jednogodišnjem maksimumu iz prethodnog kvartala. Nasuprot ovome, sektoru nekretnina ne ide najbolje, pa se tu već peti kvartal zaredom bilježi pad.
Peking posljednjih godina intenzivira ulaganje u visokotehnološku proizvodnju kako bi podstakao rast, posebno nakon što je pokušao da smanji finansijski rizik u privredi bušenjem "mehura" na tržištu nekretnina.
To je pomoglo u povećanju proizvodnje i izvoza robe kao što su električni automobili, baterije i poluprovodnici, ali nije dovelo do oporavka domaće potrošnje. To znači da se kompanije više nego ikada oslanjaju na potražnju u inostranstvu – izvor rasta kome sada prijete nove trgovinske barijere.
Ukupan privredni rast usporio je više nego što se očekivalo u drugom tromjesečju, pokazali su podaci, uz najgori učinak maloprodaje od 2022. Međutim, potražnja u inostranstvu bila je svjetla tačka. Izvoz je u drugom kvartalu porastao na najviši nivo u skoro dvije godine, a kineske kompanije su isporučile robu vrijednu 902 milijarde dolara.