Na ovotjednoj sjednici neće doći do promjene referentne kamatne stope Feda. Snažno tržište rada i pomaknuta očekivanja analitičara o početku smanjivanja kamatnih stopa prema jeseni ove godine trenutno su jača od signala usporavanja rasta BDP-a i osobne potrošnje u prvom kvartalu.
Inflacija u trećem mjesecu iznosila je 3,5 posto, što je nešto više od drugog mjeseca, kada je bila 3,2 posto. Rast inflacije dolazi od nastavka rasta cijene najma kuća i stanova, a koji u američkoj košarici dobara čini čak 36 posto potrošnje. Također, medicinske usluge i potrepštine, kao i osiguranje automobila nastavili su rasti, što je podiglo ukupnu stopu inflacije. Snažan rast cijena i kupovine automobila sada se vidi na rastu cijena automobilskih osiguranja, dok su s druge strane medicinske usluge vezane uz dugoročne ugovore te se tek sada vidi prelijevanje na ukupnu stopu inflacije, pa ih možemo smatrati lagging indikatorima.
Što se tiče tržišta rada, bilježimo pad potraživanja po osnovi nezaposlenosti prema posljednjem očitanju te je stopa nezaposlenosti na razini 3,8 posto. Možemo tu razinu nezaposlenosti smatrati prirodnom, s obzirom na to da je ukupan broj zaposlenih na povijesno rekordnim razinama. Broj radnika koji radi više poslova na razini je pretpandemijskih godina, 5,2 posto u ukupnoj zaposlenosti, što je nešto niže nego rekordnih 1990-ih.
Kad pogledamo tržište obveznica, ono i dalje predviđa neki oblik recesije u SAD-u. Doduše, spread između dvogodišnje i desetogodišnje suzio se i trenutno je negativnih 30 baznih bodova, što je najniže u posljednjih godinu dana, s obzirom na to da je prema ekonomskim podacima SAD daleko od recesije.
Očekujemo da Fed i dalje drži retoriku "data driven" odluka, ali i da jednim okom budno prati tržišta kapitala. Tržišta su značajno pomaknula svoja očekivanja s obzirom na jačinu gospodarstva te početak smanjenja vide tek u devetom mjesecu ove godine. SAD se trenutno zadužuje na 10 godina po 4,7 posto, što je najviše još od 2007. godine te stvara ogroman pritisak na kamatne rashode proračuna koji iznose bilijun američkih dolara.
Očekujemo da će inflacija imati oscilacija gore-dolje, ali s tendencijom pada s obzirom na to da bi se lagging segmenti inflacije trebali postepeno ispuhivati. U kombinaciji s laganim usporavanjem osobne potrošnje i rasta BDP-a, mi smo nešto optimističniji glede početka rezanja kamatnih stopa (sedmi mjesec ove godine), no i dalje smatramo da će odluke biti donošene na mjesečnoj bazi bez Fedovog najavljivanja smjera početka rezanja kamatnih stopa, pa je moguće da se početak odgodi prema jeseni.