Globalni investitori i svjetske ekonomije danas očekuju odluku Federalnih rezervi o novom povećanju kamatnih stopa, a u cilju suzbijanja sve veće inflacije. Očekivanja su da će kamatne stope biti uvećane za 75 baznih poena, a bilo je i predviđanja da bi mogle biti povećene za čak 100 baznih poena.
Zvaničnici Feda će danas, nakon dva dana "vjećanja", saopštiti za koliko će zaduživanje biti skuplje. Predsjednik Feda Jerome Powell je zajedno sa svojim kolegama u junu odobrio povećanje kamatnih stopa od 75 baznih poena, a očekuje se da će nakon današnjeg reagovanja signalizirati povećanje i u narednim mesecima. U junu su kamatne stope povećane najviše od 1994. godine.
Međutim, uprkos intervencijama Feda, inflacija u SAD, kao i u ostatku sveta, ne jenjava. Potrošačke cijene u SAD skočile su u junu za 9,1 posto zbog visokih troškova za benzin, hranu i kirije. Ovaj procenat inflacije u SAD najviši je od 1981. godine.
"Sve je u igri", rekao je predsednik Feda Atlante Raphael Bostic novinarima nakon objavljenih rezultata o inflaciji, koja je rasla brže nego što je bilo predviđeno do juna. Na pitanje novinara da li visoka inflacija uključuje podizanje stopa za cijeli procentni poen, on je odgovorio: "To bi značilo sve".
Povećanje od 100 baznih poena bi bilo najveće povećanje od kada je Fed počeo direktno da koristi kamate za vođenje monetarne politike početkom 1990-ih.
Amerikanci su bijesni zbog visokih cijena, a kritičari krive Fed za njegov početni spor odgovor na inflaciju. Bijes građana prelio se i na podatke. Povjerenje američkih potrošača u ekonomiju i tržište radnih mesta opalo je u julu na najniži nivo od februara 2021. godine zbog slabijeg ekonomskog rast uslijed uporne inflacije.
"Zabrinutost zbog inflacije, posebno zbog rasta cijena gasa i hrane, nastavila je da opterećuje potrošače", rekla je Lynn Franco, viši direktor ekonomskih pokazatelja u The Conference Boardu.
"Gledajući unapred, inflacija i dodatna povećanja kamatnih stopa će vjerovatno nastaviti da predstavljaju snažne prepreke za potrošnju i ekonomski rast u narednih šest mjeseci", rekla je ona.
I američka ekonomija već oseća štetu zbog stalnog povećanja stopa, što se naročito odražava na sekor nekretnina, povećan broj zahtjeva za osiguranjem za nezaposlene i na ograničavanje zapošljavanja u tehnološkim firmama.
Međutim, uprkos trenutnim okolnostima, ministarka finansija SAD Janet Yellen izrazila je povjerenje u borbu Feda protiv inflacije i rekla da ne vidi nikakve znake da je američka ekonomija u široj recesiji.
"Vjerovatno ćemo vidjeti usporavanje otvaranja novih radnih mesta", rekla je Yellen ranije. "Ne mislim da je to recesija. Recesija je široko zasnovana slabost u privredi. To sada ne vidimo."
Da podsjetimo, i Evropska centralna banka podigla je prošle nedelje referentne kamatne stope za 50 baznih poena, što je dva puta veća promjena od one koju su evropski centralni bankari najavili nakon junskog sastanka. To je bilo prvo povećanje poslije 11 godina.
I centralne banke širom svijeta povećavaju kamatne stope kako bi suzbili inflaciju, pa su tako reagovale banke Velike Britanije, Danske, Australije, Švajcarske, pa i Narodna banka Srbije.