Povjerenje američkih potrošača u ekonomiju i tržište radnih mjesta opalo je u julu na najniži nivo od februara 2021. godine zbog slabijeg ekonomskog rast uslijed uporne inflacije.
Indeks The Conference Board pao je treći mjesec na vrijednost od 95,7 dok je u junu iznosio 98,4, pokazali su podaci od utorka. Srednja prognoza u Bloombergovom istraživanju ekonomista očekivala je pad na 97.
Bloomberg
Stalno slabljenje raspoloženja rizikuje da potrošači smanje diskrecionu kupovinu u trenutku kada se ekonomija bori za oporavak. Inflacija je narušila povjerenje i primorala Federalne rezerve da nastave sa agresivnim povećanjem kamatnih stopa.
Mjerač trenutnih uslova pao je na najniži nivo od aprila 2021. Mjera očekivanja, koja odražava šestomesečne izglede potrošača, spustila se na 65,3, najnižu od 2013, i odražava pesimističnije poglede na njihove finansijske izglede.
Izveštaj pojačava nedavne komentare kompanija kao što su Walmart i McDonald's koji pokazuju da potrošači posvećuju veliki dio svog budžeta osnovnim stvarima, ostavljajući malo ostataka za druge kupovine.
"Zabrinutost zbog inflacije, posebno zbog rasta cijena gasa i hrane, nastavila je da opterećuje potrošače", rekla je Lynn Franco, viši direktor ekonomskih pokazatelja u The Conference Boardu.
"Gledajući unaprijed, inflacija i dodatna povećanja kamatnih stopa će vjerovatno nastaviti da predstavljaju snažne prepreke za potrošnju i ekonomski rast u narednih šest mjeseci", rekla je ona.
Trenutni pokazatelji tržišta rada u izveštaju su se pogoršali u julu. Udio potrošača koji su rekli da je poslova "u izobilju" pao je na nešto više od 50 odsto, što je najniži nivo u posljednjih godinu dana. Povećali su se i oni koji kažu da je posao teško dobiti.
Brojke su najnoviji pokazatelj da tržište rada počinje da omekšava. Više kompanija, uključujući Shopifi, najavilo je otpuštanje poslednjih nedelja, a nedeljni zahtevi za beneficije za nezaposlene najveći su od novembra.
Bruto domaći proizvod pao je po stopi od 1,4 posto na godišnjem nivou u prvom tromjesečju nakon rasta od 6,9 posto na kraju prošle godine, pokazala je preliminarna procjena Ministarstva trgovine. Do smanjenja je došlo zbog skoka uvoza i pada izvoza, zajedno sa sporijim nagomilavanjem zaliha poduzeća. Podaci Ministarstva trgovine pokazuju da je lična potrošnja, najveći dio ekonomije, porasla za 2,7 posto na godišnjem nivou u prvom tromjesečju, u poređenju s 2,5 posto na kraju 2021. Potrošnja za usluge je dodala 1,86 postotnih bodova BDP-u, dok je kupovina roba stagnirala, odražavajući promjena ponašanja potrošača. Biden je za smanjenje okrivio "tehničke faktore", rekavši u izjavi da su zaposlenost, potrošnja potrošača i ulaganja i dalje jaki. Iako iznenadna kontrakcija doprinosi političkim glavoboljama predsjednika Bidena, malo je vjerovatno da će odvratiti Federalne rezerve (Fed) od agresivnog povećanja kamatnih stopa u borbi protiv inflacije.
U novim ekonomskim prognozama, zvaničnici su povećali srednju procjenu za takozvanu osnovnu inflaciju, koja isključuje promjenljive cijene hrane i energije, na kraju ove godine sa 2,5 na 2,8 odsto.
Kamatna stopa ostala na ciljanom rasponu od 4,25 do 4,5 odsto. Komitet za otvoreno tržište (FOMC) je u jednoglasno odlučio da zadrži kamatnu stopu na istom nivou, kako bi procijenio izglede za inflaciju nakon niza smanjenja kamatnih stopa prošle godine.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
Do sada je Trump zaprijetio tzv. sekundarnim carinama tri puta. Carinama od 25 posto na uvoz u SAD je zapriječeno svim državama koje uvoze naftu iz Venezuele. Kao razlog je navedeno da Venezuela "namjerno i prijetvorno" u SAD šalje kriminalce, članove bandi i nasilnike.
Godišnja inflacija eurozone u ožujku bi trebala iznositi 2,2 posto prema procjenama Eurostata, a to je blagi pad u odnosu na veljaču, kada je bila na 2,3 posto.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
Halal investicije postaju sve važniji segment globalnog finansijskog tržišta nudeći etički i održiv pristup ulaganju u skladu s islamskim pravom - šerijatom.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.