Rock gitarist Jack White, koji je produžio svoju turneju ''Supply Chain Issues Tour'' u oktobru, mogao bi sljedeće putovanje svog benda nazvati po drugom negativcu.
To je zato što napetosti u snabdijevanju, iako još uvijek pogađaju mnoge potrošače i kompanije, postaju više svakodnevne nego prijeteće kao što su bile prije šest mjeseci, posebno u SAD-u. Režanja su se smanjila sa svojih vrhunaca pandemije, a neki već dodaju manji inflacijski pritisak.
Skromna poboljšanja vidljiva su u mjeračima koje održavaju prognostičari u rasponu od Bloomberg Economicsa do Banke saveznih rezervi New Yorka. Ali postepeni kraj krize snabdijevanja izazvane pandemijom mogao bi ustupiti mjesto još jednoj potencijalnoj glavobolji: padu potražnje potrošača koji usporava ekonomski rast i dovodi do ružnog gomilanja zaliha.
"Pritisci u globalnim sektorima robe, koji su bili centralni pokretač inflacije, možda konačno popuštaju", napisali su ekonomisti Citija predvođeni Nathanom Sheetsom u bilješci istraživanja ovog mjeseca. "Loša vijest je da se čini da se to događa zbog usporavanja globalne potražnje potrošača za robom, posebno diskrecijskom robom, i stoga također može signalizirati rastuće rizike od recesije".
Citi je upozorio da se ne proglašava "sve čisto" na frontu snabdijevanja i postoje razlozi za sumnju hoće li se začepljenja u globalnoj trgovini uskoro ukloniti - kao što ilustrira sljedeći niz grafikona. Radnički štrajkovi, prekidi u tvornicama povezani s izbijanjem Covida u Kini, ruski rat u Ukrajini i praznični pritisci na brodovima mogli bi ponovno zaplesti logističke mreže.
Evo najnovijih podataka o napetosti snabdijevanja u SAD-u od Oxford Economicsa, koja je padala tri uzastopna mjeseca:
Ekonomisti se općenito slažu da će potražnja američkih domaćinstava za robom biti ključna za promatranje u nadolazećim mjesecima, ali su podijeljeni oko toga hoće li ostati jaka ili će se početi smanjivati. Jedan privatni pokazatelj sugerira da bi se moglo vratiti u normalu jer ljudi večeraju vani, gledaju predstave i putuju više nego tokom pandemije.
Kako bi pomogao odrediti ovaj pomak natrag na potrošnju na usluge, Flexport Inc. je razvio svoj Post-Covid Indicator za praćenje kako Amerikanci troše svoje plaće. Posljednje očitavanje pokazuje da su se "potrošačke preferencije malo odmaknule od robe u maju", rekao je špediter sa sjedištem u San Franciscu. ''Gledajući unaprijed, predviđa se da će se pokazatelj zadržati na blizu sadašnjih niova tokom trećeg tromjesečja 2022. To bi značilo da će sveukupne potrošačke preferencije za robu u odnosu na usluge opadati, ali će i dalje ostati malo iznad niova ljeta 2020. i nivoa prije pandemije.”
Neke poluge ekonomske aktivnosti kontroliraju Federalne rezerve, koje će kasnije ovog mjeseca povećati kamatne stope kako bi pokušale obuzdati rastuću inflaciju. Prema najnovijem regionalnom istraživanju centralne banke, poduzeća se još uvijek suočavaju s brojnim problemima s snabdijevanjem, ali čini se da oni nisu više tako ozbiljni.
Evo ne tako naučnog zbroja stanja stvari u nedavnim promatranjima Fed-a: koliko se puta riječ "nestašica" pojavljuje u ovoj anketi, nazvanoj Bež knjiga. To mogu biti upućivanja na nedostatak radne snage, materijala ili drugih dijelova proizvodnje. Iako je broj još uvijek više nego dvostruko veći od nivoa prije pandemije, pao je na otprilike jednu trećinu svog vrhunca u augustu 2021.:
Još jedan pokazatelj pada ponude nakon dvije godine skučenosti: pomorske vozarine nastavile su padati s rekordno visokih nivoa. A činjenica da se to događa tokom sezone koja je inače vrhunac globalnog pomorskog prometa navodi neke promatrače na zaključak da se tržište na kojem je prije samo nekoliko mjeseci nedostajalo viška kapaciteta brzo okreće u drugom smjeru.
Cijene kontejnera, uključujući one koje je objavio Freightos, digitalna platforma za rezervacije tereta, još uvijek su znatno iznad niova prije pandemije, ali njihova putanja sve više izgleda kao tobogan koji još uvijek traži dno usred neizvjesnosti oko potrošačke potrošnje:
Veliki dio oporavka logistike ovisi o sposobnosti Kine da ostane trgovačka sila i da tvornice i luke rade u pogonu kroz svoja stroga pravila za kontrolu izbijanja Covida. Činilo se da je to netaknuto nakon što je zemlja u četvrtak objavila brojke koje pokazuju da je juni bio drugi najbolji mjesec u zemlji za izvoz u najmanje tri decenije.
Eric Zhu iz Bloomberg Economicsa nedavno je objavio nadzornu ploču lanca snabdijevanja fokusiranju na Kinu koja je pokazala oporavak tamošnje proizvodnje i skraćivanje vremena isporuke nakon što je Šangaj ukinuo ograničenja zbog virusa. Ta toplinska karta bljeska nekim rijetkim nijansama zelene i nešto manje jarko narančaste.
Ne ide sve na bolje, posebno u Evropi, koja se susreće s proširenim problemima u transportu s obzirom na blizinu ratom zahvaćenih regija regije u Ukrajini. Sankcije na robu i druge artikle koji potiču iz ili idu u Rusiju kompliciraju evropske trgovinske tokove, posebno iz Azije. Povrh toga, prekidi rada poput onog koji je posljednjih dana pogodio velike njemačke morske luke samo će produžiti napore za oporavak.
Brojke Instituta za svjetsku ekonomiju iz Kiela pokazuju da se gužva već stvara u lukama u sjevernoj Evropi i raste duž istočne obale SAD-a, gdje brodovi danima ili čak sedmicama stoje u redu od Georgije do New Yorka čekajući da iskrcaju svoj teret:
Još jedan pokazatelj da se stres u snabdijevanju možda neće brzo ublažiti: u petak su brojke Ministarstva trgovine pokazale da je američka maloprodaja porasla više nego što su predviđali ekonomisti u junu, podaci za koje su Yelena Shulyatyeva i Andrew Husby iz Bloomberg Economicsa rekli da "impliciraju da još uvijek postoji dovoljno zamaha za rast američke ekonomije do kraja godine dok potrošači pronalaze načine da se nose s rastućom inflacijom''.
Taj izgled je dobar znak za uvoz kontejnera u SAD, koji je ostao solidan do juna i čini se otpornim u lukama Los Angelesa i Long Beacha u Kaliforniji, do sada.
Gene Seroka, izvršni direktor LA-ove luke, rekao je da je oprezno optimističan za drugu polovicu godine.
"Vidjet ćemo povratak u školu, jesensku modu, Noć vještica i najvažnije blagdanske proizvode za kraj godine koji dolaze preko Pacifika u sedmicama i mjesecima koji dolaze", rekao je tokom brifinga za novinare prošle sedmice. "Iako neki trgovci na malo imaju velike zalihe i možda traže robu s popustom, očekujem da će uvoz ostati snažan - iako smanjen - u odnosu na prošlu godinu''.