Zadnjih nekoliko godina svjedočimo kontinuiranim promjenama ponašanja potrošača. Ovo i nije iznenađujuće s obzirom da od 2020. godine svijet potresa niz ekonomskih, zdravstvenih i društvenih poremećaja. Sve veću ulogu u oblikavanju globalne svijesti ima i Generacija Z koja na svijet gleda na drugačiji način od starijih generacija. Stoga kompanije imaju težak zadatak kada je riječ o praćenju svih novih trendova i zadovoljavanja potreba svojih potrošača.
Kompanija za globalna istraživanja tržišta Euromonitor International objavila je izvještaj o najvažnijim globalnim potrošačkim trendovima za 2024. godinu. Godišnji izvještaj otkriva novonastale trendove koji pružaju uvid u evoluciju vrijednosti potrošača i istražuje kako njihovo ponašanje redefinira njihove motivacije i potrebe prilikom kupovine.
"Preferencije potrošača usko su povezane s agendom održivosti, tehnološkim napretkom i uticajem sociopolitičkih pitanja. Kompanije bi trebale pažljivo pristupiti osjetljivim temama dok ostaju vjerne temeljnim vrijednostima svojeg brenda", kaže Alison Angus, voditeljica inovacija u Euromonitor International.
Ovo je šest globalnih potrošačkih trendova za 2024. godinu.
1. Pitaj AI
Novi alati u velikoj mjeri utiču na formiranje mišljenja potrošača, utiču na njihove odluke i oblikuju njihova očekivanja angažmana brenda. Te će se platforme sve više integrirati u svakodnevni život potrošača. Kompanije bi trebale koristiti generativnu umjetnu inteligenciju kako bi poboljšale personalizaciju i ukupno iskustvo kupca.
Korištenje Generativne umjetne inteligencije (GenAI) predstavlja jednu od najbržih usvojenih tehnologija u historiji čovječanstva, pri čemu 72 posto potrošača koristi alate poput ChatGPT-a kako bi poboljšali svoje živote, otkriva stručnjak Euromonitora.
Rabia Yasmeen, viša konsultantica u Euromonitor International, istaknula je da se radi o trendu koji se ne može zanemariti, te da će kompanije koje prioritetiziraju autentičnu automatizaciju biti ispred krivulje.
"Generativna AI potiče resetiranje ekosistema. Ova tehnologija će se sve dublje ukomponirati u naš svakodnevni život, stoga kompanije trebaju iskoristiti AI alate kako bi poboljšale personalizaciju i obogatile korisničko iskustvo", kaže Yasmeen.
Potrošači stalno testiraju mogućnosti ove tehnologije i očekuju od brendova da učine isto. Alati GenAI su eksplodirali na svjetskoj sceni, pri čemu je ChatGPT u roku od dva mjeseca od lansiranja dosegnuo 100 miliona korisnika, postajući jedna od najbrže rastućih potrošačkih aplikacija u historiji.
Kada je riječ o trenutnoj tehnologiji poput chatbotova i virtualnih asistenata, više od 40 posto potrošača osjeća se ugodno s time da virtualni asistenti nude personalizirane preporuke, ali manje od petine ima isto mišljenje o korištenju botova za odgovaranje na kompleksna pitanja korisničke podrške.
Yasmeen dodaje da Generativna AI može poboljšati ili prilagoditi ove funkcionalnosti, rezultirajući boljim korisničkim iskustvom.
'' Kompanije koje iskoriste mogućnosti ove tehnologije mogu sintetizirati korisničke podatke s ciljem razvoja novih proizvoda. Integracija korisničkih podataka pomoći će kompanijama prilagoditi marketinške kampanje, robu i usluge u velikoj mjeri'', kaže Yasmeen.
"Također možete poboljšati funkcionalnost pretraživanja, otkrivanje proizvoda i personalizaciju. Korištenjem generativne AI za prikupljanje informacija o korisnicima, možete izgraditi jedinstvena korisnička iskustva. Na primjer, stvaranje pametnijih virtualnih asistenata koji kroje odgovore na pojedinačna pitanja, tako da kupci odmah mogu pronaći ono što im je potrebno", rekla je Yasmeen.
S obzirom da je više od polovice svih profesionalaca izjavilo da njihova kompanija planira ulagati u alate Generativne AI, Yasmeen naglašava da kompanije trebaju procijeniti svoje interne procese kako bi identificirale prilike za korištenje tehnologije Generativne AI i kako bi poboljšale proizvodnju.
2. Uzbudljive distrakcije
Potrošači traže bijeg od svakodnevnog stresa, anksioznosti i dosade. Istraživanje je pokazalo da 29 posto potrošača smatra da bi brendovi trebali pratiti njihove emocije i prilagođavati iskustvo njihovim raspoloženjima.
Čal 73 posto potrošača kaže da anksioznost ima uticaj na njihov život zbog čega se okreću malim dozama sreće putem maloprodaje.
Ekaterina Tretyakova, konsultantica u Euromonitor International, istaknula je da potrošači traže zabavu ili iskustva koja ih ili uzbuđuju ili im služe kao privremeni bijeg. To proizlazi iz toga da takvi trenuci imaju sposobnost uravnoteženja svakodnevnog užurbanog života ubrizgavanjem osjećaja uživanja.
"Stalna kriza posljednjih nekoliko godina obilježena ekonomskom neizvjesnošću, političkim nemirima i klimatskim katastrofama donijela je uporni osjećaj nelagode. To je zauzvrat uticalo na mentalno blagostanje ljudi. Kao rezultat toga, pojedinci aktivno traže aktivnosti koje izazivaju pozitivne, srdačne emocije. Interakcije koje nude olakšanje od briga, čak i na nekoliko minuta, visoko se cijene zbog svoje sposobnosti izazivanja takvih nagrađujućih emocija'', pojašnjava Tretyakova.
Dodaje da je 33 posto stručnjaka izjavilo da njihova kompanija istražuje eksperimentalne formate trgovina.
Kompanije mogu iskoristiti priliku za povezivanje s publikom putem različitih oblika emocionalnog marketinga. Brendovi bi se trebali fokusirati na usavršavanje proizvoda i usluga prema kulturnoj želji za optimizmom. Upotreba kombinacije tehnologije, priče o brendu i zabave na autentičan način može angažirati i oduševiti publiku, ne samo podižući duh kupca, već i ostajući vjerni osobnosti brenda.
"Dopaminsko oblačenje, limitirana prodaja, živopisni dizajni i svijetle boje primjeri su koji služe kao privremeni bijeg pružajući nezaboravan dojam potrošaču. Više od polovice potrošača reklo je da kupuje u trgovinama koje stvaraju uključujuća iskustva. Takva interaktivna izloženost može potpuno uroniti potrošača u privlačenje njihove želje za fantazijom'', kazala je Karolina Grigorijevaite, viša konsultantica za inovacije u Euromonitor International
3. Greenwashed Out
Potrošači nastoje živjeti održivije te postavljaju pitanje jesu li kompanije i vlade u potpunosti iskoristile dostupne resurse kako bi stvorile značajan uticaj. Žele da organizacije preuzmu odgovornost i pruže dokaze ispunjenja svojih ekoloških obećanja.
Stephen Dutton, menadžer za istraživanje klijentskih uvida u Euromonitor International, izjavio je da su potrošači suočeni s klimatskim zagonetkama i smatraju da sami ne mogu riješiti klimatsku krizu. Preduzeli su korake da žive održivo, ali dovode u pitanje hoće li kompanije i vlade koristiti sve moguće resurse kako bi ostvarile stvarnu razliku.
Oko 64 posto potrošača pokušalo je imati pozitivan uticaj na okoliš putem svakodnevnih akcija, dok je 45 posto smatralo da lično doprinosi klimatskim promjenama u 2023.
"Neki će i dalje činiti održive izbore unutar svojih mogućnosti, dok drugi koji se osjećaju obeshrabrenima možda neće uložiti toliko truda. Prepreke poput pristupačnosti i nepovjerenja veliki su izazovi koji sprečavaju daljnje djelovanje. Teret se prebacuje na kompanije i vlade - ne samo da pojačaju napore, već i da pomognu potrošačima da jasno vide kako njihove odluke direktno utiču na pozitivne promjene", kazao je Dutton.
Dodaje da nije tajna da su korporacije godinama davale obmanjujuće tvrdnje ili nisu ispunjavale očekivanja u vezi s inicijativama održivosti. Ali ljudi mogu prozreti te obmanjujuće trikove.
"Potpuna transparentnost je ključna. Morate podijeliti konkretne dokaze odgovornih poslovnih praksi i potvrditi napredak. Istovremeno, pokažite održivi uticaj s konkretnim podacima. Ako je vaš proizvod napravljen od recikliranih materijala, na primjer, stavite količinu otpada koja je spašena u proizvodnji na pakiranje. Na taj način, kupci odmah znaju kako njihova odluka o kupovini ili ponašanje čini razliku", pojašnjava Dutton.
4. Progresivno polarizirani
Politička i društvena pitanja temelj su ličnih identiteta. Ti sistemi uvjerenja utiču na perspektive, vrijednosti i stavove. Potrošači se neće suzdržavati u izražavanju svojih uvjerenja i mišljenja. Društvena odgovornost, politička pripadnost i inicijative održivosti poticat će potrošnju.
Više od polovice svih potrošača želi kupovati od brendova koje smatraju potpuno pouzdanim, prema stručnjaku Euromonitora.
Rodrigo de Mattos, viši analitičar za istraživanje u Euromonitor International, rekao je da je 52 posto kupaca kupovalo samo od kompanija ili brendova koje smatraju potpuno pouzdanim u 2023.
Budući da politička i društvena pitanja ostaju u srcu individualnih identiteta, te ideologije igraju značajnu ulogu u oblikovanju percepcije, vrijednosti i stavova potrošača. Potrošači se neće suzdržavati od svojih uvjerenja i skloni su preferirati brendove koji se podudaraju s njihovim ličnim vrijednostima.
''Značajna društvena i politička pitanja imaju moć oblikovanja percepcije brenda, što konačno utiče na put potrošača do odluke o kupovini. U progresivno polariziranom okruženju, ovi uticaji mogu biti raznoliki i suptilni'', objašnjava de Mattos.
Brendovi moraju pažljivo balansirati na tankoj liniji političkih i društvenih pitanja. U ovom okruženju, neaktivnost nije opcija.
''Danas kompanije moraju uskladiti identitet brenda sa strategijskim komuniciranjem svojih napora. Aktivnost i reputacija ključni su. Nemoguće je zadovoljiti svakoga, ali brendovi moraju prihvatiti i potencijalne rizike i nagrade povezane s bavljenjem kontroverznim pitanjem”, rekla je Rubab Abdoolla, konsultantica u Euromonitor International.
5. Najbolje ponude
S obzirom na trajnu krizu troškova života, potrošači prilagođavaju svoj finansijski mindset, a 44 posto potrošača planira uštedjeti više novca u 2023. Koriste sve pametnije strategije kako bi dobili najbolje ponude.
Ovo je i jedan od trendova koji će imati najveći uticaj na potrošače u istočnoj Evropi.
Herbert Yum, istraživački menadžer u Euromonitor International, rekao je da su ''lovci na ponude'' potrošači koji su usvojili nove finansijske i životne trikove kako bi iskoristili svoj prihod na najbolji mogući način.
"Inflacija je usađivala novi finansijski mentalni sklop, ali potrošači neće štedjeti na onome što zaista žele. Umjesto toga, traže najbolje ponude. I to se proteže izvan cjenovne oznake. 'Value hackeri' pronalaze pametne načine kako maksimizirati svoj budžet bez žrtvovanja kvalitete'', kaže Yum.
Kupci će tražiti nove načine za rastezanje svojih novčanika. Yum ističe da su poskupljenja ostavila potrošače u neizvjesnosti kako pokriti svoje troškove u 2023. godini. Gotovo tri četvrtine potrošača izrazilo je zabrinutost zbog rastuće cijene artikala široke potrošnje.
"Ljudi su bili prisiljeni praviti oštre rezove i preći na jeftinije opcije. Postali su budžetari iz nužde kako bi pratili troškove života. Čak i dok inflacija usporava, rezidualni učinci i dalje ometaju njihovu kupovnu moć. Kupci će tražiti nove načine za rastezanje svojih novčanika", pojašnjava.
Yum je rekao da kompanije trebaju istraživati pristupačne opcije izvan tradicionalnih popusta.
"Paket ponude omogućuju kupcima da kupe više proizvoda s popustom. Cijena je samo jedna komponenta. Tu su i drugi faktori koje treba uzeti u obzir. Programi vjernosti mogli bi omogućiti potrošačima da zarade bodove za buduće kupovine'', kaže Yum.
6. Pragmatični wellness
Potrošači traže brza i učinkovita rješenja za poboljšanje svog fizičkog i mentalnog blagostanja. Pokazana učinkovitost igrat će značajnu ulogu u njihovim odlukama o kupovini.
" Wellness Pragmatisti pristupaju brizi o sebi. Potrošači žele brza, učinkovita rješenja koja poboljšavaju njihova tijela i umove. Dokazani rezultati će uticati na izbor pri kupovini'', kaže Amna Abbas, viša konsultantica u Euromonitor International.
Dodaje da proizvodi trebaju biti potkrijepljeni činjenicama i lako se uklopiti u trenutne navike.
Također, kompanije trebaju razumjeti wellness ciljeve svoje ciljane publike kako bi odredile gdje ulagati i na šta foksuirati svoje inovacijske napore.
"Stvarajte funkcionalna, jednostavna rješenja koja je lako usvojiti ili poboljšajte svoj trenutni asortiman proizvoda kako biste se fokusirali na opcije koje potiču blagostanje i koristite verificirane tvrdnje, demonstracije ili svjedočanstva kako biste educirali potrošače o prednostima proizvoda", savjetuje Abbas.
Abbas je rekla da kupci žele izgledati i osjećati se najbolje, i to nije novo, ali njihovi pristupi samopomoći mijenjaju se.
"Pristupaju stvarnosti, udaljavajući se od višestrukih režima, invazivnih postupaka ili vremenski zahtjevnih tretmana. Umjesto toga, potrošači biraju prikladna rješenja koja pružaju odmah vidljive rezultate.Wellness Pragmatisti žele brze koristi bez većih obaveza. Preferiraju jednostavna, učinkovita sredstva koja se uklapaju u njihove životne stilove i zahtijevaju malo vremena ili truda. Ne očekuju radikalne promjene preko noći. Ali očekivat će vidljiva poboljšanja, čak i ako su mala u početku'', dodaje Abbas.