Vrijednost globalne razmjene roba i usluga u prvom je tromjesečju dosegnula rekordnih 7,7 bilijuna dolara, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Konferencija Ujedinjenih naroda o trgovini i razvoju (UNCTAD, United Nations Conference on Trade and Development). U odnosu na isto razdoblje lani, porast ostvaren ove godine iznosi impresivnih bilijun dolara, dok je u usporedbi s posljednjim lanjskim kvartalom globalna razmjena roba i usluga tek 250 milijuna dolara viša.
Procjenjuje se kako je i do kraja lipnja nastavljen rast globalne razmjene, ali po nižoj stopi, pišu u UNCTAD-u. Ističu da su impresivne brojke više posljedica rasta cijena nego stvarnog rasta količina. Mada je vrijednost razmjene u prvom kvartalu bila oko 30 posto viša u odnosu na pretpandemijsko razdoblje, odnosno 2019. godinu, količina razmjene porasla je po puno nižoj stopi, od oko šest posto. "Razlika između vrijednosti i količina nastaje zbog rastućih cijena roba i sirovina, posebno za energetiku i derivate", objašnjava se u priopćenju.
No "pozitivan trend za globalnu trgovinu mogao bi uskoro završiti", upozoravaju u UNCTAD-u. "Rastuće kamatne stope i dokidanje paketa ekonomske pomoći će u ostatku 2022. vjerojatno imati negativne posljedice na količinu trgovine. Volatilnost u cijenama robe i geopolitički faktori također će nastaviti dizati nesigurnosti u razmjeni", preciziraju.
Kao glavne faktore koji će u ostatku godine utjecati na razmjenu roba i usluga izdvajaju: sporiji ekonomski rast od ranijih očekivanja, efekte rata u Ukrajini, rastuće izazove u globalnim logističkim lancima, trgovačke sporazume i regionalizacijske trendove, tranziciju prema zelenoj globalnoj ekonomiji i rastuću zabrinutost oko održivosti duga.
Na sektorskoj je razini vrijednost robne razmjene u prvom tromjesečju u svim sektorima osim trgovine prijevoznim sredstvima te komunikacijskom opremom bila viša.