Ne čini se vjerojatno da će Kina uskoro prestići SAD kao najveću svjetsku ekonomiju, a možda nikada neće dosljedno zauzeti vodeću poziciju dok se pad samopouzdanja te zemlje dublje ukorjenjuje.
To tvrdi Bloomberg Economics, koji sada predviđa da će trebati do sredine 2040-ih da bruto domaći proizvod Kine premaši onaj SAD-a, i čak i tada će biti veći "samo za malu razliku" prije nego što se "ponovno vrati iza". Prije pandemije su očekivali da će Kina zauzeti vodeću poziciju već na početku sljedećeg desetljeća.
"Kina ide ka sporijem putu rasta ranije nego što smo očekivali", napisali su ekonomisti Bloomberga u istraživačkoj bilješci u utorak. "Ponovni oporavak nakon Covida izgubio je na snazi, odražavajući dublju krizu u sektoru nekretnina i blijedo povjerenje u upravljanje ekonomijom u Pekingu. Slabo povjerenje prijeti ukorjenjivanjem - rezultirajući trajnom kočnicom za potencijal rasta."
Ekonomisti sada očekuju usporavanje rasta kineske ekonomije, druge najveće na svijetu, na 3,5 posto do 2030. godine i na blizu jedan posto do 2050. godine. To je niže u odnosu na prethodne projekcije od 4,3 i 1,6 posto.
Kineska ekonomija prošle godine narasla je za tri posto, što je jedna od najsporijih stopa rasta u desetljećima, jer su je pogodile kontrole zbog pandemije i kriza u sektoru nekretnina. Njeno eventualno ponovno otvaranje pružilo je nadu da će se ekonomija oporaviti ove godine.
No, oporavak je izgubio zamah kako je izvoz opao, a kriza u sektoru nekretnina se produbila. Privatni pokazatelj usluga pokazao je usporavanje aktivnosti prošlog mjeseca kako su se ljudi suzdržavali od trošenja. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg također su snižavali svoje prognoze rasta za 2024. godinu još niže od pet posto.
Revidirani pogled dolazi dok svijet ponovno razmatra kako surađivati s Kinom koja se možda približava vrhuncu moći, čak i ako nije u opadanju.
SAD i G7 sve više proučavaju dokaze duboko ukorijenjenih strukturalnih problema u Kini, videći prilike koje će na kraju ojačati ruku Zapada protiv geopolitičkog konkurenta koji slabi, dok istovremeno razmatraju posljedice usporavanja. Problemi ove godine već su uzdrmali cijene robe i dionica.
Zemlja se također suočava s dubljim i dugoročnijim izazovima. Kina je prošle godine zabilježila prvi pad broja stanovništva od 1960-ih, što izaziva zabrinutost zbog oslabljene produktivnosti. Povjerenje su također smanjile regulatorne mjere, kao i geopolitičke napetosti sa SAD-om i drugim zapadnim vladama.
S druge strane, čini se da je SAD u boljoj poziciji nego što su mnogi ekonomisti predviđali prije samo nekoliko mjeseci. Snažno tržište rada, stabilna potrošnja i umjerena inflacija potaknuli su povjerenje u sposobnost ekonomije da izbjegne recesiju barem za sada.
Bloomberg Economics procjenjuje potencijal rasta SAD-a na 1,7 posto u razdoblju od 2022. do 2023. godine, s dugoročnim prognozama koje pokazuju postupan pad na 1,5 posto do 2050. godine.
Ekonomisti Bloomberga su istaknuli da optimizam za srednjoročni rast Kine ostaje utemeljen na "iznimnoj veličini ekonomije, značajnom prostoru za sustizanje globalnih tehnoloških lidera i fokusu vlade na razvoj". No primijetili su da su ti čimbenici "smanjene snage".
(Dodano navođenje podatka o Caxin indeksu usluga PMI.)
-- Uz pomoć Jenni Marsh