Trebalo je da kineska privreda ove godine podstakne trećinu svjetskog privrednog rasta, pa njeno dramatično usporavanje prethodnih mjeseci izaziva uzbunu u cijelom svijetu.
Kreatori politike spremaju se za udar na svoje privrede, dok kineski uvoz svega - od građevinskog materijala do elektronike - opada. Kompanija Caterpillar navodi da je kineska potražnja za mašinama koje se koriste na gradilištima gora nego što se mislilo. Američki predsjednik Joe Biden nazvao je ekonomske probleme tempiranom bombom.
Svjetski ulagači već su povukli više od 10 milijardi dolara s kineskih berzi, s većinom prodaje u domenu takozvanih plavih čipova (termin koji se odnosi na akcije jako uglednih i profitabilnih kompanija, prim. prev.). Goldman Sachs Group i Morgan Stanley smanjili su svoje ciljeve za kineske akcije, pri čemu prvi takođe upozorava na rizike prelivanja krize na ostatak regiona.
Azijske privrede dosada su doživjele najveći udar na svoju trgovinu, zajedno sa zemljama Afrike. Japan je u julu izvjestio o prvom padu izvoza u više od dvije godine, nakon što je Kina smanjila kupovinu automobila i čipova. Centralni bankari iz Južne Koreje i Tajlanda prošle sedmice su za smanjenje svojih prognoza rasta naveli slab oporavak Kine.
Ali, ne propada sve. Usporavanje Kine povući će svjetske cijene nafte, a deflacija u zemlji znači da padaju cijene roba koje se isporučuje širom svijeta. To koristi zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Ujedinjenog Kraljevstva (UK), koje se još bore s visokom inflacijom.
Neka tržišta u nastajanju poput Indije takođe vide prilike, nadajući se da će privući strana ulaganja koja možda napuštaju obale Kine. Međutim, budući da je Kina druga po veličini svetska privreda, produženo usporavanje u toj zemlji više će naškoditi nego pomoći ostatku svijeta. Analiza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuje koliki je ulog - kada stopa rasta Kine poraste za jedan procentni bod, svjetska ekspanzija se podstakne za oko 0,3 procentna boda.
Kineska deflacija nije tako loša stvar za svjetsku privredu, rekao je Peter Berezin, glavni svjetski strateg BCA Researcha u intervjuu za Bloomberg. "Ali ako ostatak svijeta - SAD i Evropa - padnu u recesiju, a Kina ostane slaba, onda bi to bio problem - ne samo za Kinu, već za cijelu svjetsku privredu."
Evo pogleda na to kako se usporavanje Kine širi po privredama i finansijskim tržištima.
Pad trgovine
Mnoge zemlje, posebno one u Aziji, smatraju Kinu svojim najvećim izvoznim tržištem za sve, od elektronskih dijelova i hrane do metala i energije.
Vrijednost kineskog uvoza pala je devet od prethodnih 10 mjeseci, dok se potražnja povlači s rekordnih visina postavljenih tokom pandemije. Vrijednosti pošiljaka iz Afrike, Azije i Sjeverne Amerike bile su niže u julu, nego prije godinu dana.
Najteže su pogođene Afrika i Azija, s padom vrijednosti uvoza za više od 14 odsto u prvih sedam mjeseci ove godine. Dio toga je zbog pada potražnje za elektronskim dijelovima iz Južne Koreje i Tajvana, dok pad cijena roba kao što su fosilna goriva takođe pogađa vrijednost robe koja se isporučuje u Kinu.
Dosada se stvarna količina robe poput rude gvožđa ili bakra poslate u Kinu zadržala. Ali ako se usporavanje nastavi, to bi moglo uticati na isporuke, što bi uticalo na rudare u Australiji, Južnoj Americi i drugde širom svijeta.
Pritisak deflacije
Proizvođačke cijene u Kini smanjile su se u prethodnih 10 mjeseci, što znači da cijena robe koja se isporučuje iz zemlje pada. To je dobrodošla vijest za ljude širom svijeta, koji se još bore s visokom inflacijom.
Cijena kineske robe na američkim dokovima padala je svaki mjesec ove godine i to će se vjerovatno nastaviti sve dok se proizvođačke cijene u Kini ne vrate na pozitivno područje. Ekonomisti kompanije Wells Fargo procjenjuju da bi "tvrdo slijetanje" u Kini - koje definišu kao odstupanje od 12,5 odsto od tendencije rasta - snizilo osnovnu prognozu potrošačke inflacije u SAD 2025. za 0,7 procentnih bodova, na 1,4 odsto.
Spor oporavak turizma
Kineski potrošači troše više na usluge, poput putovanja i turizma, nego na robu - ali još ne odlaze u inostranstvo u velikom broju. Sve donedavno vlada je zabranjivala grupna putovanja u mnoge zemlje i još postoji nedostatak letova, što znači da je danas dosta skuplje putovati nego što je bilo prije pandemije.
Pandemija i slaba privreda smanjili su prihode u Kini, dok višegodišnji pad tržišta nekretnina znači da se vlasnici nekretnina osećaju manje bogatima nego prije. To sugeriše da bi moglo proći dosta vremena da se prekomorska putovanja vrate na nivoe na kojima su bila prije pandemije, pogađajući zemlje jugoistočne Azije koje zavise od turizma, poput Tajlanda.
Uticaj valute
Kineske ekonomske nevolje gurnule su ove godine valutu prema dole u odnosu na dolar za više od pet odsto, a juan je ovog mjeseca bio blizu probijanja granice od 7,3. Centralna banka je branila juan raznim mjerama uključujući svakodnevno fiksiranje valute.
Deprecijacija ofšor juana ima veći uticaj na njegove konkurente u Aziji, Latinskoj Americi i bloku srednje i istočne Evrope, pokazuju podaci Bloomberga, pri čemu korelacija kineske valute s nekim drugim raste.
Slabo prelivanje raspoloženja moglo bi uticati na valute poput singapurskog dolara, tajlandskog bahta i meksičkog pezosa kako korelacije rastu, prema ocjeni Barclaysa.
"Uz slabiju kinesku privredu vrlo je teško biti optimističan u pogledu azijskih privreda i valuta, a više smo zabrinuti zbog valuta izloženih metalima", rekla je Magdalena Polan, rukovodilac makro istraživanja tržišta u razvoju u PGIM. Sektor bi mogao da doživi probleme s valutama privreda vođenih robom, poput čileanskog pezosa i južnoafričkog randa, rekla je.
Australijski dolar, koji se često trguje kao zamjena za Kinu, izgubio je više od tri odsto u ovom kvartalu, što je najgori rezultat u korpi Grupe 10.
Obveznice gube privlačnost
Kinesko smanjenje kamata ove godine smanjilo je privlačnost njenih obveznica stranim ulagačima, koji su smanjili svoju izloženost tržištu i traže alternativu u ostatku regiona.
Inostrana držanja kineskih državnih obveznica na najnižem su udjelu u ukupnom tržištu od 2019, prema računici Bloomberga. Svjetski fondovi su postali optimističniji u vezi s obveznicama u lokalnoj valuti Južne Koreje i Indonezije, jer su tamošnje centralne banke pri kraju ciklusa povećanja kamatnih stopa.
Luksuzne akcije
Kompanije od Nikea do Caterpillara izvjestile su o smanjenju svojih prihoda zbog usporavanja u Kini. Indeks MSCI koji prati svjetske kompanije s najvećom izloženošću Kini ovog mjeseca se povukao za 9,3 odsto, što je skoro dvostruko više od pada šireg pokazatelja svjetskih dionica.
Kompanije luksuzne robe kao što su Louis Vuitton - proizvođač torbi LVMH, vlasnik Guccija Kering i Hermes International posebno su osetljive na bilo kakva kolebanja kineske potražnje.