Amerikanci općenito očekuju da su u svemu najbolji. Stoga snižavanje kreditnog rejtinga SAD-a drugi put u povijesti uopće ostavlja traga na ponosu države i na globalnom financijskom sustavu.
Agencija Fitch je u ponedjeljak odlučila smanjiti američki kreditni rejting za jednu stepenicu, slično potezu kakav je prije više od jednog desetljeća povukao Standard & Poor's.
U oba slučaja otponac je bilo političko natezanje oko dopuštene razine duga. Povijest pokazuje da učinak tog poteza na financijska tržišta može biti kratkoročan, no isto tako može pružiti materijal za nove političke borbe.
Zašto je Fitch snizio kreditni rejting SAD-a?
Po navodima iz Fitcha, snižavanje rejtinga za jedan stupanj na razinu AA+ odražava "eroziju vladanja" koja se "manifestira u ponovljenom natezanju oko razine ograničavanja duga te dogovora u posljednji trenutak". Zbog toga svakih nekoliko godina zaslugom vlastite politike SAD dospije u mogućnost neispunjavanja dužničkih obveza. Zakon iz 1917. određuje takozvani plafon dolarskog zaduženja koji se može povećati samo dogovorom između Kongresa i predsjednika. U prvoj polovici ove godine SAD je plesao vrlo blizu rubu duga od 31,4 bilijuna dolara i politički sukob oko toga je razriješen krajem svibnja, no sve to potaknulo je neizvjesnost oko predanosti političkih čelnika da rizičnu retoriku ostave sa strane i ispune dužničke obveze.
Što znači AA+?
Razina AA+ je jednu stepenicu ispod AAA, što znači da SAD više, prema Fitchu, nema najvišu kreditnu kvalitetu. Dok Fitch navodi da AA+ znači vrlo nizak rizik za neispunjavanje dužničkih obveza, to je ipak slabije od najniže razine očekivanja mogućeg neispunjavanja obveza kako je to definirano za skupinu AAA. Također, najviša razina kreditnog rejtinga označava "iznimno visok kapacitet" ispunjavanja financijskih obveza, dok AA+ označava "vrlo snažan kapacitet", navodi Fitch.
Kako su vrednovane državne obveznice?
Rejting agencije ocjenjuju financijsku snagu izdavatelja, uključivo vlade, a investitori se često oslanjaju na taj rejting kada kupuju obveznice, kao što on ima i ključnu ulogu u određivanju kamatne stope. Ipak, u slučaju SAD-a kamatne stope drži niskima potražnja za dolarom, koji je svjetska valuta za držanje rezervi, te američkim dužničkim papirima koji se smatraju svjetska referentna imovina oslobođena rizika.
Američka ministrica financija Janet Yellen izjavila je nakon Fitchova poteza da je on "arbitraran i temeljen na starim podacima" te da neće promijeniti pogled investitora na američki dug. Ipak, prinos na 30-godišnju obveznicu popeo se na najvišu razinu u devet mjeseci.
Što snižavanje rejtinga znači za tržišta?
Kada je Standard & Poor's snizio američki kreditni rejting 2011. godine, razlog je bio u zabrinutosti za američko gospodarstvo u trenutku kada je Europa prolazila krizu državnog duga. Taj je potez imao mali dugoročni učinak. Investitori su ulagali u američku imovinu i prinosi su pali do kraja godine. Dio razloga bio je u tome što je američko gospodarstvo pokazivalo snagu dok se Europska unija mučila sačuvati monetarnu uniju.
Ovaj su put financijska tržišta također zabrinuta oko američkog gospodarstva, a fokus je na Fedovu agresivnom ciklusu stezanja monetarne politike. U tom smislu djelovanje Feda imat će puno veći učinak od poteza Fitcha.
Što odluka Fitcha znači za druge?
Skupina zemalja koja još uvijek ima najviši rejting smanjuje se. Australija, Njemačka, Singapur i Švicarska još uvijek imaju najviši rejting kod sve tri vodeće agencije koje još uključuju Moody's i Standard & Poor's. Fitch na AA+ također drži Kanadu. Kina ima rejting A+. Rejting države uobičajeno se reflektira na tvrtke iz te zemlje, no ne u svim slučajevima. Broj tvrtki s AAA rejtingom također se smanjuje, no one kao što su Microsoft ili Johnson & Johnson još ga drže.