Odluka Saudijske Arabije da produži smanjenje proizvodnje nafte - dio dosad uglavnom neuspješnog pokušaja povećanja cijena - mogla bi izazvati ekonomsku kontrakciju u zemlji Grupe 20 koja je prošle godine bila najbrže rastuća zemlja.
Bio bi to snažan preokret za ekonomiju vrijednu jedan bilion dolara, koje je 2022. poraslo za gotovo devet posto, pomažući prijestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu da uloži desetke milijardi dolara u sve, od sporta do turizma i novih gradova.
Procvat je bio potaknut rekordnom proizvodnjom sirove nafte od oko 10,5 miliona barela dnevno i cijenama od prosječnih 100 dolara po barelu dok je ruska invazija na Ukrajinu uzburkala energetska tržišta.
Uz globalno ekonomsko usporavanje koje sada opterećuje potražnju za sirovom naftom, Rijad smanjuje proizvodnju ovog mjeseca i to na samo devet miliona barela dnevno, što je nivo koji je kraljevstvo rijetko dostizalo u prošloj deceniji. Taj je potez podigao cijene, ali neznatno. Brentom se trguje oko 78,50 dolara po barelu, što je pad od gotovo devet posto ove godine.
"Saudijsko smanjenje moglo bi biti skupo", rekao je Jean-Michel Saliba, ekonomist za Bliski istok i Sjevernu Afriku u Bank of America Corp.
Osnovni scenarij američkog zajmodavca je usporavanje rasta na 0,9 posto. No, predviđa se smanjenje od 0,6 posto ako se smanjenja opskrbe ne ponište ove godine. Pad tog nivoa učinio bi Saudijsku Arabiju najlošijom ekonomijom u G20 nakon Argentine, prema anketama Bloomberga.
Nenaftni rast
Neki su analitičari optimistični da bi bruto domaći proizvod mogao rasti čak i ako rezovi ostanu na snazi do 2024. Amy McAlister iz Oxford Economicsa predviđa rast BDP-a od 0,3 posto u tom scenariju.
A nenaftna ekonomija – u kojoj je zaposlena velika većina Saudijaca i koju je cilj transformirati prema planu prijestolonasljednika Vizija 2030 – i dalje je živa. Privatne kompanije izvan naftne industrije u junu su povećale svoje narudžbe najbržom stopom u historiji, prema indeksu menadžera nabave.
"Ovo je sektor koji je doista važan za otvaranje radnih mjesta i korporativnu dobit", rekao je Ziad Daoud, glavni ekonomist za tržišta u razvoju u Bloomberg Economicsu.
Vlada kaže da će se nenaftna ekonomija ove godine vjerovatno povećati za 5,8 posto.
"Saudijska ekonomska transformacija i diversifikacija u sklopu Vizije 2030. usmjerene su na BDP koji nije povezan s naftom", rekao je glasnogovornik saudijskog ministarstva finansija.
Ipak, pad petrodolara doveo je budžet kraljevstva u deficit i mogao bi ga natjerati na dodatno zaduživanje.
Neki signali za to već postoje. Vlada je do sada ove godine prodala euroobveznice u iznosu od 16 milijardi dolara, unatoč rastućim kamatama dok se američka i druge centralne banke bore s inflacijom. Iako su saudijski dužnosnici rekli da je to djelomično refinansiranje postojećeg duga, to je više od onoga što je kraljevstvo izdalo 2021. i 2022. zajedno, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Prijelomna vrijednost
Mnogi energetski analitičari, kao i sama Saudijska Arabija, očekuju da će se tržište nafte zategnuti tokom ostatka 2023. kako potražnja u Kini i Indiji raste. U takvom scenariju cijene bi vjerovatno porasle. Goldman Sachs Group Inc. predviđa skok sirove nafte na 86 dolara po barelu do decembra.
Za sada su cijene znatno ispod onoga što Saudijskoj Arabiji treba da uravnoteži svoje knjige. Međunarodni monetarni fond je u svojoj posljednjoj projekciji procijenio da je ovogodišnja cijena nafte na gotovo 81 dolar po barelu .
To se, međutim, temelji na proizvodnji od 10,5 miliona barela dnevno. Također isključuje potrošnju suverenog imovinskog fonda i drugih državnih subjekata na takozvane giga-projekte princa Muhameda, uključujući novi grad Neom. Kad se to uzme u obzir, prijelomna vrijednost penje se na gotovo 100 dolara po barelu, kaže Bloomberg Economics.
Tokovi nafte i dalje su ključni za Saudijsku Arabiju, unatoč svim njezinim naporima diverzifikacije otkako je Vizija 2030 započela 2016. Ta je roba činila 80 posto izvoza 2022. Brojka je 93 posto kada se uključe hemikalije i plastika, uglavnom dobivena iz sirove nafte, prema Daoudu iz Bloomberg Economicsa.
"Sudeći prema učinku u posljednjih sedam godina, napredak u ovom području još uvijek nedostaje", rekao je o diverzifikaciji ekonomije.