Bob Michele započeo je svoju karijeru na Wall Streetu tokom krize stagflacije ranih 1980-ih.
Više od četiri decenije kasnije, glavni investicijski direktor JPMorgan Asset Managementa kaže da ekonomske prognoze danas izgledaju još gore - s recesijom u SAD-u koja se sada čini vjerovatnijom nego mekim prizemljenjem.
Centralne banke su daleko od poništavanja najflagrantnijih ekscesa ere lake zarade, dok se inflacija čini sve ukorijenjenijom, smatra Michele.
Njegov pesimizam ogleda se u historijski lošoj prvoj polovici godine koja se upravo bliži kraju. Dionice i obveznice diljem svijeta zajedno doživjele su rekordan pad, prema Bloombergovim podacima koji sežu do 1990. godine, s osam triliona dolara izbrisanih samo sa S&P 500.
''Ovo sadašnje razdoblje bez sumnje je najizazovnije u mojoj karijeri", rekao je Michele u intervjuu. ''Zapeli ste s puno likvidnosti u sistemu i stopama koje izgledaju smiješno niske u odnosu na nivoe rasta i inflacije koje vidimo i stope zaposlenosti''.
Budući da su knjige sada zatvorene, Nasdaq 100 pao je gotovo 30 posto u prvoj polovici dok je MSCI World Index pao više od 20 posto.
Bilo je malo sigurnih mjesta, dok su optimistična predviđanja koja su se kako je godina odmicala izjalovila. Desetogodišnji prinos, ključno mjerilo za hipoteke, korporativni dug i vrednovanje dionica, ove se godine više nego udvostručio s 1,5 posto na nedavno visok nivo od oko 3,5 posto, što je nivo posljednji put viđen 2011. U decembru su ekonomisti prognozirali da će prinos 10-godišnjih obveznica SAD-a dostići dva posto do kraja 2022.
"Ono što je iznenadilo tržišta bila je inflacija i ona je bila pokretač", rekla je Erin Browne, upraviteljica fonda u Pacific Investment Management Co.
Štaviše, pad kriptovaluta, poput Bitcoina prema Ethereumu, izbrisao je trilione vrijednosti u kombinaciji s nekad visoko letećim digitalnim tokenima -klasom imovine gotovo odsutnom u prošlim krizama.
"Mnogi su ljudi zahvaćeni kripto ludilom", rekao je u intervjuu Mark Mobius, partner i suosnivač Mobius Capital Partnersa. ''Ovo stvara pravi problem na finansijskom tržištu jer ima jako velik uticaj na raspoloženje. To je vrlo neobična i izazovna situacija''.
Roba je jedina bila bolja od toga jer je rusko-ukrajinski rat pogodio ponudu.
Sada se postavlja pitanje hoće li kupci koji kupuju jeftinije biti nagrađeni kako procjena bude padala - ili će ekonomska kriza koja se sprema i cjenovni pritisci na strani ponude pojačati unakrsnu rasprodaju imovine.
Dionički stratezi i dalje su naizgled optimistični. John Stoltzfus iz Oppenheimera vidi kako će S&P 500 završiti 2022. na 5.330, što zahtijeva rast od otprilike 40 posto u sljedećih šest mjeseci. Nekoliko drugih, uključujući JPMorgan i Credit Suisse Group AG, imaju ciljeve koji zahtijevaju oporavak indeksa za najmanje 30 posto da bi se ispunili. Stratezi s Wall Streeta u prosjeku vide S&P 500 porast od više od 20 posto u najnovijem istraživanju Bloomberga.
Unatoč tome, vjerovatno će postojati manje trajne štete od recesije potaknute inflacijom nego u kreditnoj krizi 2008., koja je izazvala pad dobiti od 57 posto, napisala je glavna direktorica za investicije Morgan Stanley Wealth Managementa Lisa Shalett u bilješci ove sedmice.
Ali ako je Michele u pravu u pogledu slabih izgleda za meko slijetanje, rizična imovina poput dionica i kredita mogla bi proći još gore.
Ulagači su već izvukli više od 6,7 milijardi dolara iz iShares iBoxx High Yield Corporate Bond ETF-a u posljednjih šest mjeseci, što je najveći polugodišnji odliv od njegovog početka 2007., prema podacima Bloomberga.
Tržište obveznica posebno se bori da odluči o čemu više brinuti: o visokoj inflaciji ili strahovima od recesije u nastajanju. Američke državne obveznice ojačale su posljednjih dana zbog straha od recesije, snižavajući desetogodišnje prinose na gotovo tri posto.
Michele, koji je izdržao svaki pad od Crnog ponedjeljka i kraha dot-coma do krize 2008., i dalje je skeptičan prema signalima u vezi s fiksnim prihodom da pritisci na cijene jenjavaju. Za razliku od nekih kolega, on ostaje kratak u pogledu trajanja u svojim portfeljima obveznica i nije spreman odustati od inflacije.
''Prošli smo kroz recesiju, duboku i plitku, i oporavili smo se. Ono što učimo jest da visoka inflacijska očekivanja kad se ukorijene mogu postati destruktivna'', rekao je. ''A centralne banke sada se moraju boriti da pokušaju to izbaciti iz sistema dok pokušavaju napraviti meko slijetanje. Stagflacija i recesija izgledaju nam vjerovatnije od mekog prizemljenja''.