Grupa najvećih ruskih tajkuna unatoč sankcijama zbog rata u Ukrajini od svojih kompanija ubire dividende vrijedne milijarde dolara, a problem im je što nemaju mnogo opcija za potrošiti ih.
Pet milijardera iz industrije nafte, nikla i gnojiva je od isplate dividendi svojih kompanija primilo oko 10 milijardi dolara od početka 2022., prema Bloombergovom indeksu milijardera. To je u suprotnosti s trendom u mnogim drugim ruskim tvrtkama koje su nakon uvođenja sankcija obustavile ili otkazale isplatu dividendi.
Ali, tajkuni ipak osjećaju posljedice sankcija dok nastoje iskoristiti svoje neočekivane prihode. Izolacija od ostatka svijeta potiče ih na ulaganja u lokalne tvrtke o kojima prije nisu razmišljali i pokazuje kako se ruska elita prilagođava poslijeratnoj stvarnosti.
"Zapadne sankcije su u biti zatvorile vrata ruskim milijarderima i još više ih gurnule u ruke Kremlja. To, naravno, povećava kontrolu Rusije nad njihovim bogatstvom i podupire pozive Vladimira Putina da ulažu u Rusiju te tako ostave novac kući", rekla je Liana Semchuk, analitičarka britanske savjetodavne tvrtke Sibylline.
Vagit Alekperov, suosnivač Lukoila, drugog najvećeg proizvođača nafte u zemlji, natječe se za više milijardi dolara vrijedan kontrolni udio u Yandexu, dominantnoj ruskoj tražilici, što je njegovo prvo veliko ulaganja izvan naftnog sektora.
Drugi primjer je milijarder Vladimir Potanin, najbogatija osoba u Rusiji i najveći dioničar rudarskog diva MMC Norilsk Nickel. On se proširio u financije kupnjom 35 posto udjela u TCS Group Holdingu, jednoj od vodećih ruskih fintech kompanija poznatijoj kao Tinkoff Bank. Također je kupio Rosbank od Societe Generalea preko svog holdinga Interros i jedan je od ponuđača za Yandex zajedno s Alekperovim.
Za energetske milijardere kao što su Alekperov, Leonid Mikhelson i Gennady Timchenko, velike su isplate potaknute skokom cijena energenata nakon ruske invazije na Ukrajinu. Novatek, najveći proizvođač ukapljenog prirodnog plina u zemlji, dao je dioničarima najveće dividende u svojoj povijesti, dok je Lukoil preporučio drugu najveću isplatu.
Kompanija za proizvodnju gnojiva u vlasništvu milijardera Andreya Guryeva, Phosagro, također je prošle godine imala najveću dobit u povijesti jer su sankcije uzrokovale deficite na nekim tržištima, podižući cijene.
Potanin i Guryev su pod sankcijama UK-a i SAD-a, dok je Timchenko pod sankcijama EU-a, SAD-a i UK-a. Alekperov i Mikhelson bili su na meti UK-a.
Iz Novateka nisu odgovorili na upit za komentar. Iz Lukoila i Phosagroa su također odbili komentirati. Glasnogovornik Potaninovog Interrosa odbio je komentirati iznos dividende.
Ruska vlada nastoji izvući više novca od velikih tvrtki kako se rat u Ukrajini odugovlači, što bi moglo utjecati na buduće isplate dividendi. Upravni odbor Norilsk Nickela u travnju je također preporučio da se preskoči isplata dividendi za 2022. zbog geopolitičke rizike i isteka dioničarskog sporazuma s drugim najvećim dioničarom United Co Rusal Internationalom, koji je zahtijevao velike isplate.
— Uz pomoć Patricka Wintersa