Ruski premijer Mikhail Mishustin otpočeo je dvodnevnu posjetu Kini, pošto Moskva nastoji da produbi trgovinske veze sa Pekingom usred rastuće međunarodne izolacije zbog njenog rata u Ukrajini.
Na rusko-kineskom poslovnom forumu u Šangaju u utorak, Mishustin je rekao da su poljoprivrednici njegove zemlje spremni da značajno povećaju izvoz poljoprivrednih proizvoda u Kinu, prenijela je ruska novinska agencija Interfax.
Ruski političar, kojeg su sankcionisale SAD, Australija, Kanada, Evropska unija, Novi Zeland i Velika Britanija, dodao je da je trgovina sa Kinom pomogla Rusiji da smanji svoju "zavisnost od dolara". Taj napor je takođe podstaknut povećanom trgovinom nacionalnim valutama dvije zemlje, rekao je on.
Mishustinova posjeta Kini kao premijera dolazi pošto je predsjednik Xi Jinping poslao specijalnog izaslanika u Ukrajinu i nekoliko evropskih zemalja. Istovremena putovanja simbolizuju kako Peking balansira u održavanju veza sa Moskvom, istovremeno pokušavajući da prikaže Xija kao globalnog mirotvorca sa jedinstvenim vezama sa liderima na obje strane ruskog rata.
Očekuje se da će se Mishustin u srijedu u Pekingu sastati sa Xijem i premijerom Li Qiangom, kako bi razgovarali o saradnji u oblasti energetike, transportne infrastrukture i poljoprivrede, saopštila je ruska vlada. On će se takođe sastati sa bivšom brazilskom predsjednicom Dilmaom Rousseff, koja je sada na čelu Nove razvojne banke u Šangaju.
Uoči tog sastanka, kineski premijer Li je napisao pismo forumu u kojem je to nazvao "važnom mjerom" za provođenje sporazuma između Xija i ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji su se sastali u Moskvi u martu.
"Kina je voljna da pojača ekonomske i trgovinske veze sa Rusijom", naveo je Li u pismu, prenosi kineska državna televizija CCTV.
Ruskom lideru bi se na putovanju trebalo pridružiti i potpredsjednik Vlade Alexander Novak, zadužen za energetiku, prenio je ranije Bloomberg. Ruski ministar poljoprivrede Dmitry Patrushev rekao je prošle nedjelje da planira da prisustvuje, kako bi razgovarali o pitanjima kao što su isporuke ozime pšenice i mesa u Kinu, rekao je on na konferenciji o poljoprivredi koju je u petak emitovala televizija RBC.
Pozvani su i brojni tajkuni koje su sankcionisale SAD i njihovi saveznici, ali nije jasno da li će oni prisustvovati. Kinesko ministarstvo inostranih poslova i ministarstvo trgovine nisu odgovorili na pitanja o događaju.
Kina se uzdržala od pridruživanja kampanji sankcija Rusiji, koju predvodi SAD, i od tada je bilateralna trgovina procvjetala. Kineski izvoz u Rusiju dostigao je rekord u aprilu, skočivši za 153 odsto u odnosu na godinu ranije na 9,6 milijardi dolara.
Dok Kina kupuje dosta roba od Rusije, uvoz pšenice je ometen nizom problema, uključujući transportne izazove. Na forumu u utorak, Mishustin je rekao da dvije zemlje treba da ojačaju bezbjednost hrane, dodajući da ruski farmeri mogu da prošire asortiman isporučenih dobara.
Najviši bezbjednosni zvaničnik Pekinga Chen Wenqing, koji takođe sjedi u 24-članom Politbirou Komunističke partije, takođe je u posjeti Rusiji od 21. do 28. maja kako bi prisustvovao sastancima o provođenju zakona i bezbjednosti, saopštilo je u subotu kinesko ministarstvo spoljnih poslova.
- U pisanju teksta pomogle Li Liu i Jill Disis.