Predsjednik SAD-a Joe Biden i predsjednik Zastupničkog doma Kevin McCarthy nisu postigli sporazum o limitu duga u ponedjeljak navečer nakon još jednog kruga razgovora, iako su nazvali svoje rasprave produktivnim i obećali da će nastaviti pregovarati kako bi izbjegli katastrofalan američki bankrot.
Razgovarali su više od sat vremena u ponedjeljak navečer u Washingtonu. Ranije je ministrica financija Janet Yellen upozorila da je "iznimno vjerojatno" kako će njezino ministarstvo ostati bez dovoljno gotovine početkom lipnja te da bi bankrot mogao nastupiti već 1. lipnja.
"Ton večeras je bio bolji nego bilo koji prethodni put kad smo raspravljali", rekao je McCarthy novinarima nakon sastanka s predsjednikom. Dvojica lidera, rekao je, "imaju produktivnu raspravu. Još nemamo sporazum."
Biden je u izjavi u ponedjeljak navečer također priznao da je sastanak bio "produktivan".
"Još jednom smo naglasili da bankrot nije opcija i da je jedini način naprijed u dobroj vjeri prema postizanju sporazuma uz sudjelovanje obje strane", rekao je.
McCarthy je izjavio da očekuje svakodnevne razgovore s Bidenom sve dok se ne postigne sporazum. Pregovarački timovi koje su lideri odabrali nastavit će razgovore u ponedjeljak navečer.
"Dat ćemo timovima da rade večeras i vidjet ćemo hoćemo li postići napredak", rekao je McCarthy.
Nakon sastanka, McCarthy je naglasio da republikanci neće pristati na bilo kakve promjene poreza kao dio sporazuma o dugu.
"Ne, ne razmatramo prihode", rekao je.
Trenutni zastoj oko limita duga ima potencijal stvoriti dodatni pritisak na američko gospodarstvo koje je već ranjivo na recesiju nakon niza povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi, prema Bloomberg Economicsu.
Republikanci žele smanjiti domaću potrošnju kroz što više godina, dok su demokrati ponudili manja smanjenja kroz nekoliko godina. Demokrati također žele uključiti ograničenja troškova obrane u svaki sporazum.
To stvara ključnu napetost za republikanske zagovornike oštrijeg proračuna za obranu, koji bi se postigao na račun dubljih rezova u socijalnoj potrošnji. McCarthy je rekao da smanjenje obrambenog proračuna ne bi trebalo biti na stolu.
Republikanac iz Kalifornije izjavio je da neće odustati od pravila koje omogućuje zastupnicima u Zastupničkom domu 72 sata za pregledavanje zakonodavstva prije glasovanja. Konzervativci su tražili tu vremensku odgodu, ali to dodatno stvara pritisak za postizanje sporazuma.
Rohit Kumar, vodeći pregovarač Senatskog republikanskog vođe Mitcha McConnella tijekom krize oko limita duga 2011. godine, a sada jedan od ključnih ljudi u PwC-ovom uredu u Washingtonu, izjavio je da signali koje su lideri iznijeli nakon sastanka u Bijeloj kući "ukazuju na postizanje sporazuma" i da vidi "više od 50-50" šanse za sporazum u sljedećih nekoliko dana.
Čak i ako treba malo više vremena za dovršetak, Kumar je rekao da je malo vjerojatno da će doći do bankrota nakon postizanja sporazuma.
"Kad se postigne sporazum, Kongres uvijek pronađe način da ga dovrši do roka, a ako ne mogu dovršiti do roka, produže rok", dodao je Kumar.
(Osvježeno informacijama o završetku pregovora, u šestom odlomku.)
--Uz pomoć Erika Wassona, Jarrella Dillarda, Stevena T. Dennisa i Anne Edgerton