Grupa sedam radi na konkretnim načinima saradnje protiv ekonomske prisile iz Kine, rekao je američki veleposlanik u Japanu Rahm Emanuel samo nekoliko dana uoči summita grupe.
"Očekujte više od riječi i saopćenja o ekonomskoj prisili - očekujte akciju", rekao je Emanuel u tvitu objavljenom u utorak. "Članice G-7 razvijaju alate za odvraćanje i odbranu od kineskog ekonomskog zastrašivanja i odmazde".
Kina bi trebala biti ključni fokus rasprava na summitu čelnika koji počinje u petak u zapadnom gradu Hirošimi i uključuje UK, Njemačku, Kanadu, Francusku, Italiju i EU uz SAD i Japan. Ministri trgovine grupe prošli su mjesec izrazili ''ozbiljnu zabrinutost'' zbog ekonomske prisile i rekli da će istražiti zajedničke odgovore na nju.
Emanuelovi komentari došli su usred nesuglasica između SAD-a — koji se zalagao da druge zemlje G-7 zauzmu jače stavove prema Pekingu — i evropskih zemalja koje bi se radije fokusirale na koordinaciju i opća upozorenja protiv prisilnog ponašanja.
Rasprava odražava dilemu s kojom se suočavaju SAD, Evropa i kineski susjedi poput Japana o tome kako se nositi s rastućom ekonomskom snagom Kine kada su njihovi lanci snabdijevanja i dalje toliko povezani s drugom najvećom svjetskom ekonomijom. Sve zemlje G-7 na neki način ovise o kineskoj robi u ključnim područjima.
Peking je optužen da koristi trgovinsku politiku za ciljanje zemalja uključujući Australiju, Japan i Južnu Koreju zbog diplomatskih sporova. Japan je pozvao čelnike obiju zemalja i drugih nacija da prisustvuju informativnim sastancima na summitu.
Kina je više puta uzvratila na optužbe o prisili, rekavši da su Sjedinjene Američke Države krive za korištenje takvih metoda.
Pregovarači G-7 kreću se prema izjavi koja bi obećala podršku zemljama koje su na meti ekonomske prisile, objavila je u utorak javna televizija NHK, ne navodeći odakle je dobila te informacije. Očekuje se da će summit čelnika proizvesti dokument o ekonomskoj prisili odvojen od glavnog saopćenja.