Potrošačka inflacija u Kini je u aprilu usporila na najslabiji tempo u posljednje dvije godine, dok su proizvođačke cijene dodatno pale u deflaciju, što je podstaklo debatu o tome da li je potrebno dodatno stimulisanje politike.
Indeks potrošačkih cijena porastao je prošlog mjeseca za 0,1 odsto u odnosu na godinu ranije, saopštio je u četvrtak Nacionalni biro za statistiku. Osnovni CPI, koji isključuje promjenljive troškove hrane i energije, ostao je nepromijenjen na 0,7 odsto.
Proizvođačke cijene pale su u aprilu za 3,6 odsto pošto su se troškovi roba snizili. Iznos je bio viši od martovskog i onog koji su ekonomisti očekivali.
"Još uvijek postoji veliki jaz između potražnje i njenog trenda prije pandemije", rekao je Xing Zhaopeng, viši strateg za Kinu u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Ne mislimo da se domaća potražnja može bitno poboljšati u bliskoj budućnosti, procjenjuje se da će za oporavak biti potrebno tri do pet godina."
Prinos na 10-godišnje državne obveznice pao je za dva bazna poena na 2,695 odsto u 10.57 po lokalnom vremenu, što je najniži nivo od novembra.
Kineski ekonomski rast ubrzao se na jednogodišnji maksimum u prvom tromjesečju, ali nedavni podaci o smanjenju proizvodne aktivnosti i slabljenju trgovine ukazali su na znake upozorenja da bi oporavak mogao da jenjava.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Smanjenje kineske aprilske inflacije CPI, skoro do tačke nestajanja, u kombinaciji sa dubljom deflacijom fabričkih cijena pruža više dokaza da ekonomija još uvijek ne radi punom parom. Slabi podaci ostavljaju otvoren prozor za Narodnu banku Kine da dodatno ublaži politiku u narednim mjesecima, prije nego što širi oporavak potražnje podstakne cijene u drugoj polovini godine", rekao je ekonomista Eric Zhu.
To je stvorilo spekulacije o tome da li će centralna banka ublažiti politiku, i oni imaju određeni prostor da to učine, s obzirom na to da su Federalne rezerve SAD signalizirale potencijalnu pauzu u povećanju kamatnih stopa i najnoviji podaci pokazuju da se američka inflacija donekle ohladila u aprilu.
Kineske banke takođe mogu imati prostora za snižavanje kamatnih stopa u budućnosti nakon što su neke od njih nedavno snizile kamatne stope na depozite.
Narodna banka Kine vjerovatno neće preduzeti nikakve hitne mjere, smatra Bruce Pang, glavni ekonomista u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc.
"Kina je još uvijek u fazi dezinflacije, a ne deflacije", rekao je on, dodajući da bi majski CPI mogao biti podignut trošenjem tokom praznika rada početkom mjeseca. To ostavlja "manju hitnost za masovno monetarno ublažavanje" u kratkom roku.
"Obezbjeđivanje rasta prihoda i poboljšanje povjerenja potrošača ostaju ključni prioriteti politike za postizanje održivijeg oporavka potrošnje", rekao je on.
Visoka bazna inflacija u poređenju sa onom prošlog aprila je uticala na prošlomjesečne podatke, rekao je analitičar NBS Dong Lijuan u saopštenju. Potrošačke cijene su tada brzo porasle jer su blokade velikih gradova, uključujući Šangaj, zbog kovida uništile lance snabdijevanja i natjerale ljude da prave zalihe hrane.
Sporiji rast troškova hrane i energije doveo je do niže inflacije. Cijene hrane su porasle za 0,4 odsto u aprilu u odnosu na godinu ranije, u poređenju sa rastom od 2,4 odsto u martu.
Deflacija cijena proizvođača takođe je vođena padom troškova za robu kao što su ruda gvožđa i sirova nafta.