Zvaničnici američkih Federalnih rezervi (Fed) sljedećeg mjeseca bi mogli da podignu kamatne stope za četvrtinu procentnog boda, ali nagovještavaju i potencijalno zaustavljanje najoštrijeg monetarnog zatezanja u posljednjih nekoliko decenija.
Struka naglašava da je inflacija i dalje previsoka i da Fed ima još posla, ali postoji i zabrinutost da će posljedice nedavnih bankrota banaka usporiti privredu.
Mnogi upozoravaju da bi pogoršanje uslova kreditiranja izazvano prošlomjesečnim potresima u bankarskom sektoru moglo dovesti do smanjenja potrošnje i uticati na rast cijena, smanjujući tako potrebu za daljim povećanjem kamatnih stopa.
Šta će predstavnici Feda raditi poslije sastanka koji je zakazan za 2. i 3. maj zavisiće od stanja u privredi koja je do sada dobro podnosila veće troškove zaduživanja. Očekuje se da bi Federalni komitet za otvoreno tržište (engl. Federal Open Market Committee - FOMC) mogao da ostavi otvorena vrata novom povećanju kamata i sredinom juna, zavisno od situacije u bankarskom sistemu.
"Još je prerano za procjenu veličine i trajanja učinaka tih poteza, a ja ću pomno pratiti razvoj kreditnih uslova i njihove potencijalne učinke na privredu", rekao je u srijedu predsjednik Fedove filijale u Njujorku John Williams, koji je ujedno i potpredsjednik Uprave FOMC-ja.
Banke su pooštrile uslove kreditiranja od prošle godine, kada je Fed počeo ubrzano da povećava troškove zaduživanja kako bi se uhvatio u koštac s visokom inflacijom. Naglo ubrzanje tog trenda posle kolapsa Silicon Valley Banka i Signature Banka moglo bi da odvede privredu u recesiju.
Rast cijena ne posustaje
Ali ako se problemi u bankarstvu riješe, a tržište rada ostane snažno, Fed može doneti odluku da su potrebna dodatna povećanja stopa kako bi se ugušila dugotrajna visoka inflacija. Međutim, to bi moglo i unijeti razdor među vođstvom američke centralne banke.
"Uglavnom su na istoj strani kada je riječ o dizanju kamata u maju", rekao je Derek Tang, ekonomista u LH Meyer/Monetary Policy Analyticsu u Vašingtonu. "Problematična bi mogla biti odluka o tome kada popustiti i još važnije - kako to argumentovati."
Zvaničnici će dobiti više podataka o stanju privrede sljedećeg petka, objavom tromjesečnog indeksa troškova zapošljavanja i indeksa cijena PCE za mart.
Ulagači očekuju da će Fed sljedećeg mjeseca povećati stope za 25 baznih bodova, s trenutnog raspona od 4,75 do pet odsto. Srednje prognoze objavljene prošlog mjeseca pokazale su da analitičari očekuju rast stopa na 5,1 odsto do kraja godine. Projekcije će biti ažurirane u junu.
Predsjednik Fedovog ogranka u Sent Luisu James Bullard, koji ove godine ne glasa o monetarnoj politici, u taboru je onih koji žele da učine više. Rekao je da očekuje da će se bankarski problemi rješiti bez naglog pada privrede i zalaže se za podizanje stopa na raspon od 5,5 do 5,75 odsto.
Šta kažu iz Bloomberg Economicsa...
"Među većinom članova FOMC-ja postoji konsenzus da je kraj trenutnog ciklusa pooštravanja blizu, sa snažnim nagovještajima da bi posljednji skok od 25 baznih bodova mogao da se desi na sastanku u maju. Ipak, postoji više internih neslaganja nego što se čini na prvi pogled."
- Anna Wong (glavna ekonomistkinja za američko tržište)
Predsjednik Feda u Čikagu Austan Goolsbee poziva na oprez i ističe da želi da vidi da li će posljedice nedavnih bankrota banaka uzrokovati snažnije usporavanje privrede.
"Ako se banke povlače, valja nam obratiti pažnju na podatke i zapitati se koliko našeg posla zapravo odrađuju lošiji uslovi kreditiranja", rekao je Goolsbee u sredu.
Fed i drugi regulatori osigurali su potrebnu likvidnost kako bi spriječili širenje problema u bankarskom sektoru. Zvaničnici su rekli da im je cilj da riješe probleme finansijske stabilnosti tim monetarnim alatima, što je strategija koja im omogućava nastavak borbe protiv inflacije dodatnim povećanjem stopa.
Nedavni izveštaji sugerišu da se bankarski sistem stabilizovao, ali ne u potpunosti. Nakon nekoliko nedelja pada, banke su povećale zaduživanje kroz Fedov program pomoći u protekloj nedelji, a istraživanje Beige Booka objavljeno u srijedu pokazalo je da američka privreda stagnira.
"U jednom trenutku, najvjerovatnije sredinom godine, doći ćemo do tačke u kojoj će privreda zastati, a to će sigurno uticati na monetarnu politiku", rekla je Yelena Shulyatyeva, viša ekonomistkinja za američko tržište koja radi za BNP Paribas. "Mislim da će Fed još jednom podići stopu, ali biće vrlo oprezni u razgovorima o tome šta će se sljedeće dogoditi."
Čak i neki tipično strogi zvaničnici nagovještavaju da se kampanja povećanja kamata bliži kraju, ali i naglašavaju da će taj trenutak biti određen ekonomskim pokazateljima.
"Mnogo smo bliže kraju puta monetarnog stezanja, nego početku", izjavila je u četvrtak predsjednica Feda u Klivlendu Loretta Mester. "Koliko je daljeg pooštravanja potrebno zavisiće od privrede i finansijskih kretanja, te od napretka na polju konačnih ciljeva naše monetarne politike."
- U pisanju teksta pomogao Matthew Boesler.