Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je svoje projekcije globalnog rasta, upozoravajući na visoku neizvjesnost i rizike jer stres u bankarskom sektoru doprinosi ekonomskim pritiscima koji su nastali zbog strože monetarne politike i ruske invazije na Ukrajinu.
Bruto domaći proizvod će vjerovatno porasti za 2,8 odsto ove godine i tri odsto sljedeće godine - svaki za 0,1 procentni poen manje nego što je bilo predviđeno u januaru, saopštio je fond u utorak u kvartalnom ažuriranju Svjetske ekonomske perspektive. To se poredi sa ekspanzijom od 3,4 odsto u 2022.
Neočekivani kolapsi Silicon Valley Banka (SVB) i Signature Banka prošlog mJeseca, kao i propast Credit Suisse Group AG uzdrmali su tržišta i podstakli zabrinutost za finansijsku stabilnost, komplikujući pokušaje centralnih banaka da ukrote inflaciju uz održavanje privrednog rasta i zdravlja bankarskog sistema.
"Rizici u velikoj mjeri naginju na negativnu stranu, velikim delom zbog finansijskih previranja u posljednjih mjesec i po dana", rekao je Pierre-Olivier Gourinchas, glavni ekonomista fonda. "To je za sada pod kontrolom, ali smo zabrinuti da bi to moglo dovesti do oštrijeg i većeg pada ako bi se finansijski uslovi značajno pogoršali".
Iako smanjenje prognoze za 2023. nije veliko, izvještaj je pokazao da je MMF sada skromniji u pogledu izgleda nego u januaru, kada je na ovu godinu gledao kao na "prekretnicu" za globalnu ekonomiju i kada su rizici bili uravnoteženiji.
Prošle nedjelje, MMF je upozorio da će rast u narednih pet godina biti ograničen. To se zasniva na rizicima od ekonomske fragmentacije uzrokovane geopolitičkim tenzijama, uključujući rastuće rivalstvo između SAD i Kine koje je pojačano ratom u Evropi, kao i na sporijem rastu radne snage i usporavanju dugoročnih stopa ekspanzije u Kini i Južnoj Koreji.
Dok je MMF snizio procjenu globalnog rasta, Svjetska banka je podigla svoje izglede na dva odsto sa 1,7 odsto u januaru, zahvaljujući snažnijoj kineskoj ekspanziji, rekao je predjsednik David Malpass u ponedjeljak.
Više o toj temi možete pročitati OVDE.