Iako su centralne banke usporile tempo zaoštravanja, dodatna povećanja stopa su moguća dok je inflacija iznad cilja širom svijeta, kaže šef Monetarne uprave Singapura (MAS).
"Očekivanja nekih učesnika na tržištu da će se ciklus pooštravanja uskoro završiti i da će centralne banke možda čak i početi da popuštaju su pretjerano optimistična", rekao je u četvrtak generalni direktor MAS-a Ravi Menon pred Udruženjem za upravljanje investicijama Singapura. "Sve dok se nestašica radne snage nastavlja, cijene će biti sve veće, povećavajući pritisak na centralne banke da dodatno rastu kasnije ove godine."
Širom svijeta inflacija je pala s vrhunca, ali bazna inflacija i druge ključne mjere cijena su se pokazale tvrdoglavima, što je navelo vlasti, uključujući Federalne rezerve, da kažu da postoji mogućnost povratka na veća povećanja kamatnih stopa samo mjesec dana nakon usporavanja tempa na četvrtinu poena. Fedove preferirane mjere inflacije neočekivano su se ubrzale u januaru i i dalje su daleko iznad ciljanih dva odsto centralne banke, što je situacija koja se dešava i u drugim jurisdikcijama, uključujući Singapur.
Brzina dezinflacije, rekao je Menon u svom uvodnom obraćanju na IMAS-Bloomberg investicionoj konferenciji, zavisi od statusa tržišta rada, cijena hrane i energije i ponovnog otvaranja Kine gdje bi "oporavak infrastrukture koji bi bio jači nego što se očekivalo" mogao da predstavlja rizik povećanja svjetskih pritisaka cijena.
MAS, koji koristi devizni kurs kao svoj glavni monetarni alat, pooštrio je politiku pet puta od oktobra 2021. i trebalo bi da je revidira sljedećeg mjeseca dok je inflacija još uvijek visoka, a dolazi i do zamaha ekonomske aktivnosti nakon ponovnog otvaranja Kine.
U ovom trenutku nije jasno u kojoj mjeri povećanje tražnje usljed ponovnog otvaranja Kine stvara obnovljeni impuls svjetskoj inflaciji, rekao je on.
"Za sada, malo je vjerovatno da će kratkoročni razvoj događaja u Kini odlučno preokrenuti trend svjetske dezinflacije 2023. godine", rekao je šef MAS-a. "Međutim, oštar oporavak ekonomske aktivnosti u Kini uz snažnu potrošnju na infrastrukturu i ubrzani oporavak tržišta nekretnina mogao bi dovesti do viših svjetskih cijena sirovina."
Ponovni rast cijena robe i bilo kakvi novi šokovi u pogledu troškova hrane i energije mogli bi da prekinu nastali trend dezinflacije, rekao je on. "Finansijskim tržištima će možda trebati neko vrijeme da se prilagode ovom novom režimu viših kamatnih stopa i to prilagođavanje možda neće biti glatko", rekao je Menon. U tom kontekstu, investitori moraju da izgrade veću otpornost u svojim portfeljima, rekao je on.