Američka ministrica finansija Janet Yellen izrazila je uvjerenje da se ograničenja prodaje ruske sirove nafte mogu proširiti na rafinirane naftne proizvode u februaru, priznajući da će zadatak biti složeniji.
"Vrlo pažljivo smo proučili ta tržišta i vjerujemo da ćemo izaći s nizom ograničenja koja će postići iste stvari koje smo do sada postigli sa sirovom naftom", rekla je Yellen novinarima u subotu tokom posjete Dakaru, Senegal. Uvijek postoji šansa, rekla je, da stvari ne idu po planu.
Vlade Grupe sedam i Evropska unija u decembru su postavile ograničenje – na 60 dolara po barelu – na cijenu koju brodari mogu platiti za rusku naftu i dalje koristiti evropske i britanske kompanije koje pružaju vitalne usluge podrške, poput osiguranja. Nametnuta je u isto vrijeme kada je EU svojim zemljama zabranila uvoz većine ruske nafte.
Ograničenja su smanjila prihode Rusije, koje koristi za finansiranje svoje invazije na Ukrajinu, budući da je bila prisiljena usmjeriti svoju prodaju na manju, udaljeniju skupinu kupaca, uglavnom u Indiji i Kini. Glavna ruska nafta Urals trguje se daleko ispod međunarodnih cijena i 60 dolara po barelu.
Zemlje G7 u petak su se složile da će sličan plan biti nametnut za dvije skupine rafiniranih ruskih proizvoda goriva na vrijeme kako bi se upario sa zabranama EU uvoza i usluga od 5. februara koje se odnose na rafinirane proizvode.
Energetski analitičari i trgovci, međutim, zabrinuti su da preusmjeravanje globalnih tokova rafiniranih naftnih proizvoda neće ići tako glatko kao potres na tržištima sirove nafte, s posebnom zabrinutošću usmjerenom na dizel. Gorivo je ključno za ekonomiju EU jer pokreće automobile, kamione, proizvodnu opremu i drugo.
Yellen je priznala da bi dio plana bio izazovniji. "To je kompliciraniji skup tržišta s nizom različitih rafiniranih proizvoda koji se prodaju po različitim cijenama", rekla je, dodavši: "Tržište dizela je neobično napeto".
Zamjenici ministara G7 rekli su da podržavaju dvije nove gornje granice, jednu za proizvode koji se općenito prodaju s premijom u odnosu na sirovu naftu, poput dizela ili plinskog ulja i jednu za proizvode koji se obično prodaju s popustom, poput nafte i loživog ulja.
Strahujući da bi uvozna ograničenja i zabrane usluga EU povukle previše ponude s globalnih tržišta i uzrokovale skok cijena, SAD je gornju cijenu zamislio kao svojevrsni ventil za rasterećenje koji bi također mogao smanjiti prihode Rusije od energije.
Yellen je rekla da, iako je gornja granica za sirovu naftu postavljena nedavno, čini se da radi.
"Morala bih reći da vidimo ono što bismo smatrali uspjehom, jer je cijena koju Rusija dobiva za sirovu naftu pala", rekla je. Yellen je također rekla da nije vidjela znakove da Rusija uskraćuje naftu s tržišta.