Računi će biti visoki, ali Evropa će preživjeti zimu: kupila je dovoljno nafte i plina da preživi sezonu grijanja.
Puno veće troškove snosit će najsiromašnije zemlje svijeta, koje su isključene s tržišta prirodnog plina zbog iznenadno velike potražnje u Evropi. Zbog toga su zemlje s tržištima u nastajanju nesposobne zadovoljiti današnje ili sutrašnje potrebe, a najvjerovatnije posljedice - zatvaranje tvornica, češće i dugotrajnije nestašice struje, poticanje društvenih nemira - mogle bi se protegnuti u sljedeću deceniju.
"Zabrinutost za energetsku sigurnost u Evropi dovodi do energetskog siromaštva u zemljama u razvoju", rekao je Saul Kavonic, energetski analitičar u Credit Suisse Group AG. ''Evropa izvlači plin iz drugih zemalja bez obzira na cijenu''.
Nakon ljeta nestanaka struje i političkih previranja, hladnije vrijeme i obilne kiše ublažile su neposrednu energetsku krizu u Pakistanu, Indiji, Bangladešu i na Filipinima. Ali svako olakšanje obećava da će biti privremeno. Niže temperature su na putu - dijelovi južne Azije mogu biti hladniji od Londona - a šanse da se osiguraju dugoročne opskrbe su male. Snažan američki dolar samo je zakomplicirao situaciju, prisiljavajući države da biraju između kupovine goriva i plaćanja duga. U ovim okolnostima globalni dobavljači goriva sve su oprezniji u pogledu prodaje u zemlje koje bi mogle bankrotirati.
Središte problema je odgovor Evrope na smanjenje opskrbe gorivom i rat u Ukrajini. Odsječene od ruskog plina, evropske zemlje okrenule su se spot tržištu, gdje se energija, koja nije vezana za kupce, stavlja na raspolaganje za isporuku u kratkom roku. Uz skok cijena, neki dobavljači u južnoj Aziji jednostavno su otkazali dugo planirane isporuke u korist boljih prinosa drugdje, kažu trgovci.
"Dobavljači se ne moraju fokusirati na osiguravanje svog LNG-a na tržištima niske cijene", rekao je Raghav Mathur, analitičar kompanije Wood Mackenzie Ltd. Više cijene koje mogu dobiti na spot tržištu više nego nadoknađuju sve kazne koje bi mogli platiti za izbjegavanje planiranih isporuka. I ta će se dinamika vjerovatno održati godinama, kaže Mathur.
Šteta uzrokovana globalnim zagrijavanjem, kao što su razorne poplave u Pakistanu, također izaziva ekonomski haos u zemljama u usponu, što je potaknulo čelnike na klimatskim pregovorima UN-a u Egiptu ovog mjeseca da raspravljaju o tome kako bogatije zemlje mogu pomoći u pružanju veće podrške.
U isto vrijeme Evropa ubrzava izgradnju plutajućih uvoznih terminala kako bi u budućnosti dopremila više goriva. Njemačka, Italija i Finska osigurale su postrojenja. Holandija je u septembru počela uvoziti LNG s novih plutajućih terminala. Očekuje se da će evropska potražnja za prirodnim plinom porasti za gotovo 60 posto do 2026. godine, navodi BloombergNEF.
Izvoznici u Kataru i Sjedinjenim Američkim Državama sada razmatraju ponude evropskih uvoznika koji žele kupiti gorivo za popunjavanje novih kapaciteta. Prvi put zemlje u razvoju poput Pakistana, Bangladeša i Tajlanda prisiljene su se cjenovno takmičiti s Njemačkom i drugim ekonomijama, koje su nekoliko puta veće od njih.
''Posuđujemo zalihe energije od drugih ljudi'', rekao je glavni izvršni direktor Vitol grupe Russell Hardy. "Nije sjajna stvar".
Obično kada postoji kratkoročna nestašica, države mogu potpisati dugoročne ugovore o opskrbi, plaćajući fiksnu stopu za osiguranje pouzdanih isporuka godinama. Ovog puta to nije upalilo. Odbijaju se čak i ponude za isporuke koje počinju za nekoliko godina.
Indija nije uspjela u svom posljednjem pokušaju zaključavanja isporuka počevši od 2025. Bangladeš i Tajland u biti su odustali od nastojanja da dobiju ugovore koji započinju prije 2026. godine, kada velike nove izvozne tvornice u Kataru i SAD-u planiraju započeti isporuku goriva. Pakistan prošlog mjeseca nije mogao sklopiti šestogodišnji ugovor koji je trebao započeti sljedeće godine, nakon što je nekoliko pokušaja kratkoročne kupovine također propalo.
"Mislili smo da će kriza završiti do kraja godine, ali nije", rekao je Kulit Sombatsiri, stalni sekretar tajlandskog ministarstva energetike, na brifingu u ponedjeljak. Ako cijene LNG-a nastave rasti, dodao je, vlada će morati razmotriti mjere poput zatvaranja trgovina i drugih visokoenergetskih poduzeća.
Dobavljači LNG-a strahuju da te zemlje neće moći platiti obećane isporuke. Gorivo se cijeni u američkim dolarima, a jedna isporuka trenutno košta gotovo 100 miliona dolara. Poređenja radi, isporuke LNG-a u prosjeku su iznosile 33 miliona dolara u periodu 2010-2020. A troškovi su još uvijek veći u domaćim valutama jer je dolar ubrzano rastao, povećavajući pritisak na opterećene finansije zemalja.
Pakistanske devizne rezerve prošlog su mjeseca pale na najniži nivo u tri godine, smanjivši Moody's Investors Service kreditni rejting zemlje. Rezerve za Bangladeš, Indiju i Filipine su na najnižem nivou u posljednje dvije godine. U Tajlandu, gdje je inflacija već na najvišem nivou u 14 godina, a rezerve na najnižem nivou u pet godina, centralna banka upozorila je da će se situacija pogoršati ako se baht (službena valuta Tajlanda) uskoro ne stabilizira.
Bez ruskog plina koji teče u Evropu, globalna tržišta plina ostat će tijesna. Promptne cijene će ostati visoke, a bez mogućnosti osiguravanja dugoročne opskrbe, zemlje u razvoju mogle bi potražiti prljavija goriva ili druge partnere.
Zamah koji stoji iza rasta prirodnog plina u ekonomijama u razvoju usporio je, posebno u južnoj i jugoistočnoj Aziji, stavljajući mrlju na plin kao prijelazno gorivo, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom Izgledu svjetske energije za 2022. Prirodni plin najčišći je fosil, a pri izgaranju emitira manje CO2 od uglja.
Nedostatak energije već je približio svijet u nastajanju i Rusiju. Rusija je bila više nego sretna, što je ponudila gorivo Pakistanu, Indiji i drugima koji su bili isključeni iz spot tržišta.
''Uspostavili smo kontakt s ruskom stranom. Mi smo, naravno, jako zainteresirani za nabavu LNG-a'', rekao je Shafqat Ali Khan, pakistanski veleposlanik u Rusiji, državnoj novinskoj agenciji Tass . "Ako bogate zemlje oduzmu sav LNG, šta će se dogoditi s nama?"
Dok je kineski LNG uvoz općenito pao djelomično zbog visokih cijena, nacija je povećala kupovinu ruskog LNG-a uz veliki popust. Isporuke iz Rusije u Kinu porasle su za oko 25 posto do sada ove godine, prema podacima praćenja brodova koje je prikupio Bloomberg.
Siromašnije zemlje također se mogu okrenuti jeftinijim gorivima poput uglja i nafte ili će nastojati razviti vlastite resurse. Međunarodna privredna komora Bangladeša pozvala je vladu da ubrza istraživanje prirodnog plina na kopnu i na moru kako bi zamijenila skupi LNG. Kritičari pakistanske vlade pitaju zašto nisu iskoristili rezerve plina u dijelovima zemlje.
"Jedini spas bit će ako ne postane prehladno", rekao je Shaiq Jawed, direktor JK Groupa, pakistanskog dobavljača tekstila za globalne hotelske lance. Ovog je ljeta, prvi put u 25 godina, kompanija dobila samo polovicu plina koji joj je bio potreban, rekao je. Ako treba, može se osloniti na električnu energiju i energiju proizvedenu ugljem. "Ovo je posljednje rješenje, ali zatvaranje nije opcija".
Za ljude zabrinute zbog klimatskih promjena i okoliša, nijedna od ovih opcija nije dobra. Ugalj i nafta puno su prljaviji od plina. Proces vađenja novih fosilnih goriva energetski je intenzivan i povezan s povećanim zagađenjem i potresima.
"Ako će prirodni plin biti izvan naših mogućnosti, očito gledate na povratak na ugalj u određenoj mjeri, jer vam je potreban osnovni nivo električne energije za generiranje", rekla je Nirmala Sitharaman, indijska ministrica finansija, prošli mjesec. ''A to se jednostavno ne može učiniti samo pomoću solarne energije ili energije vjetra''.
Obnovljivi izvori energije, kao što je solarna energija, mogli bi na kraju pružiti olakšanje. Do tada će visoke cijene odraditi dio posla. Rast potražnje za plinom u Aziji u nastajanju "izrazito" je usporio između januara i jula, kako su vrtoglavo visoke cijene smanjile potrošnju, navodi IEA. Tajland, najveći potrošač plina u regiji, zabilježio je pad potražnje od 12 posto u tom razdoblju, jer su visoke cijene smanjile potrošnju u sektoru električne energije, a pad domaće proizvodnje smanjio ponudu.
Vlade će morati učiniti ostalo, racionirajući gorivo i planirajući nestanke struje kada nema dovoljno energije.
Trebat će do četiri godine da se tržište uravnoteži, rekao je Mathur iz WoodMaca. Do tada će nestabilne cijene biti norma i, rekao je, ''LNG će prvo pripadati razvijenim zemljama, a ostaci zemljama u razvoju".
Zemlje Južne Amerike, poput Brazila i Argentine, možda su malo izoliranije s obzirom na ulaganja u hidroenergiju. Unatoč tome, brazilski uvozni račun više se nego udvostručio tokom prvih sedam mjeseci ove godine na 3,7 milijardi dolara, što je rezultat skoka cijena u inozemstvu i kašnjenja na projektu domaćeg plinovoda. Ako kišna sezona ove godine kasni, Brazil će možda morati kupiti vrijeme s još više uvoza LNG-a.
"Ne bismo trebali zaboraviti da dio LNG-a koji mi dobivamo, neko drugi ne dobiva", rekao je glavni izvršni direktor Gunvor Group Ltd. Torbjorn Tornqvist.
U međuvremenu, Filipini i Vijetnam preispituju planove za početak uvoza LNG-a. Filipini i dalje odgađaju početak rada svog prvog uvoznog terminala, dok vlada u Vijetnamu razmatra smanjenje kapaciteta planiranih elektrana na plin. Ti su projekti osmišljeni kako bi zadovoljili rastuću domaću potražnju. Kreatori politike tek trebaju iznijeti alternativu.