Pesimizam zbog trenutne svjetske situacije je u centru pažnje, dok se finansijski lideri okupljaju u Saudijskoj Arabiji ove sedmice, ali je upravo ova zemlja upečatljiv izuzetak opšteg sumornog stanja.
Kraljevina uživa u trenutku, uz novac od nafte koji dostiže najbržu stopu rasta u Grupi 20 velikih svjetskih privreda, a uspon Saudijske Arabije je opipljiv u hodnicima hotela Ritz-Karlton u Rijadu, u kojem se u četvrtak završila Inicijativa za buduća ulaganja.
Trodnevni događaj treba da pokaže ekonomsku transformaciju kraljevstva, a krunisani princ Mohammed Bin Salman sada ima na raspolaganju više novca nego ikada da to ostvari.
To je veliki preokret za 37-godišnjeg nasljednika prijestolja, koji je izašao iz izolacije nakon što se dogodilo ubistvo saudijskog kritičara i kolumniste Jamala Khashoggija 2018. godine. Princ je konstantno učvršćivao vlast na načine koji su remetili saudijsko društvo, umanjivši moć nekada snažne vjerske policije, a 2017. godine naredivši čistku i masovna hapšenja nekih od najmoćnijih ljudi u zemlji.
Sada princ Mohammed uživa u prvom višku u budžetu, koji mu omogućava finansiranje velikih nacionalnih projekata, usmjeravanje 620 milijardi dolara iz Fonda za javne investicije u imovinu širom svijeta i pokazivanje političkog uticaja u regionu i van njega. Ranije ove godine preuzeo je titulu premijera od kralja, svog oca, čime je zvanično postao šef vlade.
Samo sedmicu prije američkih srednjoročnih izbora, njegova vlada je odbila poziv američkog predsjednika Joea Bidena da podstakne proizvodnju nafte kako bi cijene ostale niske, a umjesto toga je podržala Rusiju i druge zemlje koje proizvode naftu, što je odluka koju mnogi u Washingtonu smatraju vrijednom odmazde.
"Stigli smo"
Uprkos hvalisanju te zemlje, ovdje postoji velika začkoljica. Saudijska Arabija, pobjednik u visokim cijenama sirove nafte, još se trudi da uvjeri svijet da je njena privreda van nafte vrijedna investiranja. Većina učesnika na konferenciji u Rijadu želi da pronađe vezu do novca iz kraljevstva, umjesto da u njega ulaže.
Dok panelisti koji su prisustvovali događaju, među kojima su neki od najvećih bankara s Wall Streeta, vide sumorne svjetske projekcije, Saudijska Arabija izgleda kao svjetlo na kraju tunela.
Tema većine razgovora je bila kako je rat u Ukrajini doveo do porasta cijena energije i poremetio zelenu tranziciju: kineska privreda usporava, a centralne banke guraju svijet ka recesiji kako bi se izborile s inflacionom krizom.
"Ako želite da vidite šta je savršena oluja", rekao je John Studzinski, potpredsjednik kalifornijskog giganta Pimco, "evo je, stigli smo".
U međuvremenu, proizvodnja u Saudijskoj Arabiji porasla je za 12,2 posto u drugom kvartalu, što je najbrži rast u deceniji. Privreda bez nafte, pokretača otvaranja radnih mjesta, povećala se za 8,2 posto.
Nezaposlenost je pala na 9,7 posto i na 19,3 posto za žene u Saudijskoj Arabiji. Ti brojevi možda izgledaju visoko u odnosu na standarde u drugim državama, ali za kraljevstvo su oni najniži zabilježeni u istoriji, uz više žena koje čine radnu snagu, što je jedna stavka u programu privredne transformacije.
Oni su dole, mi smo gore
"Mnogo tržišta širom svijeta je danas u padu. Saudijska Arabija nije.", rekao je ministar finansija Mohamed al-Jadan. "Godinama smo planirali zaista dinamičan program izvršenja i sada vidimo rezultate."
Za dobar period je i dalje zaslužan prihod od nafte, koji je potreban kraljevstvu kako bi moglo da finansira svoj prelazak na potpuno drugačiju vrstu ekonomije.
"Saudijska Arabija je mogla da ne preduzima ništa i da uživa u većem životnom standardu koji su omogućile visoke cijene sirove nafte, ali su umjesto toga odlučili da to iskoriste u planu hitne privredne reforme", izjavio je Zainab Kufaishi, šef za Bliski istok i Afriku u kompaniji Invesco Asset Management.
Taj razlog pomaže da se objasni zašto je Saudijska Arabija odlučila da rizikuje američki bijes i dodatno poveća pritisak od trenutka ubistva Khashoggija, čije je naručivanje princ Mohammed negirao, kao i da dodatno zadrži naftu na istorijski velikoj cijeni od oko 90 dolara po barelu.
Bidenova administracija je odgovorila bijesom na takav postupak u vrijeme kada su visoke cijene američkog benzina predstavljale političku odgovornost.
Princ Abdulaziz bin Salman, saudijski ministar energetike, djelovao je uznemireno dok je govorio o američkoj reakciji i njenom neprihvatanju činjenice da je kraljevstvo pazilo na sopstveni interes. On je naveo prethodne slučajeve kada su raspoređivane naftne rezerve zarad drugih, ali je ukazao na to da su se vremena promijenila.
"Obećali smo da ćemo se fokusirati na našu budućnost", rekao je on.
"Nova Evropa"
Ta budućnost je opisana u "Viziji 2030", nacrtu princa Mohammeda, u kojem se nalazi plan o manjem oslanjanju Saudijske Arabije na naftu, putem diversifikacije i otvaranja privrede.
Strane direktne investicije (SDI) konstantno se povećavaju od najave plana. I dalje postoji tendencija ka fosilnim gorivima. Prošle godine SDI su dostigle 19,3 milijarde dolara, što je najviše od 2010. godine, ali je veći dio toga dala državna naftna kompanija Saudi Aramco, koja je prodala dijelove cjevovoda.
To znači da će najambiciozniji snovi krunisanog princa, od kojih zavisi budućnost zemlje, vjerovatno morati da se samofinansiraju kroz novac od nafte.
Neom, futuristički grad koji princ želi da izgradi u pustinji i za koji se procjenjuje da je potrebno skoro pola biliona dolara, vidio je mnoge državne ugovore, ali to nije slučaj s međunarodnim novcem, koji bi mu pomogao da oživi.
Ono najvažnije na ovogodišnjoj konferenciji nisu bila dolazeća sredstva, već primjer saudijske velikodušnosti. Vlada je saopštila da će kompanije investirati 24 milijarde dolara u Bahrein, Oman, Jordan, Irak i Sudan.
Princ Mohammed, koji od srijede nije lično prisustvovao konferenciji, objavio je plan u videu. "Verujem da je nova Evropa Bliski istok", rekao je on. Nije bilo jasno šta je mislio pod tim.
"Rješenja za sve"
Pored raskošnih međunarodnih hotela i šačice otmjenih restorana u vilama ili na otvorenom u tržnim centrima, posjetioci Rijada neće vidjeti mnogo toga što ih podsjeća na Evropu. Iako je kraljevstvo postalo otvorenije za kulturu i za vrijeme princa Mohammeda je manja rodna segregacija, alkohol i homoseksualnost su i dalje ilegalni, a veći dio društvenog života nacije se u zemlji još odvija u privatnosti, unutar zidova.
To je možda jedan od razloga zašto se Rijad bori da privuče strane talente i izgradi nove industrije kao što je to učinio njegov regionalni konkurent Dubai, koji ima skoro 90 posto stranog stanovništva i uživa u zapadnom životnom stilu.
Zbog toga je Saudijska Arabija u trci s vremenom i sopstvenim ograničenjima, u namjeri da ostvari uzvišene ciljeve Inicijative za buduća ulaganja.
Karen Young, naučnica koja se bavi istraživanjem u Centru za globalnu energetsku politiku Univerziteta Kolumbija, kaže da se investicije poboljšavaju u svim industrijama Saudijske Arabije i navodi primjere poput proizvodnje i farmaceutske industrije, ugostiteljstva i industrije zabave.
Ipak, kaže da postoji neslaganje između biznis ugla za SDI u kraljevstvu i nastojanja da se veliki projekti prikazuju kao da nude rješenje za sve.
- U pisanju teksta pomogli: Matthew Martin, Paul Wallace i Abeer Abu Omar.