Cijene hrane ostat će na visokim nivoima i tokom cijele godine. Inflacija cijena hrane i dalje je visoka u cijelom svijetu. Podaci između maja i augusta 2022. pokazuju visoku inflaciju u gotovo svim zemljama s niskim i srednjim dohotkom, navodi se u izvještaju Svjetske organizacije za hranu (FAO) i Svjetskog programa hrane Ujedinjenih naroda (WFP).
Čak 88,2 posto zemalja s niskim dohotkom, 91,1 posto zemalja s nižim srednjim dohotkom i 93 posto zemalja s višim srednjim dohotkom zabilježilo je nivo inflacije iznad pet posto, a mnogi su doživjeli dvocifrenu inflaciju. Udio zemalja s visokim dohotkom s visokom inflacijom hrane također se naglo povećao, na oko 82,1 posto.
U odnosu na prije dvije sedmice, indeks poljoprivrednih cijena niži je za tri postotna boda. U septembru su prosječne cijene pšenice porasle za 20 posto, kukuruza za 29 posto i riže za osam posto u odnosu na septembar 2021. U poređenju s januarom prošle godine, pšenica je skuplja za 33 posto, kukuruz za 30 posto, dok je riža jeftinija za 12 posto.
Nakon kratkog olakšanja ovog ljeta cijene gnojiva ponovo počinju rasti. Osim povećanja cijena energije, političke mjere poput ograničenja izvoza ograničile su globalnu dostupnost gnojiva.
Rat u Ukrajini izmijenio je globalne obrasce trgovine, proizvodnje i potrošnje dobara na načine koji će zadržati cijene na visokim nivoima do kraja 2024. pogoršavajući nesigurnost hrane i inflaciju.
''Visoke cijene hrane izazvale su globalnu krizu koja milione tjera u krajnje siromaštvo, povećavajući glad i pothranjenost. Broj ljudi koji se suočavaju s akutnim nedostatkom hrane i trebat će hitnu pomoć vjerovatno će se popeti na 222 miliona u 53 zemlje i teritorija'', navodi se u izvještaju FAO-WFP.
Dodaju da su nakon ruske invazije na Ukrajinu pojačane mjere vezane za zabranu trgovine, koje su nametnule pojedine zemlje.
''Globalnu prehrambenu krizu djelomično je pogoršao sve veći broj ograničenja trgovine hranom, koja su uvele zemlje s ciljem povećanja domaće ponude i smanjenja cijena. Od 29. septembra 2022. godine 20 zemalja provelo je 29 zabrana izvoza hrane, a šest je provelo 12 mjera za ograničavanje izvoza'', zaključuje se u izvještaju.