Njemačka planira da iskoristi već postojeći fond stvoren za pomoć kompanijama tokom pandemije kako bi obezbijedila garancije za kredite i energetskim firmama koje se sada suočavaju s energetskom krizom, rekao je izvor upoznat sa planom.
Državna razvojna banka KfW nadgledala bi mehanizam, a obim dostupnih garancija za kredite iznosio bi oko 67 milijardi evra (67,9 milijardi dolara), rekla je osoba koja je tražila da ne bude identifikovana.
Vlada kancelara Olafa Scholza trebalo bi da odobri plan koji je osmišljen da pomogne energetskim kompanijama koje su prinuđene da plaćaju više cijene zbog smanjenja snabdijevanja Rusije, na redovnoj sjednici kabineta u srijedu, dodala je neimenovana osoba.
Najveća evropska ekonomija je u središtu energetske krize jer Rusija smanjuje zalihe u znak odmazde za sankcije uvedene zbog njenog rata u Ukrajini. Sve je veća zabrinutost da bi se Njemačka mogla suočiti s talasom bankrota usljed posljedica krize.
'Velika brzina'
Scholz je u utorak rekao da će Njemačka brzo primijeniti ograničenje cijene električne energije kako bi pomogla potrošačima i kompanijama koji se bore s rastućim troškovima električne energije. "Sada ćemo ovo pogurati velikom brzinom, kako bismo mogli da rasteretimo potrošače, kao i kompanije kada su u pitanju cijene električne energije", rekao je Scholz u Berlinu.
Najnoviji plan garancija za kredite, koji je prvi objavio list Handelsblatt, odvojen je od paketa finansijske pomoći objavljenog u aprilu, koji je djelimično usmjeren na pomoć energetskim firmama preopterećenim zahtjevima za kolateralom.
Njemačka i njeni evropski partneri preduzimaju hitne mjere za podršku komunalnim preduzećima usljed straha da kompanije neće moći da se nose s rastućim pozivima za maržu. Norveški Equinor ASA saopštio je da evropska trgovina energijom rizikuje da propadne pod teretom u iznosu od najmanje 1,5 biliona dolara.
Scholz je u utorak pokušao da uvjeri njemačku industriju da vlada čini sve što može da riješi sve probleme u vezi s likvidnošću.
"Proširili smo štit za kompanije koje su posebno pogođene", rekao je Scholz u govoru na konferenciji udruženja poslodavaca BDA u Berlinu.
Mjere uključuju kredite KfW s niskim kamatama, garantne programe i pomoć energetskim kompanijama, rekao je on.
Evropska unija takođe razmatra da interveniše na energetskim tržištima kako bi obuzdala troškove energije i obezbijedila likvidnost tržištu koje je dovedeno u haos nakon što je Rusija ograničila snabdijevanje Evropi usljed rata u Ukrajini. Evropska komisija, izvršna ruka EU, ove nedjelje će predstaviti širok prijedlog koji će težiti ublažavanju energetske krize.