Industrijska proizvodnja eurozone u kolovozu je ponovno usporila jer je pod teretom inflacije potražnja krenula silaznom putanjom. To bi se još izraženije moglo nastaviti u narednim mjesecima, navode iz S&P Globala.
Američka analitička kompanija S&P Global u svom je izvještaju za kolovoz objavila kako je Indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone pao 0,2 postotna boda u odnosu na srpanj, na 49,6 bodova.
Kada je indeks ispod 50 bodova, bilježi se pad aktivnosti, a rezultat za kolovoz pokazuje kako industrijska proizvodnja u eurozoni pada već treći mjesec zaredom. S&P tumači da su uzrok tome ekonomska neizvjesnost, visoke cijene, napunjene zalihe i odgode novih narudžbi koje su snažno utjecale na inozemnu potražnju.
PMI indeks u Njemačkoj i Italiji najlošiji je u posljednjih 26 mjeseci. U Italiji je u kolovozu pao s 48,5 na 48 bodova, a u Njemačkoj se s 58,1 boda, koliko je imao u srpnju, srozao na 47,6 bodova.
PMI indeksi su u kolovozu oslabjeli i u Aziji, na Tajvanu je PMI pao na 42,7, a u Južnoj Koreji na 47,6. Na tim razinama nije bio od 2020. godine. Iako je PMI indeks oslabio i u Japanu, zadržao se iznad razine od 50 bodova, piše Bloomberg.
Navodi i kako u eurozoni vjerojatnost recesije iz dana u dan raste zbog zavrtanja ruske plinske pipe te rastućih cijena za prirodni plin i struju. Usprkos lošim izgledima za budućnost, Europska središnja banka vjerojatno će nastaviti podizati referentne kamatne stope u pokušaju zaustavljanja najveće inflacije otkako zajednička europska valuta postoji.
"Pokazatelji koji signaliziraju trendove u predstojećem razdoblju upućuju na zaključak da će u idućim mjesecima pad vjerojatno biti još izraženiji. To znači pojačani rizik recesije", ističe ekonomist Christ Williamson.
Zbog slabije potražnje kompanije su smanjile nabavu, a zalihe su im porasle najsnažnije od početka istraživanja sredinom 1997. godine.
"Pad prodaje nije samo doveo do toga da sve više tvornica smanjuje proizvodnju, već također znači da se skladišta pune neprodanim zalihama najsnažnijim tempom u 25-godišnjoj povijesti istraživanja", rekao je Williamson.
Gomilaju se i zalihe sirovina, zbog naglog i neočekivanog pada obujma proizvodnje, dodao je.
On ocjenjuje kako bi pad potražnje mogao usporiti rast troškova sirovina i prodajnih cijena, ali, s obzirom na energetsku krizu, neće smanjiti inflaciju.