Još jedan toplotni val ove će sedmice pogoditi sjeverozapadnu i centralnu Evropu, stvarajući dodatni pritisak na napetu elektroenergetsku infrastrukturu kontinenta.
Očekuje se da će visoke temperature pogoditi Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku i Francusku, gdje će dosezati 36 stepeni Celzija u petak - prema Maxar Technologies LLC. Vrućina će povećati potražnju za hlađenjem, pogoršavajući već sušne uvjete koji štete usjevima i nameću ograničenja u korištenju vode.
Ekstremne vrućine već su uzele danak na kontinentu, pri čemu je Francuska zabilježila najsušniji juli dosad, a Engleska najsušniji u gotovo 90 godina, naglašavajući uticaj koji sve toplija klima ima na vitalnu infrastrukturu. Nivo vode na rijeci Rajni, vitalnoj arteriji za prijevoz robe i industrijskih proizvoda, toliko je nizak da postoji opasnost od zaustavljanja trgovine na nekim dijelovima plovnog puta.
Vrućina je uzrokovala požare u blizini Londona te je izdato i upozorenja da bi se željezničke pruge mogle savijati, a elektrane su prisiljene da rade na niskim nivoima kako bi se spriječilo pregrijavanje. U Francuskoj su regulatori odobrili Electricite de France SA privremeno izuzeće za pet nuklearnih elektrana za ispuštanje tople vode u rijeke koje bi mogle kršiti ekološke standarde dok se nacija bori s energetskom krizom.
Iako ove temperature vjerovatno neće dosegnuti rekordne nivoe postavljene u julu, toplotni val dolazi usred historijske krize u opskrbi energijom dok Rusija jača kontrolu nad protokom prirodnog plina u regiji. Kriza je doprinijela velikom porastu inflacije, prijeteći da će neke od najvećih evropskih ekonomija gurnuti u recesiju. Cijene struje u Njemačkoj i Francuskoj rekordno su porasle posljednjih dana.
Predviđa se da će vrućina dosegnuti vrhunac od 31,5 stepeni Celzija u Londonu do petka i 32,5 stepeni u Frankfurtu, prema Maxaru.