Austrija je preplavljena ruskim prirodnim plinom, što omogućuje dugogodišnjem kupcu Gazprom PJSC-a da poveća prodaju svojim susjedima, dok odgađa napore da se okrene od energije koju kontrolira Kremlj.
Srednjoevropska država bila je središte ruskih tokova više od pola stoljeća, sa skladištima i cjevovodima koji su historijski konfigurirani za prosljeđivanje goriva u Mađarsku, Njemačku, Italiju i Sloveniju. Državna kompanija OMV AG ima dugoročni ugovor s Gazpromom koji ga obvezuje na kupovinu plina koji dolazi do granice.
Pomno ispitivanje austrijske opskrbe se pojačava jer zemlja tvrdi da želi diverzificirati izvor snabdijevanja, ali podaci o trgovini pokazuju stabilan protok preko Ukrajine koji zadovoljava više od polovice potražnje ekonomije.
Prepuna skladišta i nesmetane isporuke pokazuju da je tržište ugodnije nakon ruske invazije Ukrajine u februaru 2022., rekao je Walter Boltz, bivši austrijski regulator koji je sada viši energetski savjetnik u Baker & Mckenzie LLP.
"Austrija bi ove godine trebala moći preživjeti čak i nagli prekid" protoka plina iz Ukrajine, rekao je.
Ugovor s Gazpromom traje do 2040. Unatoč ratu, Gazprom je nastavio opskrbljivati OMV-ovo plinsko čvorište Baumgarten kroz cjevovode koji prelaze Ukrajinu.
Ali taj će tranzitni aranžman završiti u decembru 2024., a vlada Kijeva obećala je da neće pregovarati o novom paktu s Rusijom.
Iako je Ukrajina signalizirala da ostaje otvorena za evropske trgovce koji dogovaraju pristup na individualnoj osnovi, stalna prijetnja oštećenja cjevovoda ili kompresorskih stanica znači da isporuke ne mogu biti zagarantirane.
Kompanija Gas Connect Austria GmbH, koja posjeduje i upravlja domaćom mrežom plinovoda istok-zapad, rekla je da je počela širiti kapacitete u Njemačkoj. WAG LOOP 1 mogao bi osigurati 27 teravat-sati plina — što je ekvivalentno otprilike trećini godišnje potražnje — ali neće biti spreman za rad prije 2027. godine.
Pregovori o novim tarifama, u kombinaciji s austrijskim zakonskim ograničenjima i nedostatkom finansijskih obaveza i dugoročnih rezervacija, sve to ide na štetu ubrzanja radova, rekao je glasnogovornik Gas Connect Austria.
Ministarstvo klime i energije izjavilo je da je zabrinuto zbog sporog napretka jer je proširenje od ključne važnosti za osiguravanje protoka plina. Nema razloga za daljnje čekanje, stoji u odgovoru ministarstva.
I Boltz i Gas Connect Austria rekli su da zemlja može pokriti potražnju 2025. čak i bez opskrbe iz Rusije, ali dugoročna stabilnost cijena može se postići samo kroz nova povezivanja.
"Rizik 2025. i 2026. nije toliki da neće biti dostupnog plina, već da bi cijene opet mogle biti prilično visoke", rekao je Boltz. "Moramo izbjeći novu krizu cijena".