Na današnjem sastanku, grupa OPEC+ izglasala je povećanje od 432.000 barela dnevno za juni. Analitičari sumnjaju da će to uopće moći ostvariti jer se većina članova bori s ograničenjima kapaciteta. S druge strane, globalno tržište se sve više zaoštrava uslijed plana EU da zabrani isporuke nafte iz Rusije. Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru, OPEC+ održava sve kraće sastanke na kojima se uglavnom ignorira najveći faktor koji pokreće cijene nafte. Zanemarivanje međunarodnog pritiska nije bez posljedica za OPEC+.SAD i drugi ključni potrošači već su odgovorili na nepopustljivost grupe raspoređivanjem hitnih zaliha nafte, a kako se ove mjere bore da ukrote troškove goriva, postoje znakovi da stav Washingtona postaje sve čvršći.
OPEC i njegovi saveznici ponovo su ratificirali blagi mjesečni porast proizvodnje, iako se čini da će se globalna tržišta zaoštriti jer Evropska unija razmatra zabranu isporuke iz Rusije.
Međunarodni potrošači pozvali su Saudijsku Arabiju i njezine partnere da popune prazninu koju je ostavio bojkot ruske sirove nafte i pomognu u ublažavanju inflatornih bolova uzrokovanih cijenama blizu 110 dolara (204,29 KM) po barelu.
No, na još jednom kratkom sastanku, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici uveli su standardno povećanje od 432.000 barela dnevno za juni, prema saopćenju skupine. Analitičari sumnjaju da će to uopće moći ostvariti jer se većina članova bori s ograničenjima kapaciteta.
Nakon što je spasio svjetsku naftnu industriju masivnim rezovima proizvodnje 2020. i potaknuo oporavak prošle godine postupnim vraćanjem barela, OPEC+ sada vidi svoju važnost u oseki jer zemlje ulaze u granice proizvodnje. Kartel zapravo uopće nije uspio povećati proizvodnju prošlog mjeseca, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
''Čini se da OPEC-ovo stalno povećanje opskrbe od sredine 2021. ponestaje'', rekao je Bill Farren-Price, direktor Enverus Intelligence Researcha, prije sastanka u četvrtak. ''S obzirom da rizik opskrbe raste kako sankcije Rusiji dobivaju zamah, kapacitet organizacije da stabilizira cijene nafte isparava''.
Ruska invazija na Ukrajinu dodatno je zakomplicirala skupinu. Poduzimanje bilo čega osim planiranog mjesečnog povećanja ponude zahtijevalo bi podršku Moskve, koja vjerovatno neće pomoći drugim proizvođačima nadomjestiti izgubljeni izvoz.
Promjena politike bez podrške Moskve mogla bi slomiti savez od 23 zemlje. Teškaši OPEC-a iz Zaljeva, suočeni s zategnutim odnosima sa svojim tradicionalnim saveznicima u Washingtonu, pokazali su podršku Rusiji da ostane u koaliciji. Grupa će se ponovo sastati 2. juna.
Kratki sastanci
Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru, OPEC+ održava sve kraće sastanke na kojima se uglavnom ignorira najveći faktor koji pokreće cijene nafte. Unatoč iskazanoj predanosti transparentnosti, ove godine nije održala nijednu konferenciju za medije na kojoj bi objasnila svoje razmišljanje.
Rijad je signalizirao da još ne vidi nedostatak koji proizlazi iz ruske krize, budući da kupci u Kini i Indiji kupuju teret koji zapadne kompanije ne žele. Prijetnja ponovnom nametanju karantina zbog Covida u Kini samo je učvrstila osjećaj opreza u kraljevstvu.
Ako bi se taj stav promijenio i ako zabrana ruske nafte EU stupi na snagu tokom sljedećih šest mjeseci, svi dodatni bareli trebale bi biti iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata ili Iraka. Druge članice kao što su Angola i Nigerija dosljedno nisu uspijevale povećati proizvodnju unatoč rastućim kvotama.
Zanemarivanje međunarodnog pritiska nije bez posljedica za OPEC+.
SAD i drugi ključni potrošači već su odgovorili na nepopustljivost grupe raspoređivanjem hitnih zaliha nafte, a kako se ove mjere bore da ukrote troškove goriva, postoje znakovi da stav Washingtona postaje sve čvršći.
Uz rekordne cijene na pumpi, višedecenijski napori da se OPEC podvrgne američkim antimonopolskim zakonima sve su brži. Očekuje se da će pravosudni odbor Senata u četvrtak odobriti zakon, poznat kao NOPEC. Glasanje odbora otvorilo bi put za potpuno razmatranje zakona u Senatu, što bi omogućilo SAD-u da tuži kartel zbog manipuliranja energetskim tržištima.