Evropska centralna banka (ECB) prešla je na sljedeću fazu svog projekta u vezi s digitalnim evrom - pripremajući teren za izdavanje te valute u narednim godinama, iako konačna odluka tek treba da bude donijeta.
Upravni savjet je dao zeleno svjetlo za prelazak na "pripremnu fazu" koja će inicijalno trajati dvije godine, navodi se u saopštenju ECB od srijede. Za to vrijeme, ECB će završiti svoj pravilnik i izabrati dobavljače koji će razviti platformu i potrebnu infrastrukturu.
"Moramo da pripremimo našu valutu za budućnost", rekla je predsjednica ECB Christine Lagarde. "Digitalni evro zamišljamo kao digitalni oblik gotovine koji se može koristiti za sva digitalna plaćanja, bez naknade, i koji ispunjava najviše standarde privatnosti. Koegzistirao bi zajedno sa fizičkim novcem, koji će uvijek biti dostupan."
I druge centralne banke širom svijeta žele da omoguće digitalnu alternativu novčanicama i kovanicama, pa ECB nije usamljena u istraživanju virtuelnog novca. Većina njihovih svjetskih kolega razmatra tu ideju, a više od polovine anketiranih od strane Banke za međunarodna poravnanja sprovodi konkretne eksperimente ili radi na pilotu.
ECB je svoj projekat započela 2021. godine i od tada je istraživala različite karakteristike dizajna. Iako skepticizam i dalje postoji, gotovo da nije bilo sumnje da će zvaničnici vršiti pritisak. Oni navode više prednosti, uključujući univerzalno prihvatanje plaćanja u bloku od 20 zemalja i odsustvo volatilnosti koja opterećuje kriptovalute.
ECB je saopštila da ulazak u pripremnu fazu "nije odluka o tome da li će se izdati digitalni evro".
Paralelno sa ECB-om, Evropska unija (EU) radi na okviru koji bi obezbijedio pravni osnov i regulisao ključne elemente virtuelnog novca - dok konačnu odluku o tome da li će se nastaviti sa tim prepušta centralnoj banci.
Ostaju sumnje u tu ideju. Krajem prošlog mjeseca, grupa zakonodavaca EU pozvala je ECB da odloži svoju odluku o sljedećoj fazi, rekavši da dodata vrijednost za širu javnost "ostaje nejasna" i da je primjena neizvjesna. Fabio Panetta, član odbora ECB zadužen za rad, uzvratio je da naredni koraci samo predstavljaju više priprema, a ne konačnu presudu o pokretanju.
Preferencije po pitanju gotovine variraju unutar evrozone, a njemački potrošači su među onima koji najviše žele da plaćaju novčanicama i kovanicama. Predsjednik njemačke centralne banke (Bundesbank) Joachim Nagel branio je projekat u intervjuu za Deutschlandfunk u četvrtak, upozoravajući na to da očekuje da će digitalni evro biti spreman za upotrebu tek za "oko pet godina".